Propozohet ndryshimi i Ligjit për sigurinë dhe shëndetin në punë

30.07.2019 07:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Propozohet ndryshimi i Ligjit për sigurinë dhe shëndetin në punë

Situata e keqe e sigurisë dhe e shëndetit në punë ka shtyrë Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale që të merret me këtë çështje.

Sipas të dhënave të Ministrisë, numri i aksidenteve fatale në vendin e punës është në rritje, ndërkohë që numri i aksidenteve me lëndime thuhet se nuk është i besueshëm dhe vlerësohet si i nënraportuar. Për të përmirësuar gjendjen në këtë fushë, kjo ministri ka hartuar një koncept-dokument, me të cilin synohet të adresohen problemet e shfaqura për vite me radhë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Me anë të ndryshimeve të propozuara parashihet që secila ndërmarrje me më shumë se dhjetë të punësuar të ketë ekspertë të sigurisë dhe të shëndetit në punë. Sipas koncept-dokumentit, me dispozitat e ligjit të ri pritet të mbrohen edhe të aksidentuarit në punë që nuk kanë kontrata të punës. Ndërkohë që pritet të adresohen edhe çështje sa u përket sëmundjeve profesionale.

Sipas të dhënave të raportuara nga Inspektorati i Punës, për numrin e aksidenteve në punë për dhjetë vjetët e fundit kanë humbur jetën 172 persona. Në vitin 2016, në vendin e punës, kanë humbur jetën 9 persona, në vitin 2017, 14 persona, ndërsa në vitin e kaluar 22 persona. Ndërkohë, sipas këtyre të dhënave, në 10 vjetët e fundit janë raportuar 662 aksidente me lëndime në vendin e punës. Në vitin 2016 janë raportuar 62 aksidente, në vitin 2017 janë raportuar 50 aksidente dhe në vitin 2018 janë raportuar gjithsej 125 aksidente me lëndime në vendin e punës.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

#SIGURIA NË PUNË#SHËNDETI NË PUNË#LIGJI

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Propozohet ndryshimi i Ligjit për sigurinë dhe shëndetin në punë

Propozohet ndryshimi i Ligjit për sigurinë dhe shëndetin në punë

Armatimi i Serbisë nga Rusia shqetëson Kosovën

Armatimi i Serbisë nga Rusia shqetëson Kosovën

Lutfi Haziri i prerë: Më 3 gusht duhet të shkojmë me marrëveshje politike, ose atëherë unë do të kandidoj për kryetar të LDK-së

Lutfi Haziri i prerë: Më 3 gusht duhet të shkojmë me marrëveshje politike, ose atëherë unë do të kandidoj për kryetar të LDK-së

AAK për një kohë të shkurtër i merr dy ish-ministra partnerëve të koalicionit

AAK për një kohë të shkurtër i merr dy ish-ministra partnerëve të koalicionit

Partitë gati për konsultime, presin ftesën e Presidentit

Partitë gati për konsultime, presin ftesën e Presidentit

Haradinaj kërkon sqarime nga Kushtetuesja, fton partnerët në diskutim për “ngrohjen globale”

Haradinaj kërkon sqarime nga Kushtetuesja, fton partnerët në diskutim për “ngrohjen globale”

PDK në hall, se dinë a duhet të shkojnë nesër te Haradinaj

PDK në hall, se dinë a duhet të shkojnë nesër te Haradinaj

Johnson: Diskutojmë Brexit kur BE të ndryshojë qëndrim

Johnson: Diskutojmë Brexit kur BE të ndryshojë qëndrim

Çfarë po synon të fitojë LDK-ja duke i mbajtur të fshehur kandidatët për të parin e partisë?

Çfarë po synon të fitojë LDK-ja duke i mbajtur të fshehur kandidatët për të parin e partisë?

1080 besimtarë nga Kosova do të udhëtojnë në vendet e shenjta për kryerjen e haxhit

1080 besimtarë nga Kosova do të udhëtojnë në vendet e shenjta për kryerjen e haxhit

U kap me drogë, pranga, fishekë dhe sprej – një muaj paraburgim

U kap me drogë, pranga, fishekë dhe sprej – një muaj paraburgim

Për 72 orë, 89 aktakuza kundër 106 personave

Për 72 orë, 89 aktakuza kundër 106 personave

I refuzohet kërkesa për lirim ish-pjesëtarit të UÇK-së që u arrestua në Shkup

I refuzohet kërkesa për lirim ish-pjesëtarit të UÇK-së që u arrestua në Shkup

Në QKUK fillon vlerësimi i rrezikshmërisë në punë

Në QKUK fillon vlerësimi i rrezikshmërisë në punë

Hoxha në ekspozitën që sjell kujtime për 1024 fëmijët e vrarë nga serbët

Hoxha në ekspozitën që sjell kujtime për 1024 fëmijët e vrarë nga serbët

Haradinaj: S’kam akoma ftesë nga presidenti, kam ftuar partnerët e kaolicionit nesër në takim

Haradinaj: S’kam akoma ftesë nga presidenti, kam ftuar partnerët e kaolicionit nesër në takim