Protestë kundër vendosjes së Presidencës në objektin e MKRS-së

08.11.2019 11:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Protestë kundër vendosjes së Presidencës në objektin e MKRS-së

Punonjësit e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), kanë protestuar për të katërtën ditë radhazi kundër vendosjes së Presidencës në objektin e kësaj ministrie.

Bislim Bislimi, punëtor në departamentin ligjor të MKR-së, tha se kanë hartuar një peticion të cilin e kanë dorëzuar në Zyrën e Presidencës, Qeverisë së Kosovës dhe të gjitha institucioneve të tjera relevante, shkruan Ekonomia Online, transmeton Klan Kosova.

“Sot jemi në ditën e katërt të protestës dhe ne si staf i Ministrisë kemi hartuar një peticion dhe ky peticion iu është dorëzuar zyrës së Presidencës i cili është institucion dhe mendohet që do të zhvendoset këtu. pastaj qeverisë së Kosovës , avokatit të popullit dhe kryetarëve të partive parlamentare dhe të cilëve u kemi shpjegua arsyet e protestës tonë dhe i kemi argumentua dhe është një vendimmarrje e gabuar që dy ministri të zhvendosen në objekte private dhe të paguhet qeta prej 1.2 milion euro në vit. Ky është objekt publik dhe qeveria vendos se vila ministri në cilin objekt do të vendoset”, tha ai.

Bislimi tha se ky vendim po kundërshtohet nga punëtorët sepse kap një kosto të lartë të shpenzimeve. kundërshtojmë sepse ka shpenzime të mëdha

“Ne e kundërshtojmë për faktit sepse ka shpenzime shume të mëdha dhe janë të panevojshme dhe mënyra se si po ndodh zhvendosja është e padrejtë. Ne po protestojnë që 4 ditë me radhe dhe është shumë e çuditshme që nuk kemi marr përgjigje prej dikujt”, tha ai.

Punëtorët e dy ministrive, MKRS-së dhe MBPZhR-së do të vazhdojnë edhe në ditën në vijim të protestojnë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Protestë kundër vendosjes së Presidencës në objektin e MKRS-së

Protestë kundër vendosjes së Presidencës në objektin e MKRS-së

AAK: Do të jemi opozitë kritike dhe e zëshme

AAK: Do të jemi opozitë kritike dhe e zëshme

Merr fund ankthi/ Alvini mbërrin në Romë, lot gëzimi. Momenti kur përqafohet me babain dhe dy motrat

Merr fund ankthi/ Alvini mbërrin në Romë, lot gëzimi. Momenti kur përqafohet me babain dhe dy motrat

LVV-ja s’ia ofron LDK-së asnjë ministri si kundërpeshë për postin e kryeministrit

LVV-ja s’ia ofron LDK-së asnjë ministri si kundërpeshë për postin e kryeministrit

Ankesat eventuale në Kushtetuese nuk e ndalin konstituimin e institucioneve

Ankesat eventuale në Kushtetuese nuk e ndalin konstituimin e institucioneve

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Remzije Mustafës, u pa për herë të fundit afër ndërtesës së Postës

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Remzije Mustafës, u pa për herë të fundit afër ndërtesës së Postës

A do të kandidojë Vjosa Osmani për kryetare të partisë? Kështu përgjigjet ajo

A do të kandidojë Vjosa Osmani për kryetare të partisë? Kështu përgjigjet ajo

Një tërmet 2 shkallësh godet në afërsi të Gjilanit

Një tërmet 2 shkallësh godet në afërsi të Gjilanit

Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Nenad Rashiq i brengosur që serbët e Kosovës do të përfaqësohen vetëm nga Lista Serbe

Në raportin e Martyt, Veseli përshkruhet si kryesori në kampet e supozuara të mbajtjes në Shqipëri

Në raportin e Martyt, Veseli përshkruhet si kryesori në kampet e supozuara të mbajtjes në Shqipëri

Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

Haradinaj thotë se Maxhuni u dorëhoq për arsye shëndetësore, Ibishi s’e beson

Kapet 36 vjeçari nga Kosova pak pasi plaçkiti një bankë në Zvicër

Kapet 36 vjeçari nga Kosova pak pasi plaçkiti një bankë në Zvicër

Thaçi: Nuk ka gjykatë, as tendencë dhe as fabrikim që mund ta njollosë Veselin dhe luftën e tij për çlirim

Thaçi: Nuk ka gjykatë, as tendencë dhe as fabrikim që mund ta njollosë Veselin dhe luftën e tij për çlirim

Sulmohet fizikisht gazetarja e Klan Kosovës

Sulmohet fizikisht gazetarja e Klan Kosovës

Ekipet e VV’së e LDK’së merren vesh për programin qeveritar, tash është radha e Kurtit e Mustafës

Ekipet e VV’së e LDK’së merren vesh për programin qeveritar, tash është radha e Kurtit e Mustafës

Shtatorja e Adem Jasharit së shpejti do të vendoset edhe në Prishtinë

Shtatorja e Adem Jasharit së shpejti do të vendoset edhe në Prishtinë