Privatizimi nuk la asgjë nga ekonomia e dikurshme

05.03.2020 18:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Privatizimi nuk la asgjë nga ekonomia e dikurshme

Deri në vitet e 90-ta, Gjilani kishte një ekonomi relativisht stabile. Ajo përbëhej nga Industria e tekstilit, Industria e duhanit, Industria e baterive – IBGJ, Fabrika e radiatorëve dhe stabilimenteve tjera ngrohëse, Fabrika e prodhimeve për xehetari dhe konstruksioneve të çelikta, Ndërmarrja hidro-ndërtimore dhe industriale “Morava e Binçës”, Thertorja, Industria e miellit dhe e bukës e të tjera.

Shfrytëzimi jo i drejtë dhe mirëmbajtja jo e duhur e këtyre kapaciteteve, gjatë periudhës së administrimit të dhunshëm serb në Kosovë, ka bërë që riaktivizimi të jetë i vështirë pas luftës.

Megjithatë, në shumicën e tyre u bënë përpjekje për ta rifilluar prodhimtarinë, deri në privatizim, por suksesi nuk qe i njëjtë, shkruan mediafokus.info.

Industria e tekstilit Integj, një gjigand i llojit të vetë, ka qenë ndër prodhuesit më të njohur të perdeve e tepihëve në Ballkan dhe më gjerë.

Në ditët më të mira, punësonte mbi 2500 punëtorë.

Ka prodhuar tepihë tafting, klasik, të dorës, perde, trikotazh.

Ishte e vendosur në rrugën Gjilan-Preshevë, ku pas privatizimit të ndërmarrjeve shoqërore, janë hapur qendra të mëdha tregtare.

Pas luftës, Integj u aktivizua pjesërisht, me rreth 200 punëtorë, të cilët nuk mund të realizonin të ardhura mujore më shumë se mesatarja 103 euro.

Nuk u arrit të shfrytëzohen më tepër se 5 për qind kapacitet prodhuese.

Kapacitetet e instaluara ndërkaq ishin këto: tepihët tafting të thurur me dorë 4.000.000 (m²/vit), trikotazh për fëmijë dhe të rritur – 400.000 copë/vit si dhe perde të llojeve dhe modeleve të ndryshme – 15.000.000 (m²/vit).

Është themeluar në vitin 1958, ndërsa viti i fundit i modernizimit ka qenë 1985.

Lënda e parë kryesisht sigurohej nga importi-Turqia, ndërsa prodhimet e gatshme plasoheshin në tregun kosovar dhe jashtë./mediafokus.info

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Koronavirusi, Rama: Eksportet e prodhimeve bujqësore sërish në rritje

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

Komuna e Drenasit kërkon furnizim me mjete dhe pajisje mjekësore

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Pas Anton Qunit edhe Xhafer Tahiri e mbështet Vjosa Osmanin

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

​Identifikohet personi që dërgoi mesazhin e rremë për koronavirus

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: Kosova e hoqi taksën 100 për qind, Serbia po i mban të bllokuar në kufi kamionët nga Kosova

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Ahmeti: U instalua lifti i parë jashtë ndërtesës, zgjidhje për banoren me nevoja të veçanta

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

Tahiri: Në vetizolim janë punëtorët e marketit ku dolën dy të prekura me Covid-19

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

“Covid-19 do ta lërë botën më ndryshe se që ‘e gjeti’ – dhe më të përgatitur për pandeminë tjetër”

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

Sindikata kërkon që edhe punëtorët e KEDS-it të përfshihen në pakon emergjente

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

25 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni, regjistrohet edhe një viktimë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

Ministri i Financave thotë se edhe gazetarët janë përfshirë në pakon e ndihmës së qeverisë

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

43 persona të prekur me Covid-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Gucati: Kategoritë e dala nga lufta të përfshihen në pakon emergjente të Qeverisë

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Kurti: Reciprocitet, sepse barazi – jemi për tregti pa pengesa me shtetet e rajonit

Shërbimi Korrektues: Dy zyrtarë të infektuar me koronavirus, gjenden në karantinë

Shërbimi Korrektues: Dy zyrtarë të infektuar me koronavirus, gjenden në karantinë

Kosova do të furnizohet me miell dhe grurë të mjaftueshëm

Kosova do të furnizohet me miell dhe grurë të mjaftueshëm