Procesorët e rinj Ryzen premtojnë më shumë performancë dhe më pak kosto sesa procesorët Intel

29.05.2019 10:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Procesorët e rinj Ryzen premtojnë më shumë performancë dhe më pak kosto sesa procesorët Intel

Gjenerata e tretë e procesorëve AMD Ryzen ka mbërritur përfshirë edhe procesorin me 12 bërthama për masat Ryzen 9 3900X.

Kompania në të vërtetë prezantoi pesë procesorë të rinjë të cilët dalin në shitje më 7 Korrik. Çmimet fillojnë nga 199 dollarë deri në 499 dollarë dhe të gjithë bazohen në arkitekturën e re 7-nanometër Zen 2 me mbështetje për PCIe 4.0 e cila dyfishon bandwidthin e PCIe 3.0.

Në krye të linjës siç thamë më lart është Ryzen 9 3900X. Ky procesor 12 bërthamësh ka frekuencë bazë prej 3.8Ghz dhe turbo 4.6Ghz. Më pas AMD ka sjellë një çift procesorësh Ryzen 7, modelin 399 dollarësh 3800X dhe 329 dollarësh 3700X. Të dy kanë tetë bërthama por me frekuenca 3.9 dhe 3.6Ghz respektivisht.

Mes tyre ekziston një diferencë e madhe në TDP ku 3800X ka një vlerë prej 105W dhe 3700X një vlerë prej 65W.

Së fundi vinë dy procesorë, Ryzen 5 3600X dhe 3600. AMD ofroi disa statistika për performancën e procesorëve. Kompania thotë se flagshipi 3900X ka performancë të ngjashm me Intel Core i9-9920X pavarësisht se kushton sa gjysma e tij.

Nga ana tjetër AMD thotë se Ryzen 7 3700X është më i shpejtë sesa Core i7-9700K i cili kushton afro 50 dollarë më parë në testimet me një bërthama dhe të gjitha bërthamat.

Të gjithë procesorët e rinj bazohen në çipin AMD X570 i cili përdor të njëjtën fole AM4 si procesorët paraardhës. Teorikisht do të thotë se mund të ndërroni procesorët e vjetër Ryzen me një të ri pa ndryshuar bordin. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë