Protesta në Rusi për lirinë në internet

11.03.2019 11:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Protesta në Rusi për lirinë në internet

Mijëra njerëz në Rusia kanë protestuar kundër planeve për kufizime në internet. Një protestë masive në Moskë dhe dy të tjera dy qytete u thirrën pasi parlamenti mbështeti planin e qeverisë që sipas saj bëhet për të rritur sigurinë kibernetike.

Megjithatë kritikët thonë se kjo bëhet me qëllim që të kufizohet aksesi në internet për Rusët si dhe rritur censurën.

Aktivistët thonë se mëse 15,000 njerëz u mblodhën në Moskë. Disa prej sloganëve të protestës ishin “larg duart nga interneti” si dhe “jo izolimit.”

Qeveria thotë se ligji për sovranitetin dixhital do të reduktojë mbështetjen e Rusisë në serverët e internetit në SHBA. Me të synohet bllokimi i trafikut që vjen nga serverë të huaj.

Një votë e dytë në fund të muajt do të përcaktojë fatin e këtij plani. Nëse mbështetet duhet të nënshkruhet nga presidenti Vladimir Putin.

Në vitet e fundit Rusia ka shtrënguar mbikëqyrjen e internetit. Ditën e Enjte një tjetër ligj kundër “lajmeve të rreme” u kalua në parlament.

Vitin e kaluar u realizuan protesta të tjera kundër vendimit të autoriteteve për bllokimin e shërbimit të enkriptuar të komunikimit Telegram.

Agjencia shtetërore e sigurisë FSB thoshte atë kohë se Telegram ishte platforma e preferuar e organizatave terroriste që operonin në Rusi. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)