Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

25.05.2019 23:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Protesta e gjashtë kombëtare e opozitës u zhvillua pa incidente si rrallëherë që prej 16 shkurtit.

Protesta e 25 majit nuk pati të lënduar dhe ishte pa molotov dhe pa gaz lotsjellës. Këtë radhë opozita përdori balona me mbishkrimin “Rama ik” të cilat vërshuan mbi godinën e Kryeministrisë.

Protesta e gjashtë kombëtare nisi rreth orës 19.00, ku protestuesit iu drejtuan Kryeministrisë me pankarta nuk ka zgjedhje pa opozitën, në pritje të liderit Lulzim Basha, i cili si në çdo protestë u nis nga selia e Partisë Demokratike i shoqëruar nga qindra të rinj.

Në bulevard, përballë godinës së Kryeministrisë, Lulzim Basha mbajti fjalimin e radhës duke u shprehur se i gjithë sheshi është mbushur me kurajo dhe vendosmëri me një mesazh të qartë për ta dëgjuar e gjithë bota.

Pavarësisht se policia kishte angazhuar qindra forca, ndërhyrja e tyre nuk u desh as kur protestuesit iu drejtuan godinës së Ministrisë së Brendshme.

Vetëm përpara Parlamentit kishte tentativë të disa protestuesve duke qëlluar me gurë mbi policinë, por ato u neutralizuan menjëherë, pasi vetë drejtuesit e opozitës këtë radhë kërkuan nga të gjithë të ruanin gjakftohtësinë dhe të shmangeshin aktet e dhunës. Një thirrje të tillë bëri edhe policia.

Protestën Basha e mbylli përpara selisë së Partisë Demokratike ekzaktësisht pas 150 minutave. Aty ai dërgoi mesazhin e fundit të protestës së 25 majit për ndërkombëtarët dhe kryeministrin Rama, largimin e të cilit e quajti të panegociueshëm.

“Mesazhi i sotëm është i qartë dhe i prerë ndaj miqve dhe aleatëve tanë dhe ndaj kundërshtarëve dhe armiqve të demokracisë se ne jemi gati të sakrifikojmë gjithçka për votën e lirë. Nuk do ta lejojmë kurrë despotizmin antievropian, të cilët kanë kapur drejtësinë dhe kanë bllokuar rrugëtimin tonë drejt Evropës. Sot japim këtë mesazh të qartë dhe të vendosur. Këtë betejë e nisëm për Shqipërinë si gjithë Evropa dhe tani është koha për zgjidhjen politike, largimin e Edi Ramës, qeveri tranzitore dhe zgjedhje të lira dhe të ndershme”, tha Basha.

Opozita do të protestojë sërish më 31 maj, për arsye se është dita kur Rama ka paralajmëruar se do të nisë fushatën elektorale.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Vuçiq: Serbia i ka mbrojtur interesat në Kosovë, serbët i dominojnë të gjitha institucionet e veriut

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

Grabovci tërhiqet nga kandidatura për kryetar të PDK-së në Pejë

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

I iku dënimit me burg, kthehet në Kosovë dhe bëhet inspektor

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Protestë paqësore e opozitës. Basha falenderon ndërkombëtarët: Kërkuan zgjedhje jo pa opozitën

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Lista Serbe mbron Vuçiqin: Planet e opozitës për Kosovën rrenë e mashtrime

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

Arrestohet pas 30 vjetësh për vrasjen e Haki Ukajt, dorasi më 2010 e kishte ndërruar identitetin

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

LDK’ja thotë se pati alarmuar para 4 vjetësh për fajdetë

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Opozita në Serbi del me Deklaratë për pajtim mes serbëve e shqiptarëve

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Dodik: Më vjen mirë që Haradinaj po e trajton Republikën Serbe shtet

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Policia terrorizon spitalet – A po i drejtojnë pacientët për fekondim artificial drejt Shkupit?

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Tahiri kërkon konfiskimin e pasurisë së grupeve kriminale, KDI-ja thotë se 90% e rasteve nuk identifikohen

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Kurti për padinë ndaj Thaçit e Veselit: Prokuroria Themelore e Prishtinës në heshtje varri

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

Daçiq: Pacolli me 500 mijë dollarë deshi ta blinte njohjen e Kosovës nga Kongoja

“Shqiptarët e fituan Betejën e Kosovës”

“Shqiptarët e fituan Betejën e Kosovës”

Deputeti i PDK’së: Rrahim Hashimin ma sollën në tavolinë, jap dorëheqje nëse del diçka

Deputeti i PDK’së: Rrahim Hashimin ma sollën në tavolinë, jap dorëheqje nëse del diçka

Wesley Clark: Shqiptarët iu përgjigjen luftimeve me luftë

Wesley Clark: Shqiptarët iu përgjigjen luftimeve me luftë