Prodhuesit Boeing dorëzojnë helikopterin e 500-të Apache AH-64E prej kërkesës për eksport

18.04.2020 16:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prodhuesit Boeing dorëzojnë helikopterin e 500-të Apache AH-64E prej kërkesës për eksport

Prodhuesit amerikanë të mjeteve ajrore Boeing njoftuan dje dorëzimin mjetit të 500-të AH-64E Apache, të prodhuar nga impjantet në Mesa, Arizona.

Apache ka nisur fluturimet e para në 1975 ndërsa varianti modern nisi shërbimin në 2011. AH-64E përfiton nga teknologji të reja të shpërndarjes së të dhënave, sensorë e sistme komunikimi, si dhe motorë të fuqishëm me shpejtësi e forcë ngritjeje më të mëdha.

Ushtria e SHBA do të marrë së shpejti një kategori më të aftë helikopterësh por Apache mbetet i kërkuar nga jashtë, në vende si Taivan e Indi. Ai konsiderohej si helikopteri më i aftë në botë, i rivalizuar vetëm nga rusët Mi-35 e Mi-28, por dhe hyrja në shërbim së fundmi e helikopterit të rëndë rus Ka-52 e ka lënë prapa sa i përket ngarkesës dhe rangut të luftimit.

Por Apache ruan avantazhe të konsiderueshme veçanërisht në operacionet e lartësive dhe po kërkohet nga klientë të rinj si Filipinet, Maroku e Bangladesh. Ushtria e SHBA ka në shërbim 690 mjete AH-64Es – të cilat thuajse të gjitha do të modernizohen në standarde të reja nga Boeing./tch/

AH-64E përfiton nga teknologji të reja dhe motorë të fuqishëm me shpejtësi e forcë ngritjeje më të mëdha.
Ai konsiderohej si helikopteri më i aftë në botë, i rivalizuar vetëm nga rusët Mi-35 e Mi-28.
Helikopteri i rëndë rus Ka-52 e ka lënë prapa sa i përket ngarkesës dhe rangut të luftimit.
Apache mbetet i kërkuar nga jashtë, në vende si Taivan e Indi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Lul Raka:  A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

Lul Raka: A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve

Asociacioni i Komunave të Kosovës: Të lejohet mbajtja e mbledhjeve të kuvendeve komunale

Asociacioni i Komunave të Kosovës: Të lejohet mbajtja e mbledhjeve të kuvendeve komunale