Presidenti Trump fillon udhëtimin në Evropë – aleatët ndjehen nervozë

10.07.2018 13:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti Trump fillon udhëtimin në Evropë – aleatët ndjehen nervozë

Vizita e presidentit Donald Trump, në katër vende Evropiane pritet me shqetësimin e aleatëve për dëmin që mund t’i shkaktojë ai aleancës shumëvjeçare të NATO-s. Ata janë të shqetësuar edhe për afrimin e tij me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin në takimin e Helsinkit.

Udhëtimi që fillon të martën në Bruksel, do ta çojë presidentin Trump edhe në Londër, ku qeveria e kryeministres Theresa May po përballët me telashe rreth planeve të saj për largimin nga Bashkimi Evropian.

Presidenti Trump po ushtron trysni mbi vendet e NATO-s që të përmbushin synimin për shpenzimin e 2 për qind të GDP-së në fushën e mbrojtjes deri në vitin 2024. Gjatë fushatës së tij presidenciale ai kishte lënë të kuptohet se mund të angazhohet për mbrojtjen e vetëm atyre vendeve të NATO-s që përmbushin detyrimet e tyre. Ai vazhdon të kritikojë vendet e NATO-s që nuk po paguajnë pjesën e tyre.

NATO-ja vlerëson se sipas ritmit aktual, 15 vende, apo më shumë se gjysma e tyre, do të përmbushin detyrimet e tyre deri më 2024.

“Shtetet e Bashkuara shpenzojnë më shumë se çdo vend tjetër për NATO-n. Kjo nuk është e drejtë, nuk është e pranueshme”, shkroi të hënën në tëitter presidenti Trump, duke ngulur këmbë se NATO-ja është në dobi të Evropës shumë më shumë sesa në dobi të Shteteve të Bashkuara.

” Vendet e NATO-s duhet të paguajnë më shumë, Shtetet e Bashkuara duhet të paguajnë më pak” shkroi ai të martën.

Presidenti Trump, i cili krahasoi votën për BREXIT-in me zgjedhjen e tij, do të zhvillojë vizitën e parë në Britani në një periudhë të stuhishme për kryeministren May. Sekretari i Jashtëm Boris Johnson dhe sekretari për BREXIT-in, David Davis, dhanë dorëheqje njëri pas tjetrit brenda disa orëve, në shenjë proteste ndaj planeve të saj.

Vizita e presidentit Trump pritet të nxisë protesta të mëdha në Londër dhe pjesë të tjera të Britanisë.

Udhëtimi i tij njëjavësh në Evropë do të vazhdojë me një ndalesë në Skoci, para se të takohet në Helsinki me presidentin rus Putin, vendi i të cilit sipas përfundimeve të shërbimeve amerikane të zbulimit, kishte ndërhyrë në zgjedhjet e vitit 2016 për të ndihmuar presidentin Trump.

Takimi do të ndiqet nga afër për të parë nëse presidenti Trump do të qortojë apo do të afrohet me Putinin, i cili në mënyrë të përsëritur ka mohuar akuzat për ndërhyrje gjatë zgjedhjeve, pavarësisht se provat flasin për të kundërtën.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


ADK kundër ndryshimit të kufijve, fton Kuvendin e Kosovës që urgjentisht ta miratoj rezolutën

ADK kundër ndryshimit të kufijve, fton Kuvendin e Kosovës që urgjentisht ta miratoj rezolutën

Dardan Molliqaj, organizatori i protestave, a i bashkohet Vetëvendosjes me 29 shtator?

Dardan Molliqaj, organizatori i protestave, a i bashkohet Vetëvendosjes me 29 shtator?

Bahtiri i revoltuar: Hapja e urës së Ibrit po shtyhet pa asnjë arsyeje

Bahtiri i revoltuar: Hapja e urës së Ibrit po shtyhet pa asnjë arsyeje

Dikush në Komunën e Prizrenit është analfabet me letra

Dikush në Komunën e Prizrenit është analfabet me letra

Lojërat online, rrezik për radikalizimin e të rinjve në Kosovë

Lojërat online, rrezik për radikalizimin e të rinjve në Kosovë

Zyrtari i LDK’së, Haradinajt: Trimi nuk ofendon refugjatët e pafajshëm

Zyrtari i LDK’së, Haradinajt: Trimi nuk ofendon refugjatët e pafajshëm

Historia e natës së martesës së Fehmi e Xhevë Lladrovcit

Historia e natës së martesës së Fehmi e Xhevë Lladrovcit

Deputetja gjermane: Gjermania të bëjë më shumë presion për njohjen e Kosovës

Deputetja gjermane: Gjermania të bëjë më shumë presion për njohjen e Kosovës

Dhurata Hoxha ka një mesazh për të rinjtë para liberalizimit të vizave

Dhurata Hoxha ka një mesazh për të rinjtë para liberalizimit të vizave

Kosovari që jeton që 11 vjet me një plumb gome afër zemrës

Kosovari që jeton që 11 vjet me një plumb gome afër zemrës

Në Prishtinë po e paguajnë naftën me para të falsifikuara

Në Prishtinë po e paguajnë naftën me para të falsifikuara

Nënshkruhet marrëveshje për aftësimin profesional

Nënshkruhet marrëveshje për aftësimin profesional

Zhveshja e Mitit të Kosovës

Zhveshja e Mitit të Kosovës

Vëllai i Ahmet Krasnqit: Urdhërdhënësit e vrasjes së Ahmetit janë në pushtet në Prishtinë e Tiranë

Vëllai i Ahmet Krasnqit: Urdhërdhënësit e vrasjes së Ahmetit janë në pushtet në Prishtinë e Tiranë

Delawie: “Nuk kemi thënë se do të pranojmë gjithçka”

Delawie: “Nuk kemi thënë se do të pranojmë gjithçka”

Pacolli: Shteti t’ua heqë paratë veteranëve të rrejshëm

Pacolli: Shteti t’ua heqë paratë veteranëve të rrejshëm