Prokuroria Speciale “heq dorë” nga hetimi i Telekomit, e delegon në Prokurorinë Themelore

08.05.2019 07:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prokuroria Speciale “heq dorë” nga hetimi i Telekomit, e delegon në Prokurorinë Themelore

Dyshimet për qindra punësime të jashtëligjshme në Telekomin e Kosovës dhe dyshimet për abuzime me kontrata e tenderë milionësh në këtë kompani nuk janë të mjaftueshme për Prokurorinë Speciale që ta hetojë këtë institucion.

Disa javë pas fillimit të mbledhjes së informatave në lidhje me dyshimet për keqpërdorime në ndërmarrjen publike, që deri para disa viteve ishte më profitabilja në vend, Prokuroria Speciale ka vendosur që rastin me shkresat e lëndës ta delegojë në një prokurori më të ulët, shkruan sot “Koha Ditore”.

Siç ka mësuar gazeta, të martën, ky rast i është ndarë një prokurori në Prokurorinë Themelore në Prishtinë. Një burim brenda Policisë së Kosovës ka thënë se tash e tutje hetuesit e këtij rasti do të koordinohen me prokurorin që do t’i caktohet lënda në Prokurorinë Themelore në Prishtinë. Zyrtarisht një informatë të tillë e ka konfirmuar edhe kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Imer Beka.

“Është e vërtetë që rasti i Telekomit na ka ardhur neve për ta trajtuar”, ka thënë shkurt ai në një bisedë për “Kohën Ditore”. Sipas Bekës, një gjë e tillë ka ndodhur për shkak që Specialja ka vlerësuar që nuk ka kompetenca për trajtimin e këtij rasti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Prokuroria Speciale “heq dorë” nga hetimi i Telekomit, e delegon në Prokurorinë Themelore

Prokuroria Speciale “heq dorë” nga hetimi i Telekomit, e delegon në Prokurorinë Themelore

Komisioni për legjislacion nuk jep interpretim për zgjedhjen e drejtorit të RTK-së

Komisioni për legjislacion nuk jep interpretim për zgjedhjen e drejtorit të RTK-së

Ish-deputetja i thotë Baton Haxhiut “ti je rrugaç” dhe merr shishen për ta goditur live në TV

Ish-deputetja i thotë Baton Haxhiut “ti je rrugaç” dhe merr shishen për ta goditur live në TV

Me Xherdan Shaqirin në sfond, Liverpooli shkakton ‘tërmet’ në rrjetet sociale

Me Xherdan Shaqirin në sfond, Liverpooli shkakton ‘tërmet’ në rrjetet sociale

Tahiri: Rama barti idenë për ndryshimin e kufijve nga Vuçiqi në Beograd te Thaçi në Prishtinë

Tahiri: Rama barti idenë për ndryshimin e kufijve nga Vuçiqi në Beograd te Thaçi në Prishtinë

Liverpooli s’ka të ndalur, Origi shënon sërish

Liverpooli s’ka të ndalur, Origi shënon sërish

Vuçiq tregon kur mundet Serbia ta njohë Kosovën

Vuçiq tregon kur mundet Serbia ta njohë Kosovën

Haradinaj, gjeneralit Timothy Orr: Në Kosovë, gjithmonë jeni në shtëpinë tuaj

Haradinaj, gjeneralit Timothy Orr: Në Kosovë, gjithmonë jeni në shtëpinë tuaj

Përveç taksës, Kosova ndërmerr edhe një masë shtesë për Serbinë

Përveç taksës, Kosova ndërmerr edhe një masë shtesë për Serbinë

Shahini: Presidenti me mosshkarkimin e rektorit të Universitetit të Tiranës, dëmtoi 26 mijë studentë

Shahini: Presidenti me mosshkarkimin e rektorit të Universitetit të Tiranës, dëmtoi 26 mijë studentë

150 pako ushqimore për familjet me gjendje të rëndë ekonomike dhe sociale në Gjilan

150 pako ushqimore për familjet me gjendje të rëndë ekonomike dhe sociale në Gjilan

Haradinaj: Kosova ofron kushte të mira për investimet e huaja

Haradinaj: Kosova ofron kushte të mira për investimet e huaja

Kreu studimet në Evropë, botoi tre libra, por në Kosovë nuk i plotësoi kushtet për punë

Kreu studimet në Evropë, botoi tre libra, por në Kosovë nuk i plotësoi kushtet për punë

Testi për patentë shoferi tash edhe në gjuhën turke

Testi për patentë shoferi tash edhe në gjuhën turke

U rëndohet dënimi të akuzuarve në përfshirjen e vrasjes se policit Shemsi Gashi

U rëndohet dënimi të akuzuarve në përfshirjen e vrasjes se policit Shemsi Gashi

Buxheti shteret nga pensionet e veteranëve – rreth 26 milionë euro për katër muaj

Buxheti shteret nga pensionet e veteranëve – rreth 26 milionë euro për katër muaj