Prokurorja Katica Janeva për Financial Times: Nuk na ndal askush

30.04.2016 23:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prokurorja Katica Janeva për Financial Times: Nuk na ndal askush

Gazeta me nam “Financial Times”, e paraqet prokuroren speciale si luftare kundër ryshfetmarrjes politike, e cila vjen nga një qytezë dhe shkund elitën politike. Në tekstin me titull: “Luftarja nga një qytezë e shkund elitën e Maqedonisë”, gazeta e përditshme e përshkruan prokuroren speciale si “kamxhik për elitën ryshfetmarrëse të Maqedonisë dhe si ikonë e pazakonshme e protestave në kohën e krizës politike”.
Sipas FT, “puna e Janevës është t’i ndjek figurat e mëdha politike të akuzuar për vjedhje të votave dhe për shfrytëzimin e shërbimeve të fshehta për qëllime partiake”, por edhe se falja e kryetarit në të vërtetë i përjashton hetimet “Titaniku” dhe “Kështjella”.
“Financial Times” e citon një diplomat të huaj, i cili bën me dije se faljet e kryetarit tregojnë se Janeva është bërë shumë e rrezikshme.
Prokurorja Janeva thotë: “Nëse kryetari synon të vazhdojë me faljen e njerëzve të akuzuar, atëherë do jetë shumë i zënë me punë, sepse ne nuk do ndalemi”:
Prokurorja Speciale përballet me pengesa të mëdha, mes të cilave edhe me sigurimin e dëshmitarëve, nga të cilët shumica frikohen që të bashkëpunojnë për shkak të mbikëqyrjes së shtuar. “Kjo mund edhe më shumë të vështirësohet, pasi që dëshmitari Kosta Kërpaç vdiq pasi ishte qëlluar në gjoks”, shkruan FT.
Gazeta Londineze shkruan se Janeva si prokurore speciale është hedhur në epiqendrën e vorbullës që e kaploi Maqedoninë. Puna e saj është t’i ndjek figurat e mëdha politike të akuzuara se kanë vjedhur votat e qytetarëve dhe i kanë shfrytëzuar shërbimet sekrete për qëllime partiake.
“Vazhdimisht e përkrahur nga dy prokurore – një kontrast i habitshëm për skenën politike të Maqedonisë, të cilën e mbizotërojnë burrat – ajo e kundërshton kryetarin me ngritjen e disa hetimeve të reja, shkruan Financial Times.
Gazeta zbulon se, në fillim qarqet e drejtësisë shikuakan me mosbesim prokuroren e panjohur nga Gjevgjelia, e cila duke buzëqeshur llafoska me reporterin e FT dhe i ka zbuluar dashurinë e saj për TV seritë me muzikë siç është “Iks Faktor”.
“Por, thonë se, shumëkush e ka nënçmuar aftësinë e saj se do ta fitojë përkrahjen e publikut. Para një kafeneje dy tinejxhere vrapuan që t’i kërkojnë autograf. Njëra nga vajzat e reja tha se, në këtë shtet ajo është si Beyonce”, ka shkruar raportuesi i Financial Times në tregimin e tij nga Shkupi.
Gazeta shkruan se, Janeva pasi i ka shpallur rastet “Titaniku” dhe “Kështjella”, është përballur me sulme personale, mbyllje të institucioneve, ndërsa të Mërkurën një dëshmitarë kyç është qëlluar për vdekje në gjoks në banesën e vet në Shkup.
Një diplomat i perëndimit ka deklaruar për “Financial Times”: “Falja e parakohshme e kryetarit tregoi se Janeva është bërë tepër e rrezikshme”.
Për akuzat e kryetarit se prokuroria e saj është keqpërdorë për të fituar pika politike, ajo përgjigjet: “Nuk ua varrë veshin vërejtjeve të tilla. E bëj punën time”. /Burimi: TV Nova/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

Shkarkimi i bordit të Telekomit, Hoti paralajmëron: Ky ishte vetëm fillimi

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

AGK: Kryeministri Rama nis fushatë degraduese edhe ndaj medieve në Kosovë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Hasani: Kurti duhet të merret edhe me zyrtarët serbë që marrin paga, pa shkuar asnjë ditë në punë

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Veliu: Anëtarësimi në INTERPOL dhe EUROPOL mbetet prioritet i imi si ministër

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Haradinaj: Albin Kurti ka shfuqizuar vendimet e Isa Mustafës

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Të enjten, shi dhe borë – çfarë moti do të kemi në Kosovë gjatë ditëve pasuese?

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

Pas reagimit të “Maraklive t’kerreve” BQK premton lehtësira për sigurimin e veturave

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

PSD: Kurti do ta menaxhojë pak më mirë korrupsionin, por nuk do ta transformojë sistemin

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Bulizmi i pranishëm në të gjitha nivelet e sistemit arsimor në Kosovë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Serbia arreston pesë persona për trafikim me migrantë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje