Profesoresha e cila tronditi Amerikën me akuzat për ngacmim seksual

28.09.2018 19:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Profesoresha e cila tronditi Amerikën me akuzat për ngacmim seksual

Christine Blasey Ford është profesoresha e psikologjisë e cila tronditi themelet e drejtësisë amerikane në prag të zgjedhjeve për Gjykatën Supreme.
Profesoresha 51 vjeçare e universitetit të famshëm të Palo Altos ka akuzuar përpara Senatit Amerikan të Drejtësisë gjykatësin Brett Kavanaugh se e ka përdhunuar kur të dy kanë qenë në shkollën e mesme.
Në një dëshmi plot emocione, Blasey Ford ka treguar se ajo është 100% e sigurt se Kavanaugh dhe shoku i tij Mark Judge kishin qenë të dehur, e kishin mbyllur në një dhomë gjumi dhe e kishin sulmuar seksualisht.

Profesoresha me përvojë prej 30 vitesh i mëson studentët si të gjykojnë në mënyrë kritike, ashtu siç vet u tregua kritike ndaj gjyqtarit që pretendon se e ka përdhunuar duke përfituar nga rasti, pasi të dy ishin të dehur.

Kandidati Brett Kavanaugh është aktualisht anëtar i Gjykatës së Apelit për Distriktin e Kolumbias, ndërsa ka mohuar kategorikisht akuzat duke u shprehur se nuk kishte qenë i pranishëm në ndonjë mbrëmje të tillë. Ai i akuzoi Demokratët se kishin organizuar një sulm të llogaritur për synime politike dhe në mënyrën më të ulët.

Me dëshminë e saj, pedagogia ka tronditur nga themelet Senatin, anëtarët e të cilit janë shprehur se janë krah Blasey Ford dhe e kanë përshëndetur për kurajon që tregoi për të folur.

“Kurrë nuk kam kryer sulm seksual ndaj dikujt, as në shkollë të mesme, as në universitet, asnjëherë”, u shpreh kandidati Kavanaugh gjatë dëshmisë para Komisionit Juridik të Senatit. “Kurrë nuk kam bërë një gjë të tillë me të, ose me dikë tjetër”.

Pas fjalimit të gjykatësit, senatorët janë ndarë në dy drejtime – ata që besojnë profesoreshën dhe ata që besojnë Kavanaugh.

“Ju prisni një proces të drejtë konfirmimi?”, iu drejtua senatori Graham gjykatësit. “Keni ardhur në qytetin e gabuar, në kohën e gabuar, miku im”, shtoi ai.

Akuzat e Christine Blasey Ford kanë shkundur Senatin dhe shumicën e amerikanëve, ndërsa për gjykatësin Brett Kavanaugh, akuzat për sulme seksuale, edhe pse vetëm duke e prekur në “pjesë të papërshtatshme” të trupit profesoreshën, në atë kohë shoqja e tij e gjimnazit, mund të jenë fatale për kandidimin e tij në Gjykatën Supreme.

Prej ditësh në Shqipëri një 25 vjeçare dyshohet se është përdhunuar nga djali i një deputeti të Kuvendit, por pavarësisht akuzave dhe ndarjes së palëve “pro” dhe “kundër” rastit, “viktima” ende nuk është marrë në mbrojtje nga shteti, ndërsa “autori” i dyshuar as që është shoqëruar në organet e hetimit, qoftë edhe formalisht.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e  MSA-së

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e MSA-së