Profesioni si liri personale

26.02.2020 21:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Profesioni si liri personale

Të gjithë e kanë të domosdoshme të arrijnë një përgatitje profesionale apo të aftësohen një një fushë, për të fituar pse jo edhe njëlloj sigurie apo garance të lirisë personale. Dhe si rrjedhojë, individi edhe arrin pavarësinë financiare të veprimit dhe jetës. Kurse, përmes profesionit dhe dijes të formësojë edhe personalitetin e vet. Kështu do të zë edhe vendin e vet të merituar në tregun e punës por edhe në përgjithësi në shoqëri. Akoma më kënaqësi është kur njeriu ka ambicje të bëhet pjesë e botës akademike apo kulturore. Në mesin e të rinjve me vizion dhe dëshira për ta zhvilluar dhe realizuar akoma më shumë vetveten është edhe Adelina Bega-një artiste virtuoze e cila nivelin e saj e ka dëshmuar para pak kohësh edhe me kurorëzimin me sukses të studimeve të saj në nivelin Master në Fakultetin e Arteve në Universitetin “Hasan Prishtina”, në Prishtine. Ajo ka arritur notën apsolute te studimeve, 10, ne Bachelor por edhe në Master. Me 10 e mbrojti edhe temën e diplomës.
Për këtë arritje sigurisht është dashur përkushtim i të gjitha halllkave- i saj, i familjes por edhe i stafit akademik.
Me rastin e përfundimit të studimeve me sukses të shkëlqyeshëm, Adelina ka shprehur mirënjohje të thellë dhe ka falënderuar të gjithë ata që e ndimuan që ky punim shkencor të përfundojë me sukses.
“Së pari falënderoj profesoreshën Zake Prevlukaj për përzgjedhjen e temës , udhëzimet e frytshme për punë, ndihmë profesionale që më ofroi gjatë gjithë kohës.
Falemiderit të gjithë stafit akademik, profesorët të cilët me ligjëratat e tyre më mundësuan që un t’i pëvetësoj këto njohuri rreth artit në përgjithësi, me ç’rast pëzgjedhëm pikërisht temën “Unë dhe arti”. Falë ligjëratave të frytshme, udhëzimeve dhe vërejteve konkrete ndihmuan që punimi në fjalë të merr formën e duhur”, thotë Adelina.
Ajo u është mirënjohëse edhe komisionit për vlerësimin korrekt, por edhe familjes për përkrahje morale, materiale si dhe për kohën që i ka kushtuar asaj.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Conte dhe futbollistët pranojnë uljen e pagave tek Interi

Conte dhe futbollistët pranojnë uljen e pagave tek Interi

Arbenita e bllokuar në Londër: Nuk mund të takoj Feron!

Arbenita e bllokuar në Londër: Nuk mund të takoj Feron!

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Vazhdon mbështetja e bizneseve gjilanase në përballimin e situatës kundër Covid 19

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

Ndryshim drastik! Kur kolliteni në bërryl vs. Kur kolliteni përpara duarve (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

“Uh, oh”/ Zyrtarja thotë se ka patur ethe, reagimi i Trump-it është i menjëhershëm! (VIDEO)

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm

Mollë herët në mëngjes, për të nisur ditën shëndetshëm