Procesi i ri i autentifikimit me dy faktorë në Facebook nuk ju kërkon më një numër telefoni

25.05.2018 11:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Procesi i ri i autentifikimit me dy faktorë në Facebook nuk ju kërkon më një numër telefoni

Facebook njoftoi se ka ndryshuar mënyrën e krijimit të autentifikimit me dy faktorë. Procesi i ri synon të bëjë ngritjen e 2FA më të efektshëm dhe eliminon nevojën për të regjistruar një numër telefoni.

Facebook paraprakisht kërkoi një numër telefoni me qëllim aktivizimin e autentifikimit me dy faktorë, tani do të pranojë edhe aplikacione si Duo Security dhe Google Authenticator. Kompania gjithashtu thotë se procesi i konfigurimit është modifikuar në një formë më të rafinuar,duke rezultuar si një përvojë më e thjeshtë dhe të udhëhequr kur aktivizohet ky autentifikim.

Ky përditësim vjen disa muaj pasi Facebook pranoi një problem në sistemin e tij të autentifikimit duke bërë që njoftimet SMS të lidhura me sigurinë të dërgoheshin në telefonat e përdoruesve.

Facebook përdor numrin e automatizuar 362-65 si numrin e tij të autentifikimit  me dy faktorë,dhe i njëjti numër bëri dërgimin e njoftimeve në Facebook përmes SMS-ve pa pëlqimin e tyre.Përgjigjet në këto mesazhe përfunduan duke u postuar në profilet e përdoruesve në Facebook.

Përdorimi i aplikacioneve autentifikuese në vend të numrit të telefonit është në të vërtetë një opsion më i sigurt.SMS-të kanë qenë qendra e shumë hakimeve me dy faktorë, përfshirë një incident të kohëve të fundit ku llogaritë e telegramit u kompromentuan në Iran.Për të konfiguruar autentifikimin me dy faktorë në profilin tuaj në Facebook,vizitoni Cilësimet, dhe pastaj klikoni mbi “Siguria dhe Hyrja”.

Nga atje,lundroni në seksionin që thotë “Përdorni autentifikimin me dy faktorë” dhe zgjidhni nëse doni të përdorni numrin tuaj të telefonit ose një aplikacion autentifikimi për të shtuar një shtresë sigurie shtesë. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një “bombë” si Demi! (FOTO)

Një “bombë” si Demi! (FOTO)

Trajtimi i keq i Behramit, thirrje për të rinjtë në Zvicër të luajnë për Kosovën

Trajtimi i keq i Behramit, thirrje për të rinjtë në Zvicër të luajnë për Kosovën

Dua në Kosovë, pjesë e festivalit të organizuar nga Dukagjin Lipa

Dua në Kosovë, pjesë e festivalit të organizuar nga Dukagjin Lipa

Asensio e Bale shkëlqejnë në fitoren e Realit ndaj Romës (VIDEO)

Asensio e Bale shkëlqejnë në fitoren e Realit ndaj Romës (VIDEO)

AKEP tender të ri frekuencash me vlerë 22 milion euro, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

AKEP tender të ri frekuencash me vlerë 22 milion euro, pritet rritja e shpejtësisë së internetit

Pajisjet shtëpiake që mund të jenë të rrezikshme nëse nuk i pastroni

Pajisjet shtëpiake që mund të jenë të rrezikshme nëse nuk i pastroni

Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

Arra braziliane – sa bën të hamë brenda një dite

Orët inteligjente të Fossil vinë me Google Play dhe sensorë për matjen e rrahjeve të zemrës

Orët inteligjente të Fossil vinë me Google Play dhe sensorë për matjen e rrahjeve të zemrës

Komisioni Evropian kërkon implementimin e një karikuesit të përbashkët telefonësh

Komisioni Evropian kërkon implementimin e një karikuesit të përbashkët telefonësh

Dorëzohet Real Madridi, Kovacic drejt Chelsea në huazim

Dorëzohet Real Madridi, Kovacic drejt Chelsea në huazim

Si 16-vjeçar filloi të mbjell çdo ditë drunj, pas 39 viteve e shndërroi ishullin në një pyll ku jetojnë tigrat dhe elefantët (Foto)

Si 16-vjeçar filloi të mbjell çdo ditë drunj, pas 39 viteve e shndërroi ishullin në një pyll ku jetojnë tigrat dhe elefantët (Foto)

Klubet që kanë shpenzuar më së shumti deri më tani, Juve e para

Klubet që kanë shpenzuar më së shumti deri më tani, Juve e para

Bletët frymëzojnë hulumtuesit e dronëve

Bletët frymëzojnë hulumtuesit e dronëve

“Ju e doni një kombëtare tjetër”, Valon Behrami: Gjithmonë kanë bërë dallime mes shqiptarëve dhe të tjerëve

“Ju e doni një kombëtare tjetër”, Valon Behrami: Gjithmonë kanë bërë dallime mes shqiptarëve dhe të tjerëve

Ushqimet që duhet t’i hani për t’u freskuar në ditët e nxehta të verës

Ushqimet që duhet t’i hani për t’u freskuar në ditët e nxehta të verës

Zyrtare: Pas 12 vjetëve te City, Joe Hart transferohet te Burnley

Zyrtare: Pas 12 vjetëve te City, Joe Hart transferohet te Burnley