Prodhuesit mos të paguajnë TVSH pa i akrëtuar të hyrat, ka kërkuar nga Qeveria binsesmeni Pirro Piraj

13.03.2020 17:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prodhuesit mos të paguajnë TVSH pa i akrëtuar të hyrat, ka kërkuar nga Qeveria binsesmeni Pirro Piraj

Biznesmeni Pirro Piraj, kërkon nga Qeveria e drejruar nga Albin Kurti, që bizneset prodhuese ta paguajnë TVSH’ën pasi t’i arkëtojnë mjetet financiare nga shitja e produktit.

Në shkrimin e tij në Facebook, Piraj ka treguar se s’i janë ngarkuar bizneset prodhuse me TVSH, pa i marrë paratë nga pagesat ku kanë shitur produktin e prodhuar.

Ky është shkrimi i biznesmenit Pirro Piraj

Duke i pas parasysh ndryshimet e vazhdueshme në treg, mendoj se qeveria jonë, si qeveri që synon rritjen e prodhimit dhe punësimin e popullit, duhet që prodhuesve të ua lehtësoj operimin, e një nga faktorët që do të ndikonte jashtëzakonisht shumë është ndryshimi i afatit të pagesës së TVSH-së, afat ky që për momentin është 20 ditë pas përfundimit të muajit, ndërsa duke i pas parasysh ndryshimet e vazhdueshme në treg, ku afatet e pritjeve të pagesave kanë kaluar 60 ditë, aktualisht pagesën e TVSH-së bizneset prodhuese e bëjnë shumë më herët se arkëtimin e mjeteve financiare, pra edhe pse me ndryshimet e fundit fiskale, bizneset e paguajnë TVSH-në pas shitjes, bizneset prodhuese, vazhdojnë ta paguajnë TVSH-në në formë jo të drejt, pasi që shitjet më të mëdha janë me afat pagese dhe automatikisht duhet ta paguajnë TVSH-në për mallin e shitur edhe pse ende nuk i kanë arkëtuar mjetet për atë mall të shitur!
Personalisht mendoj që në qoftë se qeveria do të ua mundësonte bizneseve prodhuese ta paguajnë TVSH-në pas arkëtimit të mjeteve për shitjen e realizuar, ose në qoftë se do të vendoste afatin e pagesës së TVSH-së pas 90 ditësh, jam i bindur që shumica e kompanive prodhuese do të frymonin normalisht, dhe sigurisht se do të barazoheshin me bizneset tregtare, që për momentin janë të favorizuara tej mase.
Nuk mund të kemi ekonomi normale dhe të zhvilluar, pa përkrahjen e prodhimit!

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkencëtarët pretendojnë se piku i krizës së coronavirusit në Gjermani pritet të ndodhë në qershor

Shkencëtarët pretendojnë se piku i krizës së coronavirusit në Gjermani pritet të ndodhë në qershor

Mesazhi i rremë që po u dërgohet qytetarëve

Mesazhi i rremë që po u dërgohet qytetarëve

Shqipëri: 13 viktima dhe 243 të prekur me COVID-19

Shqipëri: 13 viktima dhe 243 të prekur me COVID-19

Dezinfektohen dhe pajisen me dezinfektues 750 hyrje në Prishtinë

Dezinfektohen dhe pajisen me dezinfektues 750 hyrje në Prishtinë

OAK kërkon të pezullohet përkohëshisht pagesa e qirasë për bizneset e sektorit minerar

OAK kërkon të pezullohet përkohëshisht pagesa e qirasë për bizneset e sektorit minerar

Dy raste të reja me Covid-19 në Kosovë, gjithsej 108

Dy raste të reja me Covid-19 në Kosovë, gjithsej 108

63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali

63 mjekë kanë ndërruar jetë nga coronavirusi në Itali

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Qeveria miraton Pakon Emergjente Fiskale, ja të gjithë përfituesit

Ish/ministri tash deputeti i Kosovës, u arrestua nga policia

Ish/ministri tash deputeti i Kosovës, u arrestua nga policia

Vetëvendosje: Tregoni Kryetarit të AAK’së se, personat e përmendur janë staf politikë, këshilltarë dhe asistentë

Vetëvendosje: Tregoni Kryetarit të AAK’së se, personat e përmendur janë staf politikë, këshilltarë dhe asistentë

Ishte me leukemi por doli edhe pozitiv në testin me Covid-19, kërkoi nga mjekët që ta shpëtojnë jetë dikujt tjetër, me 27 mars ndërron jetë 30 vjeçari

Ishte me leukemi por doli edhe pozitiv në testin me Covid-19, kërkoi nga mjekët që ta shpëtojnë jetë dikujt tjetër, me 27 mars ndërron jetë 30 vjeçari

PDK: VV po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë – të dënohet nga të gjithë

PDK: VV po instalon frikën dhe po përgatitet për dhunë në Kosovë – të dënohet nga të gjithë

Shkup: Mjekët kërkojnë nga qytetarët të mos fshehin informacionet epidemiologjike

Shkup: Mjekët kërkojnë nga qytetarët të mos fshehin informacionet epidemiologjike

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë, në total 106

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë, në total 106

Mustafa reagon pas deklaratës së Bahtirit dhe Bushatit: Ku e keni përgjegjësinë ndaj vendit, kombit e familjeve

Mustafa reagon pas deklaratës së Bahtirit dhe Bushatit: Ku e keni përgjegjësinë ndaj vendit, kombit e familjeve

Ministri i VV’së ushtron kallëzim penal ndaj Thaçit, “bëri thirrje që të mos respektohet vendimi për kufizimin e lëvizjes”

Ministri i VV’së ushtron kallëzim penal ndaj Thaçit, “bëri thirrje që të mos respektohet vendimi për kufizimin e lëvizjes”