Prototipe të iPhone po përdoren për të thyer sigurinë e telefonëve të Apple

09.03.2019 02:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prototipe të iPhone po përdoren për të thyer sigurinë e telefonëve të Apple

Të gjithë e dimë historinë e një prototipi iPhone që u harrua në një bar çka mund të kishte përfunduar në një prej surprizave më të mëdha të Apple në histori.

Por a keni dëgjuar për prototipe të vjedhura iPhone të cilët kanë përfunduar në duar të këqija dhe hakerët kanë arritur të gjejnë mënyra për të thyer sigurinë e sistemit operativ të Apple?

Një hetim i Motherboard zbuloi se disa prototipe të iPhone vjedhur nga linja e prodhimit të Apple po përdoren nga hakerët. Këto pajisje janë unike sepse hulumtuesit i përdorin për të gjetur dobësi sigurie për shkak se kanë një version më të pasigurtë të iOS.

Motherboard thotë se një iPhone X prototip kushton 1,800 dollarë në tregun e zi dhe janë përdorur për të zhvilluar makineritë e Cellebrite përdorur nga agjencitë ligjzbatuese për të thyer iPhone.

Fillimisht u besua se Cellebrite është kompania që dekodoi iPhone 5C e terroristit të San Bernardinos për FBI-në. U tha se FBI-ja kishte paguar 1 milionë dollarë për të hyrë në këtë telefon.

Përmes këtyre telefonëve të vjedhur hulumtuesit arritën të studionin co-procesorin e sigurisë duke ekspozuar probleme në një çip i krijuar për të mbajtur iPhone tanë të sigurtë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Trajneri personal i Adele shpjegon transformimin e këngëtares, pasi e akuzuan se kishte bërë operacion për humbje në peshë

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Rihanna së shpejti sjell koleksionin e ri të syzeve

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Loredana dhe Capital Bra, të parët në Gjermani

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Kida jep lajmin e mirë për fansat

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Leonora Jakupi kalon ditën në shoqërinë më të mirë

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Interi mendon për pasuesin e Handanovic, preferohet portierin e Udineses

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Vali Corleone flet për Hashim Thaçin e Albin Kurtin: Ja kush janë këta

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

Faton Isufi dhe Dani, sjellin këngë për heroin Agim Ramadani ‘Marshi i Agimit’

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë