Profesori i Harvardit me prejardhje kosovare tregon pasojat e shkrirjes së akullnajave

21.10.2016 15:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Profesori i Harvardit me prejardhje kosovare tregon pasojat e shkrirjes së akullnajave

Jerry Mitrovica, i biri i gazetarit të famshëm Xhelal Mitrovica, është paraqitur në edicionin e radhës në “Harvard Magazine”, si rrjedhojë e punës që ka bërë për të sqaruar natyrën dinamike të planetit Tokë.

Hulumtimet e tij janë të një rëndësie të veçantë për shkencëtarët dhe publikun e gjerë, sepse të gjeturat e tij lidhur me “plasticitetin e planetit” dhe zbulimet e tij për ndërrimin e vazhdueshëm të formës lidhen drejtpërdrejt me shkrirjen e akullnajave dhe rritjes së nivelit të ujit në detëra dhe oqeane, transmeton “Klan Kosova”.

Ai arriti famën për sqarimin e tij, lidhur me ndikimin që ka shkrirja e shtresave të akullit në detërat që e rrethojnë atë pjesë, si në Grenlandë dhe Antarktidë. Efekti është sqaruar qindra vite më parë, por “njerëzit harruan sa i madh ishte”, ka thënë Mitrovica.

Nëse shtresat e akullit në Grenlandë do të shkriheshin krejtësisht, niveli i detit do të ngritej për 20 deri në 50 metra në bregun më të afërt. Akulli shkakton shtytje gravitacionale në ujërat rrethurese. Kur ai shkrin kjo peshë bie dhe ai lëviz nga shtresa, duke bërë që niveli i detit të bjerë deri në 2 mijë kilometra distancë, ndërsa ngritet gjithkund tjetër, jashtë kësaj rrezeje. Efekti shumëfishon rritjen e nivelit në oqeane, në korrelacion me nivelin e ujit të kripur, thuhet ndër të tjera në shkrimin e publikuar në revistën prestigjioze, transmeton “Klan Kosova”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Procesi për vizat mund të shtyhet edhe për një kohë

Procesi për vizat mund të shtyhet edhe për një kohë

Aksidenti i KFOR-it bëri që mbi 50 udhëtarë të humbasin fluturimin

Aksidenti i KFOR-it bëri që mbi 50 udhëtarë të humbasin fluturimin

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Analistët: Diskursi i Thaçit për shkëmbin territoresh dëmtoi procesin e njohjeve

Analistët: Diskursi i Thaçit për shkëmbin territoresh dëmtoi procesin e njohjeve

Enver Hoxhaj uron për medaljen e artë Akil Gjakovën

Enver Hoxhaj uron për medaljen e artë Akil Gjakovën

Aksident afër aeroportit, kolona deri në gjashtë kilometra

Aksident afër aeroportit, kolona deri në gjashtë kilometra

Haziri kërkon dinamikë më të madhe nga drejtorët komunal për realizimin e projekteve të mëdha

Haziri kërkon dinamikë më të madhe nga drejtorët komunal për realizimin e projekteve të mëdha

Marrëveshja Kosovë-Serbi s’mund t’i shmangë interesat ndërkombëtare

Marrëveshja Kosovë-Serbi s’mund t’i shmangë interesat ndërkombëtare

Maqedonia përkrah themelimin e Ushtrisë së Kosovës

Maqedonia përkrah themelimin e Ushtrisë së Kosovës

Mund të pranoheni në shtëpi të pleqve nëse s’keni fëmijë e jeni pa përkujdesje

Mund të pranoheni në shtëpi të pleqve nëse s’keni fëmijë e jeni pa përkujdesje

Lekaj thotë se fshatrat e Gjakovës po kompletohen me infrastrukturë

Lekaj thotë se fshatrat e Gjakovës po kompletohen me infrastrukturë

Polici nga Gjilani del para Gjykatës nën dyshimet për falsifikim të dokumentit zyrtar

Polici nga Gjilani del para Gjykatës nën dyshimet për falsifikim të dokumentit zyrtar

Alpinizmi, teren i panjohur për të rinjtë maqedonas

Alpinizmi, teren i panjohur për të rinjtë maqedonas

Dështon gjykimi në Mitrovicë, i akuzuari po jeton në Serbi

Dështon gjykimi në Mitrovicë, i akuzuari po jeton në Serbi

“Llamkos” drejt falimentimit, afër 1 milion euro u ka borxh punëtorëve

“Llamkos” drejt falimentimit, afër 1 milion euro u ka borxh punëtorëve

Ministri Tahiri është pritur në takim nga i pari i drejtësisë në SHBA, Jeff Sessions

Ministri Tahiri është pritur në takim nga i pari i drejtësisë në SHBA, Jeff Sessions