Procesorët e rinj të telefonëve do të suportojnë kamera deri në 192-megapiksel

11.03.2019 09:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Procesorët e rinj të telefonëve do të suportojnë kamera deri në 192-megapiksel

Në muajt e fundit kemi parë evolucione të dukshme në sistemet e kamerave të smartfonëve. Tashmë ato janë më të mëdha dhe kanë sensorë më shumë.

Me Xiaomi që lançoi një telefon me kamër 48-megapiksel dhe Nokia 9 Pureview me pesë kamera të pasme, mund të themi lirisht se fotografia e smartfonëve po nis një rrugëtim të ri.

Për të lehtësuar këtë proces, Qualcomm në heshtje përditësoi specifikimet e kamerave për disa prej platformave mobile Snapdragon.

Qualcomm ka shtuar mbështetjen për sensorë 192-megapiksel për çipet Snapdragon 60, Snapdragon 710, Snapdragon 712, Snapdragon 845 dhe Snapdragon 855.

Kjo do të thotë se telefonët e ardhshëm me këtë procesor do të suportojnë sisteme kamerash që gjenerojnë 192-megapiksel të dhëna.

Megjithatë për çdo çip të ri, specifikimi i kamerës do të ndryshojë për sensorë tek dhe çift. Detajet rreth tyre mund ti shikoni në këtë lidhje.

Gjithashtu për të ofruar cilësi imazhi deri në 192-megapiksel, Qualcomm do të inkorporojë funksione si zero-lag dhe reduktim të “zhurmës” së imazheve.

Në letër duket një hap i madh përpara dhe ky konfigurim do të kërkonte një sensor kamere të paktën 192-megapiksel i cili nuk ekziston. Të paktën për kohën që ne po jetojmë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)