Protestat në Iran

08.01.2018 09:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Protestat në Iran

Garda Revolucionare e Iranit tha në një deklaratë të dielën se populli iranian dhe forcat e sigurimit të vendit luajtën një rol në dhënien fund të valës së trazirave që grupi thotë se ishte nxitur nga armiqtë e huaj.

Grupi tha në një deklaratë: “Epika e re e popullit iranian krenar, të vetëdijshëm, devotshëm dhe revolucionar, së bashku me praninë e dhjetëra mijëra forcave vullnetare besnike dhe përpjekjet e sinqerta të vëllezërve të Forcave të Zbatimit të Ligjit dhe Ministrisë së Inteligjencës kanë thyer zinxhirin e thurur nga Amerika, Britania, regjimi sionist (Izraeli), familja mbretërore saudite, hipokritët (organizata e ndaluar MEK) dhe monarkistët dhe eliminuan magjinë e një rebelimi të ri “.

Parlamenti iranian zhvilloi një sesion të posaçëm të dielën për të diskutuar protestat antiqeveritare që filluan më 28 dhjetor dhe vazhduan javën më pas.

Agjencia e lajmeve ISNA njoftoi se ministri i brendshëm i Iranit, kreu i inteligjencës dhe shefi i këshillit të sigurisë, morën pjesë në mbledhjen e parlamentit. Në rendin e ditës janë diskutimet për shkakun kryesor të protestave, si dhe ndihma ligjore për protestuesit e burgosur gjatë demonstratave.

Sipas Radios Evropa e Lirë, sesioni u thirr nga një grup ligjvënësish reformistë. Në një letër, këta ligjvënës bënë thirrje për ndihmë juridike për të ndaluarit dhe dënuan çdo “ndërhyrje” të jashtme në protesta, duke veçuar Shtetet e Bashkuara.

Presidenti Donald Trump po përballet me afatin përfundimtar të 13 janarit për të rivendosur ose jo sanksionet ekonomike kundër Iranit që u pezulluan pas marrëveshjes bërthamore të vitit 2015.

Në Evropë, mbështetësit e protestuesve antiqeveritarë në Iran po mblidhen për të treguar mbështetjen e tyre në Hagë, Berlin, Hamburg, Stokholm, Londër dhe Paris.

Të paktën 22 vetë kanë vdekur në protesta dhe më shumë se 1,000 janë arrestuar. Kleriku i vijës së ashpër Ahmed Khatami u tha adhuruesve në një predikim të premten se ata që u arrestuan duhet të trajtohen si armiq të Islamit, veçanërisht ata që kanë djegur flamurin. “Nuk duhet të ketë mëshirë për ta”, tha Khatami.

Zyrtari qeveritar Mansour Gholami u ka thënë gazetarëve se rreth një e katërta e të arrestuarve janë liruar, por nuk ka dhënë shifra të sakta.

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara zhvilloi një takim urgjent të premten me kërkesë të Shteteve të Bashkuara.

Ambasadorja amerikane në OKB, Nikki Haley i quajti protestat “një ekspozitë të fuqishme të njerëzve të guximshëm që janë ngopur aq shumë me qeverinë e tyre shtypëse saqë janë të gatshëm të rrezikojnë jetën e tyre në protesta”. Ajo gjithashtu iu drejtua qeverisë iraniane, duke thënë, “SHBA po vëzhgon atë që po bën”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Kryeministri dënon sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Kryeministri dënon sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Në Istog sulmohen dy autobusë me pelegrinë serbë, s’ka të lënduar

Në Istog sulmohen dy autobusë me pelegrinë serbë, s’ka të lënduar

Daçiq: Serbia kurrë nuk do të jetë nën presion për ta njohur Kosovën

Daçiq: Serbia kurrë nuk do të jetë nën presion për ta njohur Kosovën

Kurti: Thaçi jo vetëm që nuk është President, por nuk është as i Kosovës

Kurti: Thaçi jo vetëm që nuk është President, por nuk është as i Kosovës

Kryeministri: Do ta liroj nga detyra zv-ministrin e dyshuar për ryshfet

Kryeministri: Do ta liroj nga detyra zv-ministrin e dyshuar për ryshfet

LDK: Qeveria është kthyer në mekanizëm për plotësimin e tekeve të individëve e bizneseve

LDK: Qeveria është kthyer në mekanizëm për plotësimin e tekeve të individëve e bizneseve

Tregtarët kërkojnë lejimin e blerjes së veturave të vjetra, qytetarët jo

Tregtarët kërkojnë lejimin e blerjes së veturave të vjetra, qytetarët jo

Jeremiq: Kosova mund të bashkohet me Shqipërinë

Jeremiq: Kosova mund të bashkohet me Shqipërinë

Vetëvendosje për ‘rastin Maxhuni’ kërkon dorëheqje morale e shkarkime

Vetëvendosje për ‘rastin Maxhuni’ kërkon dorëheqje morale e shkarkime

Kosova përfaqësohet me 10 kompani në panairin më të madh botëror SIAL 2018

Kosova përfaqësohet me 10 kompani në panairin më të madh botëror SIAL 2018

Ndotja e sigurt e Prishtinës, banorëve u lejohet të përdorin qymyrin

Ndotja e sigurt e Prishtinës, banorëve u lejohet të përdorin qymyrin

Kush ishte Jammal Khashoggi dhe çka dihet për zhdukjen dhe vrasjen e tij?

Kush ishte Jammal Khashoggi dhe çka dihet për zhdukjen dhe vrasjen e tij?

Policia konfirmon arrestimin e zv/ministrit, dyshohet për “marrje ryshfeti” dhe “keqpërdorim të pozitës zyrtare”

Policia konfirmon arrestimin e zv/ministrit, dyshohet për “marrje ryshfeti” dhe “keqpërdorim të pozitës zyrtare”

NISMA, popozon emertimin e autostradës Prishtinë – Dheu i bardhë me emrin e heroit “Agim Ramadani”

NISMA, popozon emertimin e autostradës Prishtinë – Dheu i bardhë me emrin e heroit “Agim Ramadani”

Skandal me shefin e AKI-së – armë e drogë në veturën e babait të tij

Skandal me shefin e AKI-së – armë e drogë në veturën e babait të tij

Misioni austriak në BE: Kosovarët marrin vizat nëse e kalojnë testin e migracionit dhe sigurisë

Misioni austriak në BE: Kosovarët marrin vizat nëse e kalojnë testin e migracionit dhe sigurisë