Prishtina e vitit 1963, kur parada e motoçikletave bënte buj

11.03.2020 10:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prishtina e vitit 1963, kur parada e motoçikletave bënte buj

Është publikuar një fotografi e vitit 1963, derisa në Prishtinë kishin parakaluar disa motoçikleta, ku në to shihen shoferët të shoqëruara me disa vajza

Profesori i medias në Norvegji, Kenneth Andresen është ai që ka publikuar këtë fotografi të vjetër të Prishtinës.

Andresen është edhe koleksionist i pullave postare në Kosovë, por që edhe ka realizuar fotografi të ndryshme gjatë vitit ’63 në kryeqytet.

Me 25 maj të vitit 1963, ai kishte shkrepur një fotografi derisa po parakalonin disa motoçikleta në Prishtinë.

Në fotografi ka shumë detaje interesante, ku shoferët shihen të shoqëruar me disa vajza, ndërsa anash rrugës janë qindra njerëz që shikojnë parakalimin e tyre.

Më poshtë keni publikimin e plotë të Andresen i cili mbi fotografi, ka shkruar edhe detajet.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Për 21 vite, më shumë shqiptarë sesa serbë të dënuar për krime lufte

Për 21 vite, më shumë shqiptarë sesa serbë të dënuar për krime lufte

Drecun: Serbia ia dha Speciales strukturën e UÇK-së

Drecun: Serbia ia dha Speciales strukturën e UÇK-së

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk mund të jetë temë e dialogut Kosovë – Serbi

Bahtiri: Ura mbi Ibër nuk mund të jetë temë e dialogut Kosovë – Serbi

​Gashi: Nuk e pranoj Specialen, ftesat t’i bëjnë me shkrim dhe jo me telefon

​Gashi: Nuk e pranoj Specialen, ftesat t’i bëjnë me shkrim dhe jo me telefon

Hoxhaj: Qeveria Hoti ka filluar lodhët, po vazhdon lodhët dhe 100 ditëshi i saj është i lodhët

Hoxhaj: Qeveria Hoti ka filluar lodhët, po vazhdon lodhët dhe 100 ditëshi i saj është i lodhët

Maqedonia e Veriut ndan nga 100 euro për pensionistët

Maqedonia e Veriut ndan nga 100 euro për pensionistët

Aheng dhe gjuajtje me armë zjarri në Prapashticë, arrestohen pesë persona

Aheng dhe gjuajtje me armë zjarri në Prapashticë, arrestohen pesë persona

Policia e Kosovës bastis 12 lokacione brenda ditës

Policia e Kosovës bastis 12 lokacione brenda ditës

Lajm i mirë: Edhe sot asnjë i vdekur nga Covid 19

Lajm i mirë: Edhe sot asnjë i vdekur nga Covid 19

Lumezi priti në takim ambasadorin zviceran, vlerësohet bashkëpunimi i deritanishëm

Lumezi priti në takim ambasadorin zviceran, vlerësohet bashkëpunimi i deritanishëm

Gjykata Themelore në Prishtinë shpallet gjykata më transparente në Kosovë

Gjykata Themelore në Prishtinë shpallet gjykata më transparente në Kosovë

Alexander de Croo, kryeministër i ri i Belgjikës

Alexander de Croo, kryeministër i ri i Belgjikës

Gjeneva e Zvicrës thyen rekorde, e bën pagën minimale më të lartën në botë

Gjeneva e Zvicrës thyen rekorde, e bën pagën minimale më të lartën në botë

A do t’u lejohet hyrja kosovarëve në shtetet e BE’së nga 1 tetori?

A do t’u lejohet hyrja kosovarëve në shtetet e BE’së nga 1 tetori?

Thaçi dekoron Hamit dhe Halim Ngucatin me Urdhrin Heroi i Kosovës

Thaçi dekoron Hamit dhe Halim Ngucatin me Urdhrin Heroi i Kosovës

Kurteshi: Koalicioni qeverisës, bashkë me PDK-në po zaptojnë të gjitha pozitat në institucionet publike

Kurteshi: Koalicioni qeverisës, bashkë me PDK-në po zaptojnë të gjitha pozitat në institucionet publike