Proceset e shpeshta zgjedhore, dëmtojnë ekonominë e Maqedonisë

08.11.2019 15:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Proceset e shpeshta zgjedhore, dëmtojnë ekonominë e Maqedonisë

Formimi i Qeverisë teknike në janar vitit të ardhshëm me mandate deri në mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, përkatësisht deri në formimin e Qeverisë së re, do të ketë ndikim në rritjen e ekonomike, theksojnë njohësit e çështjeve ekonomike.

Nga Banka Popullore e Maqedonisë së Veriut kanë parashikuar që rritja ekonomike gjatë vitit të ardhshëm të jetë më e lartë sesa sivjet, megjithëse kanë shtuar se trajektorja që shënon rritjen ekonomisë do të pësojë ngecje për shkak të zgjedhjeve të parakohshme.

Njohësit e çështjeve ekonomike theksojnë se fushata zgjedhore, e cila ka filluar shumë më herët se afati ligjor, shkakton një ngërç për zhvillimin e ekonomisë, përkatësisht në një atmosferë të këtillë kompanitë më shumë janë të dekurajuar për të investuar.

Visar Ademi, ekspert i ekonomisë, thotë për Radion Evropa e Lirë se gjithkund në botë viti zgjedhor për ekonominë paraqet një shok.

Ai nënvizon se me shumë rëndësi sa i përket tejkalimit të të ashtuquajturit shok nga procesi i zgjedhjeve për ekonominë e vendit, do të jetë ajo se në çka do të fokusohet Qeveria e re Maqedonisë së Veriut – politikën e jashtme siç ndodh gjatë qeverisjes aktuale, ose do të vihen në fokus të zhvillimit të biznesit.

“Zgjedhjet kanë ndikimin e vet politik dhe atë ekonomik, për shkak se pasiguria që sjellin paraqet një mesazh për investitorët që të jenë më të kujdesshëm sa u përket investimeve. Aq më tepër tani që Maqedonia e Veriut ndodhet në një situatë goxha strategjike në lidhje me Bashkimin Evropian dhe integrimin e saj dhe çdo kush që do të kishte dashur të investojë, do të duhej t’i përgjigjej kësaj pyetjeje se nga do të vejë Maqedonia e Veriut”, thotë Ademi.

Nga ana tjetër, Marija Zarezankova, ligjëruese në Fakultetin e Ekonomisë në Shkup, thotë se përballja e Maqedonisë së Veriut me shumë procese zgjedhore – ato lokale, presidenciale dhe së fundmi zgjedhjet e parakohshme parlamentare – në një mënyrë të pashmangshme e vendosin në gjumë realizimin e projekteve kapitale dhe investimet.

“Mendoj se një pjesë e madhe e afaristëve, veçanërisht ata që kanë ndërlidhje të caktuara me partitë politike, do të bllokojnë aktivitetet përderisa mos fitohet një pasqyrë më e qartë se kush do të udhëheqë me shtetin”.

“Ata që tani janë me pushtetin, do të synojnë që të përmbyllin projektet e filluara duke mos e ditur se sa është në përputhje me ligjet kjo dhe ata që kanë lidhje me opozitën do të presin që të kalojnë zgjedhjet dhe të bëhet e qartë se me kënd duhet të krijojnë partneritet”, thotë Zarezankova.

Banka Popullore mbetet në parashikimin e saj për rritje ekonomike prej 3.5 për qind për këtë vit, ndërsa 3.8 për qind për vitin e ardhshëm

Guvernatorja e Bankës Popullore, Anita Bezhovska Angelovska, megjithatë ka theksuar se zgjedhjet e parakohshme të shpallura për në pranverë, përkatësisht më 12 prill, mund ta ngadalësojnë aktivitetin ekonomik.

Sipas Angellkovskas, edhe këtë vit ka dështuar realizimi i investimeve kapitale, dhe është vërejtur edhe rritje e borxhit.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nënkryetari i PSD-së: Albin Kurti shkeli parimin, kërkoi ndërhyrjen e ambasadorëve

Nënkryetari i PSD-së: Albin Kurti shkeli parimin, kërkoi ndërhyrjen e ambasadorëve

Nis takimi Kurti-Mustafa, por nuk shihen ambasadorët e QUINT-it

Nis takimi Kurti-Mustafa, por nuk shihen ambasadorët e QUINT-it

Kundërshtohet projekti për tregun e ri në Prishtinë

Kundërshtohet projekti për tregun e ri në Prishtinë

IKSHP bënë të ditura masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus

IKSHP bënë të ditura masat e parandalimit të pneumonisë me Coronavirus

Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Parashikimi i motit për ditët e ardhshme

Mustafa para takimit në Kuvend: S’di a do të vijnë ambasadorët e Quint-it, i ftoi Kurti

Mustafa para takimit në Kuvend: S’di a do të vijnë ambasadorët e Quint-it, i ftoi Kurti

30 ditë paraburgim për dhunë në familje

30 ditë paraburgim për dhunë në familje

BE-ja zgjeron listën e sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të Ukrainës

BE-ja zgjeron listën e sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të Ukrainës

Drejtuesi i Sekretariatit për Media në VV:  Ambasadorët e Quintit nuk janë menduar asnjëherë si ndërmjetësues por vetëm si ndihmues eventualë

Drejtuesi i Sekretariatit për Media në VV: Ambasadorët e Quintit nuk janë menduar asnjëherë si ndërmjetësues por vetëm si ndihmues eventualë

Shkupi me masa të jashtëzakonshme kundër ndotjes së ajrit

Shkupi me masa të jashtëzakonshme kundër ndotjes së ajrit

Topalli: VV dhe LDK ku e keni dinjitetin, pse duhen shtetet e QUIN’it ?

Topalli: VV dhe LDK ku e keni dinjitetin, pse duhen shtetet e QUIN’it ?

Me vendim të Ministrit në detyrë shkarkohet drejtori i Agjencisë së Akreidtimit

Me vendim të Ministrit në detyrë shkarkohet drejtori i Agjencisë së Akreidtimit

Njerëzit “e thjeshtë” që u bënë sundimtarë

Njerëzit “e thjeshtë” që u bënë sundimtarë

QUINT e sqaron: Nuk ndërmjetësojmë e as nuk favorizojmë asnjë parti e as lider

QUINT e sqaron: Nuk ndërmjetësojmë e as nuk favorizojmë asnjë parti e as lider

N1 është ndër të vetmit nga televizionet në Serbi që kritikon pushtetin, Vuçiq ia bën një sherr

N1 është ndër të vetmit nga televizionet në Serbi që kritikon pushtetin, Vuçiq ia bën një sherr

500 mijë raste të reja me kancerin e qafës së mitrës

500 mijë raste të reja me kancerin e qafës së mitrës