Privatësia, lufta e re mes shfletuesve

06.06.2019 12:43
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Privatësia, lufta e re mes shfletuesve

Pas mese një viti pune në drejtim të ruajtjes së privatësisë, Firefox tashmë ka vendosur të bllokojë cookie-t përmes të cilave reklamuesit dhe publikuesit gjurmojnë përdoruesit gjatë shfletimit në ueb.

Cookie-t janë skedarë të vegjël në tekst të cilat uebsajtet i ruajnë në shfletuesin e përdoruesve dhe ofrojë statistika të rëndësishme për firmat analitike dhe reklamuesit.

Mozilla do ti bllokojë këto cookie të palëve të treta me funksionin e ri “Enhanced Tracking Protection” të cilin e lançoi në 2018.

Vitin e kaluar probleme të privatësisë si thyerjet e sigurisë të Facebook Cambridge Analytica prekën miliona njerëz. Kontrollimi i cookie-ve nuk rregullon problemin por mund të ndihmojë duke e bërë më të vështirë për kompanitë tu gjurmojnë.

Në postim në blog të Mozilla, kompania shprehej se “Njerëz çdo ditë e më shumë po ndjehen më të pasigurtë.”

Bllokimi i gjurmimit nga shfletuesit bëhet standard

Mozilla për herë të parë në 2017-ën lejoi përdoruesit të bllokojnë gjurmimin por nuk ishte Firefox shfletuesi i parë që e bëri këtë gjë. Apple Safari prej kohësh kishte bllokuar gjurmimin dhe së fundi shtoi edhe një opsion tjetër, atë të bllokimit inteligjent të gjurmimit që është një nivel më i avancuar. Shfletuesit rivalë si Brave gjithashtu bllokojnë cookie-t e palëve të treta e madje edhe Chrome dominues ka filluar të ecë në këtë drejtim.

Versionet e fundit të Firefox bllokojnë gjurmuesit automatikisht tha Mozilla. Megjithatë përdoruesit mund ça aktivizojë opsionin e madje të zgjedhin nivele të ndryshme bllokimi duke qenë se në disa raste mund të shkaktojë probleme me uebsajtet.

Bllokimi i cookie-ve mund të çojë në një mënyrë tjetër gjurmimi që duhet gjurma dixhitale e gishtërinjve. Disa uebsajte kanë filluar të implementojnë skripte gjurmimi të cilët marrin konfigurimi e shfletuesit, një koleksion të dhënash të cilat identifikojnë përdoruesit në mënyrë unike. Për të adresuar këtë shfletuesit kanë vendosur të reduktojnë faktorët që përdoren në krijimin e kësaj gjurme dixhitale e madje edhe të bllokojnë skriptet.

Privatësia, lufta e re mes shfletuesve

Disa shfletues kanë filluar ta shohin privatësinë si një mënyrë për tu diferencuar nga të tjerët, veçanërisht përballë Chrome.

Një inxhinier i Apple Safari shprehej se privatësia është lufta e re mes shfletuesve. Në 2017-ën ai i shihte Firefox dhe Microsoft Edge si aleatë në përpjekjet për të bllokuar gjurmimin e përdoruesve.

Një inxhinier nga Mozilla gjithashtu i dha jehonë këtyre qëndrimeve kur tha se një luftë e re kundër reklamave të shënjestruara po vjen duke paralajmëruar Facebook, Google e kompani të tjera burimi kryesori i të ardhurave është reklamimi.

Facebook dhe Google janë fuqitë botërore në reklamimin në internet. Megjithatë ekzekutivët e dy kompanive kanë lëshuar deklarata në drejtim të mbrojtjes së privatësisë.

E ardhmja është private,” shprehej Mark Zuckerberg në Prill. “Privatësia nuk mund të shitet si një luks dhe vetëm tek njerëzit që mund të përballojnë koston e shërbimeve premium,” tha CEO i Google Sundar Pichai në Maj.

Megjithatë deklaratat e tyre janë në kontrast me aktivitetin që ushtrojnë. Apple vazhdimisht ka krijuar shërbimet pa pagesë të cilat shndërrojnë të dhënat e përdoruesve në një produkt të cilat ua shesin reklamuesve. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

S’e ndalin skandalet, Loredana merr çmim të rëndësishëm në Gjermani

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë