Propozohet ndryshimi i Ligjit për sigurinë dhe shëndetin në punë

30.07.2019 07:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Propozohet ndryshimi i Ligjit për sigurinë dhe shëndetin në punë

Situata e keqe e sigurisë dhe e shëndetit në punë ka shtyrë Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale që të merret me këtë çështje.

Sipas të dhënave të Ministrisë, numri i aksidenteve fatale në vendin e punës është në rritje, ndërkohë që numri i aksidenteve me lëndime thuhet se nuk është i besueshëm dhe vlerësohet si i nënraportuar. Për të përmirësuar gjendjen në këtë fushë, kjo ministri ka hartuar një koncept-dokument, me të cilin synohet të adresohen problemet e shfaqura për vite me radhë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Me anë të ndryshimeve të propozuara parashihet që secila ndërmarrje me më shumë se dhjetë të punësuar të ketë ekspertë të sigurisë dhe të shëndetit në punë. Sipas koncept-dokumentit, me dispozitat e ligjit të ri pritet të mbrohen edhe të aksidentuarit në punë që nuk kanë kontrata të punës. Ndërkohë që pritet të adresohen edhe çështje sa u përket sëmundjeve profesionale.

Sipas të dhënave të raportuara nga Inspektorati i Punës, për numrin e aksidenteve në punë për dhjetë vjetët e fundit kanë humbur jetën 172 persona. Në vitin 2016, në vendin e punës, kanë humbur jetën 9 persona, në vitin 2017, 14 persona, ndërsa në vitin e kaluar 22 persona. Ndërkohë, sipas këtyre të dhënave, në 10 vjetët e fundit janë raportuar 662 aksidente me lëndime në vendin e punës. Në vitin 2016 janë raportuar 62 aksidente, në vitin 2017 janë raportuar 50 aksidente dhe në vitin 2018 janë raportuar gjithsej 125 aksidente me lëndime në vendin e punës.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

#SIGURIA NË PUNË#SHËNDETI NË PUNË#LIGJI

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik

Arrestohet personi i cili shtiu me armë zjarri ne Junik