Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

27.05.2019 14:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Procesorët e rinj rrisin performancën e telefonëve me 60%

Në 2018-ën shtëpia e njohur Britanike e dizajnit të çipeve ARM solli performancën e procesorëve të telefonëve thuajse në nivelin e kompjuterëve.

Tashmë kompania zbuloi dy arkitektura të reja çipesh të cilat premtojnë performancë të madhe sidomos në inteligjencë artificiale.

Grafikat Mali-G77 kanë 40% më shumë performancë sesa grafikat G76, dhe 60% më shumë në inteligjencë artificiale.

Telefoni juaj do të mund të përpunojë edhe përmbajtje vizuale destinuar për kompjuterët. G77 gjithashtu do të evitojë vrasjen e baterisë sepse është 30% më efikas sesa paraardhësi.

Procesori Cortex-A77 është rafinim i modelit 7-nanometër A76 të vitit të kaluar. Hardueri i ri premton 20% më shumë instruksione pa dëmtuar efikasitetin dhe 35 herë më shumë performancë në machine learning sesa Cortex-A55.

Si me çdo dizajn të ARM, këto procesor të rinj do ti shohim tek Qualcomm, Samsung dhe të tjerë. Me bindje të plotë mund të themi se telefonët me Cortex-A77 do të duken ndjeshëm më të shpejtë. /PCWorld Albanian

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

“Seks kur isha e mitur…”, Balotelli shantazhohet nga një 18-vjeçare, ja sa euro i kërkon

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Shqiptarit i heqin medaljen e artë/ Faull nga gjyqtarja, ndëshkohet atleti Franko Burraj

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Momenti kur Peja ngrit trofeun (Video)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Seksbomba britanike ia qet flakën Instagram’it me poza shumë provokuese (Foto)

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Izmir Smajlaj kampion Ballkanik në ‘Kërcim së gjati’

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

Deri në 2025 parashikojnë që kompanitë do të shesin 100 milionë telefona të palosshëm

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

11 gjëra të çuditshme që janë kapur nga “Google Earth” (Foto)

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

PSG “luan tenis” me Dijonin, kualifikimi në gjysmëfinale formalitet

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

8 gjëra që i ndodhin trupit tuaj kur nuk kryeni më marrëdhënie seksuale

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Amir Rrahmani/ Napoli tregohet më i shpejtë se Arsenali

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Shkencëtarët: Burrat homo-biseksualë, më shumë gjasa për kancer të lëkurës, arsyeja solari

Shqiptari në videoklipin e Selena Gomez (FOTO-VIDEO)

Shqiptari në videoklipin e Selena Gomez (FOTO-VIDEO)

Gruaja me veshje erotike SDM skandalizon blerësit, me qafore mes qendrës tregtare (Foto)

Gruaja me veshje erotike SDM skandalizon blerësit, me qafore mes qendrës tregtare (Foto)

Pas reagimit për lokacionin, Morena thotë se po e kërkojnë për reklamë

Pas reagimit për lokacionin, Morena thotë se po e kërkojnë për reklamë

Elvana Gjata provon ekspreiencën e ‘çmendur’

Elvana Gjata provon ekspreiencën e ‘çmendur’