Pritet arrestimi i zyrtarëve të lartë shtetëror për korrupsion

31.08.2015 22:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pritet arrestimi i zyrtarëve të lartë shtetëror për korrupsion

Dejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, Hasan Preteni, beson shumë se zyrtarët e lartë shtetërorë mund të arrestohen për korrupsion.

“Duhet të besoj që do të ketë arrestime të zyrtarëve të lartë. Nuk është viti 2015 sikurse viti 2006. Duhet të ketë sukses në këtë drejtim. Nuk jam i kënaqur që këto punë nuk po i rregullojmë vet”, tha Preteni në emisionin “Euro Tribuna” në televizionin Tribuna Channel.

Sipas tij, korrupsioni më i madh bëhet brenda du muajve të fundit të vitit.

“Në dy muajt e fundit të vitit bëhët më së shumti korrupsion sepse nuk ka planifikim dhe aty bëhen keqpërdorime. Duhet të respektohet legjislacioni në fuqi në mënyrë që të mos ketë keqpersorime”, nënvizo ai.

Preteni tha se institucioni që ai e drejton, ka paraqitur 1300 raste me emra të zyrtarëve shtetëror, por sipas tij, nuk kanë rezultuar me aktakuza të fuqishme.

“Nuk e kemi asnjë sukses në luftë kundër korrupsionit dhe nuk kemi të dhëna të saktë deri me tani. Shumë pak zyrtarë të lartë janë në burg. Më shumë se 1300 emra të zyrtarëve dhe më shumë se 600 kallëzime penale i kemi dërguar në prokurori. Të gjitha këto nuk po rezultojnë me aktakuza të fuqishme”, deklaroi Preteni.

Ai është shprehur se vetëm në këtë vit deri me tani janë stopuar 33 tender për keqpërdorime.

“63 tender janë stopuar vitin e kaluar, kurse në këtë vit deri me tani janë 33 tender i kemi stopuar. Qysh në fillim akordohen se kush do ta fitojë këtë tenderë. Këto janë probleme të mëdha, cdo publikim që ka elemente diskriminuese ne angazhohemi që gjithçka të shkoi mirë”, tha Preteni.

Sipas tij, populli në Kosovë nuk e don vendin e vet.

“Nuk e donë vendin e vet, nuk e kanë vullnetin që t’i lajmërojnë rastet e korrupsionit”, tha ai për Tribuna Channel.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Konstituohet Bordi Këshillues për COVID-19, Raka thotë se s’kanë kompetenca ekzekutive

Konstituohet Bordi Këshillues për COVID-19, Raka thotë se s’kanë kompetenca ekzekutive

137 raste të reja, 10 viktima dhe 131 pacientë të shëruar, është bilanci i sotëm për Covid-19

137 raste të reja, 10 viktima dhe 131 pacientë të shëruar, është bilanci i sotëm për Covid-19

Drita dhe Ballkani luajnë baraz, Drita shpallet kampion

Drita dhe Ballkani luajnë baraz, Drita shpallet kampion

INTERPOL-i konfiskon 17.000 teste false të koronavirusit

INTERPOL-i konfiskon 17.000 teste false të koronavirusit

Përfundon pjesa e parë në ndeshjen Gjilani – Ballkani, ky është rezultati

Përfundon pjesa e parë në ndeshjen Gjilani – Ballkani, ky është rezultati

Trusti ka një porosi përreth 380 mijë kontribut pagues

Trusti ka një porosi përreth 380 mijë kontribut pagues

68 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri dhe 3 të vdekur

68 raste të reja me Covid-19 në Shqipëri dhe 3 të vdekur

Ministri Quni raportoi para Komisionit Parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes

Ministri Quni raportoi para Komisionit Parlamentar për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes

OVL UÇK kërkon shkarkimin e eurodeputetes Viola con Cramon

OVL UÇK kërkon shkarkimin e eurodeputetes Viola con Cramon

Selimi fton sërish shoqërinë civile të kthehen në grupin punues për vettingun

Selimi fton sërish shoqërinë civile të kthehen në grupin punues për vettingun

Stagnim në ekonomi – Gjilani ka humbur 788 vende të punës në kohë pandemie

Stagnim në ekonomi – Gjilani ka humbur 788 vende të punës në kohë pandemie

PDK: Qeveria ta parandalojë shitjen e IPKO-s te “Telekom Serbia”

PDK: Qeveria ta parandalojë shitjen e IPKO-s te “Telekom Serbia”

IKSHPK: 241 raste të reja me Covid-19, 143 të shëruar

IKSHPK: 241 raste të reja me Covid-19, 143 të shëruar

Ministri Kuçi priti në takim udhëheqësit e Odës Tregtare Kosovaro-Turke

Ministri Kuçi priti në takim udhëheqësit e Odës Tregtare Kosovaro-Turke

Thaçi: Protestat nuk duhet të shërbejnë për nxitjen e urrejtjes ndërfetare dhe ndëretnike

Thaçi: Protestat nuk duhet të shërbejnë për nxitjen e urrejtjes ndërfetare dhe ndëretnike

Qeveria merr vendim për shpronësimin e pronave, hapet rruga për ndërtimin e sheshtit të Obiliqit

Qeveria merr vendim për shpronësimin e pronave, hapet rruga për ndërtimin e sheshtit të Obiliqit