Prokuroria fton Vuciqin të ofrojë fakte nëse Ejupi u përfshi në vrasjen e Ivanoviqit

07.07.2019 14:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prokuroria fton Vuciqin të ofrojë fakte nëse Ejupi u përfshi në vrasjen e Ivanoviqit

Javën që po e lejmë pas, Aleksandër Vuçiq tha se i di personat e dyshuar që mund ta kenë vrarë Oliver Ivanoviqin. E përmendi Florim Ejupin. Por nga prokuroria kosovare i demantojnë deklaratat e presidentit serb për Ejupin. Madje thonë se asnjëri nga dhjetëra dëshmitarët e dëgjuar për rastin ‘Ivanoviq’, nuk e ka përmendur emrin e kosovarit. Prokuroria Speciale e ka ftuar Vuciqin që t’ia dorëzojë faktet lidhur me vrasjen e ndodhur në janar të vitit 2018.

Organet e hetuesisë kosovare edhe një herë i kanë demantuar deklaratat e presidentit serb, Aleksandër Vuciqit.

Kësaj radhe kur ai po thotë se politikanin serb në Kosovë po dyshohet ta ketë vrarë kosovari nga Podujeva, Florim Ejupi.

Për prokurorinë kosovare e cila po i vazhdon hetimet rreth vrasjes së Ivanoviqit, në asnjërën deklaratë të asnjë dëshmitari nuk është përmendur emri i Ejupit për vrasjen e politikanit serb.

Madje nga prokuroria po deklarojnë se Ejupi, asnjëherë nuk ka qenë pjesë e hetimeve naga ana e palës kosovare për vrasjen e Ivanoviqit.

Kështu ka deklaruar gjatë ditës së diel për Gazetën Express, prokurori special në Kosovë që po merret me këtë rast, Sylë Hoxha.

“Ne jemi duke i vazhduar hetimet rreth kësaj çështjeje. Mirëpo deri më tani, askund nëpër shkresa as nga policia e as nga dëshmitarët, askund, nuk ka figuruar emri i Ejupit e as ndonjë i shqiptari tjetër si i dy6shuar për këtë rast”, ka deklaruar Hoxha për Express.

Tutje, ai është shprehur se nuk e di se nga Vuciq ka marrë informata dhe se si e ka përmendur emrin e Ejupit si i dyshuar për këtë rast.

“Ne jemi të habitur nga këto deklarata. Nëse dikush ka informacione e prova për këtë rastin ne e ftojmë që ato t’ia dorëzojë prokurorisë”, ka deklaruar Hoxha duke thënë se deri më tani emri i asnjë shqiptari nuk është pjesë e hetimeve për vrasjen e presidentit serb, Oliver Ivanoviqit.

Tutje prokurori Hoxha ka deklaruar se hetimet rreth zbardhjes së vrasjet së Ivanoviqit po i vazhdon prokuroria kosovare.

Prokurori special deklaron se ende janë në fazën e grumbullimit të provave.

“Jemi ende në fazën e grumbulli8mit të provave. Hetimet po i vazhdojmë”, thotë Syla.

E ndaj deklaratave të Vuciqit ka reaguar edhe Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, duke thënë se deklarata e presidentit serb është “tërësisht politike, mbi një fushë për të cilën ai nuk e ka asnjë kompetencë”.

“Është për keqardhje që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka marrë rolin e gjykatësit, prokurorit, hetuesit dhe secilin rol tjetër që atij i nevojitet, në përpjekje e sipër për ta fshehur të vërtetën, kurdo që ajo afrohet të dalë në pah”, thuhet në deklaratë.

Por, përse e ndërlidhi Ejupin presidenti serb, Vuciq, si pjesë e krimit për vrasjen e politikanit Oliver Ivanoviq?

Express ka raportuar se emri i Florim Ejupit është i njohur që nga paslufta. Ai ishte i dyshuari kryesor i një rasti të cilësuar si sulm terrorist, në të cilin rast një autobus civil i mbushur me serbë, u sulmua më 16 shkurt të vitit 2001. Nga ajo bombë, u vranë 12 civilë serbë dhe u plagosën 40 të tjerë. Të gjithë këta po udhëtonin drejt manastirit të Graçanicës nga Nishi i Serbisë.

Ejupi ishte arrestuar nga policia e UNMIK-ut në atëkohë derisa ishte arratisur nga burgu ushtarak në kampin e Bondsteelit, për t’u arrestuar përsëri në Tiranë, ndërkaq, në vitin 2009 ai u lirua në mungesë të provave.

Florim Ejupi ishte dënuar me 40 vjet burgim, derisa është liruar nga Burgu i Dubravës pas tetë vjetëve që kishte qëndruar në qeli.

Kolegji i Gjykatës Supreme, në përbërje të të cilit ishin tre gjykatës ndërkombëtarë dhe dy vendorë, ka urdhëruar lirimin e Florim Ejupit në mungesë provash.

“Kolegji i Gjyqtarëve nga Gjykate Supreme, i përbërë prej pesë gjykatësve – tre gjykatësve nga EULEX-i dhe dy gjykatësve vendorë – urdhëroi lirimin e tij të menjëhershëm nga Burgu i Dubravës, pasditen e datës 12 mars. Ai u lirua nga çdo akuzë në mungesë provash”, shkruhej në një komunikatë shtypi, të lëshuar nga EULEX-i në vitin 2009.

Një ditë pas lirimit nga burgu, Ejupi pati thënë se ndihej mirë që drejtësia është vënë në vend.

“Në Gjykatën Supreme më liruan nga të gjitha akuzat dhe unë jam i lirë tani. Gjithmonë e kam ditur që do të lirohem, pasi ai dënim ka qenë i padrejtë, me dëshmitarë të montuar dhe i gjithë rasti ka qenë i montuar”, kishte thënë ai.

Ejupi është i martuar dhe ka fëmijë derisa pas lirimit nga burgu kishte deklaruar se do të kërkonte kompensim për vitet e kaluara në qeli. I njëjti tash është 40 vjet, derisa vjen nga fshati Sekiraqë i Komunës së Podujevës.

Ejupi ishte dënuar për 11 vrasje, dhjetëra të plagosur, për terrorizëm, shkaktim i rrezikut të përgjithshëm, diskriminim racial dhe mbajtje të paligjshme të eksplozivit.

Sipas presidentit serb, Florim Ejupi pas kryerjes së vrasjes ka ikur nga Kosova përmes aeroportit të Rinasit. Ai përmendi, gjithashtu, një emër tjetër lidhur me ekzekutimin e Ivanoviqit. Bëhet fjalë për Edmond Zekaj, i cili e ndërroi emrin e tij në Lira Zekaj dhe i cili ishte në Mitrovicë në ditën kur u ekzekutua Ivanoviqi. Sipas Vuçiqit ai tashmë është duke u strehuar në Gjermani.

Florimi ishte arrestuar edhe në vitin 2014 pas dëshmisë së të burgosurit Shkumbin Mehmeti, që i ngarkonte atë dhe Bajram Kiçmarin për vrasjen e dy policëve: një polici të UNMIK-ut dhe një polici të Kosovës.

Florim Ejupi ishte liruar nga akuza për vrasje të dyfishtë duke u lënë i lirë.

Oliver Ivanoviq është vrarë më 16 janar, 2018, para selisë së partisë së tij në Mitrovicën e Veriut. Ai ka qenë kryetar i Iniciativës qytetare “Liria, Demokracia dhe Drejtësia”.

Në nëntor të vitit të kaluar, Policia e Kosovës ka arrestuar tre persona në veri të Mitrovicës, të cilët dyshohet se kanë lidhje me vrasjen e Ivanoviqit, ndërsa Radojçiq, i cili është kërkuar po ashtu, nuk është gjetur në banesën e tij./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve