Programi qeverisës, LVV e LDK takohen sërish sot

31.10.2019 12:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Programi qeverisës, LVV e LDK takohen sërish sot

Takimet e grupeve punuese të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës për të intensifikuar përpjekjet për përafrimin e programit qeverisës, do të vazhdojnë edhe sot.

Anëtarët e të dyja partive që janë pjesë e këtyre grupeve do të takohen sot në orën 15:00 në zyret e Lëvizjes Vetëvendosje ku do të diskutohet për bashkërendimin e programit për bashkëqeverisje.

Ky është takimi i katërt me radhë i grupeve punuese të të dyja partive.

Përfundon takimi i grupeve punuese të LDK-së dhe LVV-së, dakordohen për reformat në fushën e ekonomisë
Në takimin e fundit të dy partive është diskutuar rreth programit për ekonominë, ku janë dakorduar në rreth 90 për qind të këtij program.

Kujtojmë se synimi i Vetëvendosjes dhe LDK-së është që të krijojnë një qeveri me 12 apo maksimumi 15 ministri.

Në funksion të arritjes së marrëveshjes dhe bashkëqeverisjes ishte edhe takimi i zhvilluar dje ndërmjet kandidatit aktual të vetëm për kryeministër, Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit të LDK-së.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike të Kosovës, që nga shpallja e rezultatit preliminar të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, janë në përpjekje për të arritur marrëveshje për formimin e qeverisë së re. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


83 raste të reja me koronavirus në Kosovë

83 raste të reja me koronavirus në Kosovë

VALA E DYTË,Pekini izolon 21 milionë persona

VALA E DYTË,Pekini izolon 21 milionë persona

Në Vushtrri shpërndahen 10 mijë maska falas, donacion nga Remzi Ejupi dhe Ilir Mulaku

Në Vushtrri shpërndahen 10 mijë maska falas, donacion nga Remzi Ejupi dhe Ilir Mulaku

Aktori i njohur shqiptar konfirmon se është infektuar me COVID-19

Aktori i njohur shqiptar konfirmon se është infektuar me COVID-19

Hoti ia vazhdon mandatin zv/ministrit të Financave të emëruar nga Kurti

Hoti ia vazhdon mandatin zv/ministrit të Financave të emëruar nga Kurti

Tre ish-deputetë të Nismës propozohen për zëvendësministra

Tre ish-deputetë të Nismës propozohen për zëvendësministra

Anulohen fluturimet për tri ditët e ardhshme

Anulohen fluturimet për tri ditët e ardhshme

Mbi 300 raste të reja brenda ditës në Itali me koronavirus

Mbi 300 raste të reja brenda ditës në Itali me koronavirus

Bajram Kosumi zgjedhet kryesues i Konferencës së Rektorëve

Bajram Kosumi zgjedhet kryesues i Konferencës së Rektorëve

Kurti flet për shkëmbimin: Vetëm të mendosh për kufij të rinj është çmenduri – është nxitje e konfliktit

Kurti flet për shkëmbimin: Vetëm të mendosh për kufij të rinj është çmenduri – është nxitje e konfliktit

Thaçi: Samiti i Parisit në javën e tretë të korrikut

Thaçi: Samiti i Parisit në javën e tretë të korrikut

BE-ja zgjat sanksionet kundër Rusisë

BE-ja zgjat sanksionet kundër Rusisë

Foshnja 13-ditëshe vdes nga koronavirusi në Britani

Foshnja 13-ditëshe vdes nga koronavirusi në Britani

55-vjeçari me origjinë nga Kosova vret 57-vjeçarin në Gjermani

55-vjeçari me origjinë nga Kosova vret 57-vjeçarin në Gjermani

MPB-ja fton AKI-në të inspektojë për sigurinë e dokumenteve në kabinetin e Sveçlës

MPB-ja fton AKI-në të inspektojë për sigurinë e dokumenteve në kabinetin e Sveçlës

Ministri Reçica takoi koordinatorin e TIKA Kosova, flasin për intensifikimin e bashkëpunimit

Ministri Reçica takoi koordinatorin e TIKA Kosova, flasin për intensifikimin e bashkëpunimit