Prokuroria Speciale e di kush ia dha Trajkoviqit pamjet e vrasjes së Ivanoviqit

03.10.2019 19:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prokuroria Speciale e di kush ia dha Trajkoviqit pamjet e vrasjes së Ivanoviqit

Vetëm disa ditë pasi politikania serbe Rada Trajkoviq, në media serbe bëri publike se një person asaj ia kishte ofruar xhirimet dhe pamjet e momentit të vrasjes së liderit të Oliver Ivanoviqit, Trajkoviqi është ftuar për intervistim nga Prokuroria Speciale.

Të mërkurën, Trajkoviqi, në zyrat e kësaj prokurorie, ka dhënë deklaratën e saj dhe informatat të cilat ajo posedon lidhur me këtë vrasje të ndodhur në janar të këtij viti. Pos saj, deri tash, është intervistuar edhe një dëshmitar, raporton KTV.

Sipas Sylë Hoxhës, prokuroria është në dijeni për identitetin e personit dhe gjithashtu vendndodhjen e tij dhe se tashmë ka ndërmarrë veprimet për këtë rast.

Në mesin e personave të cilët janë duke u hetuar nga Prokuroria është edhe një zyrtare e partisë së SDP-së, e cila thuhet se kishte qenë afër kamerave të sigurisë në këtë parti, të cilat dyshohet se nuk kishin funksionuar pikërisht në momentin e vrasjes së Oliver Ivanoviqit.

Derisa për Prokurorinë Speciale të Kosovës mbetet i paarritshëm njëri nga të dyshuarit në këtë rast, nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radjoçiq, për të cilin tashmë është kërkuar fletarrest ndërkombëtar.

Oliver Ivanoviqi u vra derisa po hynte në zyrën e partisë së tij, SDP, në Mitrovicën Veriore, me 6 plumba, më 16 janar 2018.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Taksa për produktet serbe dhe boshnjake varfëroi shportën e konsumatorëve

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Dy javë pas votimit, zgjedhjet ende nuk janë kryer

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Maqedonia e Veriut shkon në zgjedhje të parakohshme më 12 prill

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet