Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

04.06.2020 20:53
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Profesorët universitar: Gjuha e rëndë politike mund të sjellë pasoja në Kosovë

Profesorët universitar u bëjnë thirrje politikanëve që të heqin dorë nga fjalori fyes dhe gjuha e urrejtjes ndërmjet tyre pasi kjo po ndikon negativisht në polarizimin e shoqërisë.

Filozofi Blerim Latifi thotë se gjuha e ashpër dhe e pakontrollueshme e politikanëve mund të sjellë pasoja të mëdha në vend.

Ai u ka bërë thirrje partive politike që të edukojnë zyrtarët dhe militantët e tyre nga gjuha e urrejtjes dhe mos durimit.

“Fjala politike është akt politik. Politika operon përmes fjalëve e gjuhës dhe nëse ky instrument keqpërdoret, abuzohet dhe përdoret në mënyra të vrazhda, atëherë natyrisht se rezultati do të jetë negativ. Gjuha e ashpër nëse jo sot, nesër do të prodhojë dhunë politike. Është momenti i fundit që të gjitha partitë politike të reflektojnë dhe gradualisht t’i edukojnë edhe zyrtarët e tyre edhe militantët që të heqin dorë nga gjuha e urrejtjes dhe mos durimit”, deklaroi Blerim Latifi për RTV Dukagjinin.

Ndërkohë profesori universitar Faton ismaili thotë se gjuha e ashpër përdoret me qëllim për ta ndarë shoqërinë e më pas për ta dominuar kundërshtarin.

Ismaili deklaron se një polarizim i tillë në Kosovë ka ndodhur edhe në të kaluarën.

“Gjuha e ashpër, linçuese e fyese, gjuha për të dërrmuar kundërshtarin përdoret për të ndarë shoqërinë dhe më pas për të dominuar diskursin publik. E kur dominohet gjuha e një subjekti e ka më të lehtë të merr edhe pushtetin. Grupet e caktuara dhe partitë politike po synojnë të ndajnë shoqërinë sa më tepër, në mënyrë që në luftën e ardhshme politike të dalin fitues dhe të rekrutojnë sa më shumë njerëz në anën e tyre duke ja u imponuar rrëfimin e tyre se është i drejtë dhe i vërtet”, tha Faton Ismajli.

Muajt e fundit Presidenti Thaçi dhe ish-kryeministri Kurti kanë treguar një pa durueshmëri mes tyre duke e shprehur atë edhe përmes polemikave në publik.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shoqata e Prokurorëve të Kosovës ngushëllon familjen e prokurorit Ukshini

Shoqata e Prokurorëve të Kosovës ngushëllon familjen e prokurorit Ukshini

​Vendimet e Qeverisë gjatë kohës së pandemisë s’kanë bazë ligjore, u shkelen rënd të drejtat e njeriut

​Vendimet e Qeverisë gjatë kohës së pandemisë s’kanë bazë ligjore, u shkelen rënd të drejtat e njeriut

​Spitalit të Vushtrrisë i dhurohet një autoambulancë

​Spitalit të Vushtrrisë i dhurohet një autoambulancë

Edon Zhegrova takohet me të parin e KOK-ut, Besim Hasanin

Edon Zhegrova takohet me të parin e KOK-ut, Besim Hasanin

Malisheva sot pa asnjë rast të ri me Covid-19

Malisheva sot pa asnjë rast të ri me Covid-19

Partitë shqiptare diktojnë formimin e qeverisë së re

Partitë shqiptare diktojnë formimin e qeverisë së re

102 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri dhe 4 të vdekur

102 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri dhe 4 të vdekur

Një person i vrarë dhe një i plagosur në Repë të Podujevës

Një person i vrarë dhe një i plagosur në Repë të Podujevës

Ish-Kryeministri i Shqipërisë shkon në konak të Presidentit, i takon prindërit e Thaçit

Ish-Kryeministri i Shqipërisë shkon në konak të Presidentit, i takon prindërit e Thaçit

Feronikeli largohet nga garat e Superligës

Feronikeli largohet nga garat e Superligës

​“Në zemër të Covidit”, pamje dhe rrëfime ekskluzive nga Klinika Infektive

​“Në zemër të Covidit”, pamje dhe rrëfime ekskluzive nga Klinika Infektive

Xhudistët nga Kosova vazhdojnë përgatitjet në Kroaci

Xhudistët nga Kosova vazhdojnë përgatitjet në Kroaci

​145 raste të reja me Covid-19 dhe 171 të shëruar

​145 raste të reja me Covid-19 dhe 171 të shëruar

​Publikohen rezultatet 24 orëshe për Covid-19

​Publikohen rezultatet 24 orëshe për Covid-19

Hoxhaj: Në PDK s’kemi diskutuar nëse do të hynë në Qeveri, mbesim në opozitë

Hoxhaj: Në PDK s’kemi diskutuar nëse do të hynë në Qeveri, mbesim në opozitë

Hoxhaj: Kryeministri Hoti u mashtrua nga Serbia dhe nuk ka ide se si negociohet

Hoxhaj: Kryeministri Hoti u mashtrua nga Serbia dhe nuk ka ide se si negociohet