Procesori 100 mijë herë më i fuqishëm se konsollat e reja

19.08.2020 21:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Procesori 100 mijë herë më i fuqishëm se konsollat e reja

Konsollat Xbox Series X dhe PS5 janë ndërtuar me përpunues të nivelit më të lartë, kështu që ata mund të mbështesin video-lojërat më të kërkuara.

Ndërsa presim më shumë lajme rreth tyre dhe aftësive të tyre të jashtëzakonshme, një procesor më pak i njohur tashmë i ka “shkatërruar ato” për sa i përket performancës.

Bëhet fjalë për Cerebras Wafer Scale Engine Generation 2, një procesor i madh me madhësi pllake, i përbërë nga 850,000 bërthama dhe 2.6 trilionë transistorë. Ndërsa ky gjigant, i krijuar për super-kompjuterët, mund të duket se nuk ka asnjë lidhje me konsollat e ardhshme të gjeneratës së ardhshme, gjërat janë pak më ndryshe.

Procesori është prodhuar nga kompania TSMC, duke përdorur të njëjtin proces prej 7 nm, andaj mund të thuhet se ata janë të gjithë “të afërm”.

Dallimi kryesor është, natyrisht, në madhësi, kështu që për të marrë gati të njëjtën fuqi si Cerebras, do t’ju duhen rreth 106,000 copë tastierë të gjeneratës së ardhshme.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Diskutohet në Kosovë për autostradën e parë për biçikleta – e para e llojit të vetë në Ballkanin Perëndimor

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Enca vë në fokus të pasmet në imazhin e fundit të ndarë në rrjetet sociale

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Lamtumirë Kardashians – Reality Show mbyllet pas 14 vjetësh

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Arrestohet gruaja që u zhvesh e ‘provoi’ lodrat e seksit në dyqanin për të rritur (Foto)

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Shkencëtarët zbulojnë se si të ngadalësohet plakja biologjike

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

Infektohet me Covid-19 edhe vajza e Berluskonit

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

​Shqipëria përballë Lituanisë për tri pikët e radhës

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

Partneri kontrollon vazhdimisht telefonin tuaj – ai mund të ketë këto probleme

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

A mund të gjeni më shumë se 16 mace në këtë foto?

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)

Kush është bukuroshja shqiptare që fitoi kurorën “Miss Arbëresha”- (Foto)

Sot e nesër mbahet Kampionati i Kosovës në automobilizëm

Sot e nesër mbahet Kampionati i Kosovës në automobilizëm

Anglia shënon edhe golin e gjashtë në “Fadil Vokrri”

Anglia shënon edhe golin e gjashtë në “Fadil Vokrri”

Bim Bimma publikon videoklipin e këngës “Ftyrat”

Bim Bimma publikon videoklipin e këngës “Ftyrat”

Thaçi: Besoj fuqishëm në talentin dhe suksesin e kampionëve tanë

Thaçi: Besoj fuqishëm në talentin dhe suksesin e kampionëve tanë

Kompanitë farmaceutike nuk besojnë se do të ketë një ilaç të vetëm për COVID-19

Kompanitë farmaceutike nuk besojnë se do të ketë një ilaç të vetëm për COVID-19

Mali: Kemi marrë letrën më të keqe në Shtëpinë e Bardhë, po kërkojnë njohjen e Kosovës

Mali: Kemi marrë letrën më të keqe në Shtëpinë e Bardhë, po kërkojnë njohjen e Kosovës