Prodhuesit vendorë i gëzohen lirimit nga tatimet, dogana e akciza

30.09.2017 20:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prodhuesit vendorë i gëzohen lirimit nga tatimet, dogana e akciza

Bedri Kasumi ka disa vjet që ka bërë kërkesë tek institucionet për të krijuar lehtësi në importim të pajisjeve dhe lëndës së parë.

Thotë se nuk po kërkon asgjë më shumë pos që të jetë i barabartë me prodhuesit e vendeve të rajonit dhe më gjerë që me prodhimet e tyre po vazhdojnë t’i bëjnë konkurrencë, raporton KTV.

Ai thotë se po të ishin bërë lirimet më herët, situata e prodhuesve vendës do të ishte edhe më e mirë.

Zyrtarë të Ministrisë së Financave kanë bërë të ditur se masat e ndërmarra do të konkretizohen gjatë tetorit, kurse do të hyjnë në fuqi nga janari i vitit që vjen.

Sipas tyre, masat fiskale të ndërmarra janë më shumë në përmbajtje në krahasim me ato që kishte pakoja e dytë fiskale.

Lulzim Rafuna, zyrtar në kabinetin e ministrit të Financave, Bedri Hamza, ka pranuar se ky hap do të ketë kosto buxhetore.

Që nga nisja e rritjes së numrit të kompanive prodhuese, shërbyese e përpunuese, është kërkuar nga institucionet që t’u ndihmohet duke bërë lirime të ndryshme me qëllim të uljes së kostos së prodhimit që do t’u mundësonte ruajtjen e tregut nga importi i madh i prodhimeve të ndryshme.

Mirëpo këto kërkesa nisën të realizohen vetëm këto vitet e fundit, kur tashmë tregu është i stërmbushur me prodhime të importit, duke bërë që efektet e këtyre masave të ndihen te bizneset më me shumë vonesë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministri Lekaj e bën Klinën edhe me një rrugë të re

Ministri Lekaj e bën Klinën edhe me një rrugë të re

Bekë Berisha e gjen veten në listën e mashtruesve, e quan lepurosh prokurorin Blakaj

Bekë Berisha e gjen veten në listën e mashtruesve, e quan lepurosh prokurorin Blakaj

Thaçi do të takohet me presidentin Trump, diskutojnë edhe për korrigjimin e kufijve

Thaçi do të takohet me presidentin Trump, diskutojnë edhe për korrigjimin e kufijve

Prokuroria arsyetohet pse futi në listën e veteranëve të rrejshëm disa zyrtarë të institucioneve që ishin pjesë e UÇK’së

Prokuroria arsyetohet pse futi në listën e veteranëve të rrejshëm disa zyrtarë të institucioneve që ishin pjesë e UÇK’së

“Thaçi po punon kundër ndikimit të Gjermanisë në Evropë”

“Thaçi po punon kundër ndikimit të Gjermanisë në Evropë”

Merr detyrën shefi i ri i Misionit të OSBE-së në Shkup

Merr detyrën shefi i ri i Misionit të OSBE-së në Shkup

Ky është komenti i Ramush Haradinajt pas publikimit të listave me veteranë të rrejshëm

Ky është komenti i Ramush Haradinajt pas publikimit të listave me veteranë të rrejshëm

Në kufi kapen 20 kilogramë drogë

Në kufi kapen 20 kilogramë drogë

Shtabi i UÇK-së në Baballoq: Prokurori Elez Blakaj i ka vu në mëdyshje luftëtarët

Shtabi i UÇK-së në Baballoq: Prokurori Elez Blakaj i ka vu në mëdyshje luftëtarët

Ortopedi flet për plagosjen e familjarit të Behgjet Pacollit

Ortopedi flet për plagosjen e familjarit të Behgjet Pacollit

Kryeministri Haradinaj: Vota pro kosovarëve është votë pro qytetarëve europian

Kryeministri Haradinaj: Vota pro kosovarëve është votë pro qytetarëve europian

Nga qershori i vitit të ardhshëm, pacientët nuk do blejnë barna

Nga qershori i vitit të ardhshëm, pacientët nuk do blejnë barna

Jeremiq: Serbia do të kufizohet me Shqipërinë e madhe

Jeremiq: Serbia do të kufizohet me Shqipërinë e madhe

Vuçiq i bindet Gjermanisë? Thotë se nuk po kërkon territore për serbët e Kosovës

Vuçiq i bindet Gjermanisë? Thotë se nuk po kërkon territore për serbët e Kosovës

Cilat janë kryeveprat e Milosheviqit, sipas Daçiqit

Cilat janë kryeveprat e Milosheviqit, sipas Daçiqit

Propozohen masa tregtare ndaj Serbisë për ta detyruar që t’i zbatojë marrëveshjet e arritura

Propozohen masa tregtare ndaj Serbisë për ta detyruar që t’i zbatojë marrëveshjet e arritura