Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

28.05.2019 02:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prezantohet laptopi i parë në botë me 5G

Në aktivitetin Computex që po mbahet në Tajvan, Qualcomm dhe Lenovo prezantuan laptopin e parë 5G në botë me platformën Snapdragon 8cx.

Rreth ekzistencës së laptopit mësuam në Kongresin Mobil Botëror ndërsa sot kemi një ide të qartë se çfarë do të jetë në gjendje të bëjë.

I njohur si “Project Limitless” laptopi do të fuqizohet nga platforma 5G e Qualcomm, e para 7-nanometër ndërtuar për një kompjuter me konektivitet të integruar.

Laptopi do të ketë konektivitet me vonesa shumë të ulëta, performancë të lartë, jetëgjatësi të shkëlqyer bateri dhe konektivitet 5G.

Platforma Snapdragon 8cx është dizajnuar për të mbështetur jo vetëm rrjetet 5G por edhe ato 4G. Kombinon grafikat Adreno 680 me procesorin Qualcomm Kryo 495 dhe ka një bateri që mban për disa ditë.

Në brendësi të tij është modemi 5G Snapdragon x55 përdorur edhe tek Galaxy S10 5G. Ky modem ka shpejtësi deri në 2.5Gbps. Çmimi dhe disponueshmëria e laptopit ende nuk dihet. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve