Protesta në Tiranë: Dhunë dhe përplasje mes policisë dhe protestuesve

16.03.2019 17:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Protesta në Tiranë: Dhunë dhe përplasje mes policisë dhe protestuesve

Mijëra protestues të Shqipërisë, të thirrur nga opozita kanë marshuar në rrugët e kryeqytetit të Tiranës, duke kërkuar largimin e Qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama.

Protestuesit janë përplasur me Policinë e Shtetit pasi ata tentuan të hynë brenda rrethimit të Kuvendit të Shqipërisë.

Policia ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit dhe turma e atyre që po tentonin te futeshin në ambientet e Parlamentit është shpërndarë, por megjithatë janë kundërpërgjigjur duke qëlluar me gurë dhe sende tjera të forta në drejtim të policisë.

Në momentin kur protesta filloi të bëhet më e dhunshme, përmes megafonit, policia u tha organizatorëve të “distancohen nga këto veprime të dhunshme” dhe u dha ultimatum që të shpërndahen, në të kundërt policia do të përdorë dhunë.

Më pas, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, përmbylli protestën nga selia e partisë së tij dhe e quajti protestën e së shtunës “ditë historike”.

“E sotmja hyri në historinë tonë të paskomunizmit si dita e dytë e zgjimit kombëtar”, u shpreh Basha para protestuesve që brohorisnin “e duam Shqipërinë si gjithë Evropa”.

Opozita ka thënë se këto protesta organizohen nga qytetarët, pakënaqësia e të cilëve është akumuluar për një kohë të gjatë.

Edhe kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi doli në një konferencë për shtyp nga selia e partisë së saj, ku foli për protestën e së shtunës, ku tha se “rruga jonë nuk ka kthim pas”.

“Ne do të qeverisim zemërimin e popullit ndaj Edi Ramës dhe bandës së tij kriminale që kanë marrë peng vendin dhe të ardhmen evropiane”, u shpreh Kryemadhi.

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se “është duke ndjekur me shqetësim situatën”.

Ai ka bërë thirrje për demonstrim paqësor dhe ruajtje të qetësisë dhe u kërkoi të gjithëve “të evitojnë konfrontimet dhe të qëndrojnë larg provokimeve”.

Edhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një ditë më herët, përmes një postimi në Facebook ka thënë se “pavarësisht se protesta paqësore është një shtyllë themelore e demokracisë, nxitja apo kryerja e veprimeve të dhunshme, përfshirë edhe shkatërrimin e pronës publike, janë të paligjshme” dhe u ka bërë qytetarëve thirrje për vetëpërmbajtje.

“;
//parse XFBML, because it is not nativelly working onload
if (!fbParse()) {
var c = 0,
FBParseTimer = window.setInterval(function () {
c++;
if (fbParse())
clearInterval(FBParseTimer);
if (c === 20) { //5s max
thisSnippet.innerHTML = “Facebook API failed to initialize.”;
clearInterval(FBParseTimer);
}
}, 250);
}
}
};
thisSnippet.className = “facebookSnippetProcessed”;
if (d.readyState === “uninitialized” || d.readyState === “loading”)
window.addEventListener(“load”, render);
else //liveblog, ajax
render();
})(document);

Kjo është protesta e pestë e organizuar në më pak se dy muaj nga partitë opozitare në Shqipëri, të cilat kërkojnë largimin e Qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama. Ata po ashtu kërkojnë krijimin e një qeverie kalimtare që do të krijonte ambient të përshtatshëm për zgjedhje të reja.

Kalimi i opozitës në revoltë dhe mosbindje civile ndaj Qeverisë, shkoi deri në djegien dhe dorëzimin e mandateve të tyre në Kuvend, duke lënë vendin pa opozitë përfaqësuese në institucionin më të lartë.

Ky veprim është kritikuar nga misionet diplomatike me seli në Shqipëri, të cilët kanë thënë se një veprim i tillë dëmton konsolidimin e demokracisë së vendit.

Qeveria e Shqipërisë po ashtu ka thënë se këto protesta do të dëmtojnë hapjen e bisedimeve të vendit për anëtarësim në Bashkimin Evropian. Këto bisedime pritet të fillojnë në muajin qershor të këtij viti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Protesta në Tiranë: Dhunë dhe përplasje mes policisë dhe protestuesve

Protesta në Tiranë: Dhunë dhe përplasje mes policisë dhe protestuesve

Aksidenti në Pejë: Vdes një burrë dhe lëndohen rëndë dy gra

Aksidenti në Pejë: Vdes një burrë dhe lëndohen rëndë dy gra

“Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë bashkon Republikën Serbe me Serbinë”

“Bashkimi i Kosovës me Shqipërinë bashkon Republikën Serbe me Serbinë”

Kur dhe në cilat vende të Ballkanit kishte qëndruar sulmuesi i xhamive në Zelandë të Re

Kur dhe në cilat vende të Ballkanit kishte qëndruar sulmuesi i xhamive në Zelandë të Re

“Shërohen” 150 policët e “sëmurë”, heqin dorë nga pensioni i invalidit të luftës

“Shërohen” 150 policët e “sëmurë”, heqin dorë nga pensioni i invalidit të luftës

Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Në mungesë të profesionalizmit, Komunat s’po mund të marrin fonde nga BE-ja

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Lutfi Haziri shpall kandidaturën për kryetar të LDK’së

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Merovci tregon për kërcënimin që ia ka bërë Jakup Kranisiqi Ibrahim Rugovës

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Çka do të ndodhë tash pasi Kosova përcolli njerëzit e Trumpit, e Merkelit dhe zyrtarët e Britanisë së Madhe?

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Haziri nga Gjilani kritikon Qeverinë aktuale e thotë se “LDK i dha Republikës formë, besim dhe shpresë”

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë

Kryministri kanadez: Ne të gjithë duhet të ballafaqohemi me islamofobinë

LDK-ja dhe Vetëvendosja e çojnë në Kushtetuese Ligjin për Dialogun

LDK-ja dhe Vetëvendosja e çojnë në Kushtetuese Ligjin për Dialogun

Komandanti i KFOR-it Gjenaral  Lorenco D`ADARIO me bashkëpunëtor sotë kanë vizituar drejtorin Rajonale të policisë së Kosovës në Gjilan

Komandanti i KFOR-it Gjenaral Lorenco D`ADARIO me bashkëpunëtor sotë kanë vizituar drejtorin Rajonale të policisë së Kosovës në Gjilan

MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

MZHE ndan 290 mijë euro për sektorin e arsimit në Gjakovë

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi

Tahiri për vrasjen e Ivanoqviqit: Vuçiq urdhërdhënësi, Radojçiqi ekzekutuesi