Prishtinas, gjatë këtyre orëve të pasditës së sotme duhet t’i mbani mbyllur dritaret

11.07.2018 11:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prishtinas, gjatë këtyre orëve të pasditës së sotme duhet t’i mbani mbyllur dritaret

Komuna e Prishtinës me anë të një njoftimi bën të ditur se sot fillon faza e tretë e dezinsektimit hapësinor në komunën e Prishtinës.
Sipas njoftimit kjo ditë është zgjedhur pas të gjitha përgatitjeve teknike dhe operative nga ana e Komunës së Prishtinës dhe kompanisë pasi që parashikimet klimatike sigurojnë një javë me mot stabil dhe pa reshje, për arsye se reshjet gjatë procesit të dezinsektimit e bëjnë të paefektshëm aksionin.

“Duke u bazuar në këto të dhëna, sivjet do të dezinsektohet një sipërfaqe e përgjithshme prej mbi 6000 hektarë, duke përfshirë edhe zona rurale ku ka potencial të lartë të zhvillimit të këtyre insekteve.

Edhe këtë vit do të përdoren preparatet e sigurta të regjistruara për përdorim në vendet e Bashkimit Evropian dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, thuhet në njoftimin e komunës.Komuna apelon tek qytetarët që gjatë kohës së dezinsektimit, për së paku një orë duhet të kufizohet dalja në hapësirat që dezinsektohen.

“Gjithashtu, dritaret e shtëpive dhe banesave duhet të mbahen të mbyllura, ashtu që të mos futen insektet brenda. Apelohet tek shoqatat e bletarëve, për kujdes të shtuar gjatë kësaj periudhe”, thuhet në njoftim.

Komuna ka dërguar edhe orarin e dezinsektimit nëpër lagjet e Prishtinës Dezinsektimi do të bëhet çdo ditë duke filluar nga ora 19:30 deri në orën 23:30 (24:00)

11.07 Aktash, Lagjja e Muhaxherrëve, Parku i Qytetit, Vellushë (Blloqet-Shtëpia e Pleqve), Qendra e Qytetit, Qyteza Pejton, Tophane;

12.07 Lakrishte, Dardania, Arbëria,Shkabaj, Ulpiana, Zona Industriale dhe Kazerma Adem Jashari

13.07 Prishtina e Re (Veternik), Lagjja Nic; Lagjja Qëndresa, Kodra e Trimave dhe Vneshtat

14.07 Bregu i Diellit, Lagjja E Spitalit, Kalabria, Kolovice dhe Kolovice e Re

15.07 Taslixhe, Velani, Mat, Sofali, Taukbahqe dhe Gërmi

16.07 Bernice e Eperme dhe Bernice e Poshtme, Barileve, Besi, Bardhosh, Prugovc, Teneshdoll, Vranidoll dhe Hajvali.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Sqarimi i Supremes për rastin Drenica, thotë se nuk vendos për lirimet me kusht

Sqarimi i Supremes për rastin Drenica, thotë se nuk vendos për lirimet me kusht

Mbi 250 mijë të rinj të papunë janë të pakualifikuar

Mbi 250 mijë të rinj të papunë janë të pakualifikuar

Presidenti në Forumin e Frankofonisë: Kosova me mundësi të shumta për investitorët e huaj

Presidenti në Forumin e Frankofonisë: Kosova me mundësi të shumta për investitorët e huaj

Haradinaj: Kosova mirëpret investimet Frankofone

Haradinaj: Kosova mirëpret investimet Frankofone

Ndryshimet kushtetuese, opozita me amendamente për gjuhën shqipe

Ndryshimet kushtetuese, opozita me amendamente për gjuhën shqipe

Buxheti për vitin 2019 do të jetë mbi 2.3 miliardë euro

Buxheti për vitin 2019 do të jetë mbi 2.3 miliardë euro

ATK merr vendim për pezullim nga puna për një inspektor tatimor

ATK merr vendim për pezullim nga puna për një inspektor tatimor

Opozita e çakorduar e lë në pushtet Qeverinë e pafuqi Haradinaj

Opozita e çakorduar e lë në pushtet Qeverinë e pafuqi Haradinaj

Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

Sipas Balajt, Telekomi ka vlerë mbi 500 milionë euro

Kadriu: Lugina s’i beson idesë së Thaçit për kufijtë

Kadriu: Lugina s’i beson idesë së Thaçit për kufijtë

Lumezi i del në mbrojtje haverit të tij, Shpend Maxhunit, për skandalin me djalë

Lumezi i del në mbrojtje haverit të tij, Shpend Maxhunit, për skandalin me djalë

Ambasadori britanik: Vëllezërit e politikanëve në Kosovë, më të pasur se vetë ata

Ambasadori britanik: Vëllezërit e politikanëve në Kosovë, më të pasur se vetë ata

Capussela lidh idenë e Thaçit për kufijtë me Gjykatën Speciale

Capussela lidh idenë e Thaçit për kufijtë me Gjykatën Speciale

Kosovës s’i bëjnë përshtypje pengesat e Serbisë në rrugën drejt Interpol’it

Kosovës s’i bëjnë përshtypje pengesat e Serbisë në rrugën drejt Interpol’it

Aktakuzë për vrasjen e rëndë në Bresalc të Gjilanit

Aktakuzë për vrasjen e rëndë në Bresalc të Gjilanit

Detaje të reja, pse Gani Thaçi i rrahu zyrtarët e Byrosë Kosovare të Sigurimeve

Detaje të reja, pse Gani Thaçi i rrahu zyrtarët e Byrosë Kosovare të Sigurimeve