Presidenti thotë se duhet ta shfrytëzojmë interesimin e SHBA’së, nëse jo mbesim vend i izoluar

14.02.2020 12:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti thotë se duhet ta shfrytëzojmë interesimin e SHBA’së, nëse jo mbesim vend i izoluar

Presidenti Hashim Thaçi ka folur pas nënshkrimit të letrave me Serbinë për ndërtimin e autostradës dhe të linjës hekurudhore që lidh Beogradin e Prishtinën. Thaci thotë se kjo con dy shtetet një hap para drejt arritjes së marrëveshjes finale, ndërsa thotë se duhet të shfrytëzohet interesimi i SHBA’së. 

“Arritja e marrëveshjes së sotme është një mesazh që po fillon një proces i rëndëssihëm pas marrëveshjes për hekurrudhë dhe autostradë”, ka thënë Thaci nga Mynihu, ku po merr pjesë në Konferencën e Sigurisë, transmeton Gazeta Express.

Ai thotë se Kosova nuk duhet të merr vendime që do ta largonin nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian.

“Institucionet e Kosovës duhet të marrin veprime që të hapin perspektivën euroatlantike dhe nuk duhet të marrin vendim që e largojnë nga SHBA’ja dhe BE’ja”, ka thënë Thaçi.

Ai thotë se nëse Kosova nuk e shfrytëzon interesimin e tanishëm të sHBA’së për arritjen e marrëveshjes me Serbinë, atëherë do të mbesim të izoluar për vite a dekada të tjera.

“Dua të shpresoj që ky vit mund të jetë viti që definitivisht të arrihet marrëveshja paqësore mes Kosovës dhe Serbisë. Fokusi i Presidentit Trump në këtë proces duhet ta shfrytëzojmë dhe të mos humbin dekada tjera.  Nëse do të fokusohemi tek Brukseli atëherë mund të them se do të mbetemi të izoluar edhe për vite të tjera”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Haradinaj: Ky është qëndrimi im dhe i AAK-së për dialogun me Serbinë

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Shoqata e prokurorëve: Kërcënimet nuk na lëkundin

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria themelon Këshillin Organizativ për shënimin e Epopesë së UÇK-së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Qeveria Kurti shkarkon bordin drejtus të PTK’së

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

Policia e Kosovës dhe institucionet kompetente janë duke kryer hetime intensive lidhur me rastin në Gjilan

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje

12 vite burgim dhe 10 mijë euro dy të akuzuarve për grabitje

Haxhiu flet me ambasadoren e Kroacisë për prioritetet e Ministrisë së Drejtësisë gjatë këtij mandati

Haxhiu flet me ambasadoren e Kroacisë për prioritetet e Ministrisë së Drejtësisë gjatë këtij mandati

Reka: Prioriteti ynë, liberalizimi i vizave këtë vit

Reka: Prioriteti ynë, liberalizimi i vizave këtë vit

VMRO-ja akuzon Zaevin për përfshirje në rastin “Reketi”

VMRO-ja akuzon Zaevin për përfshirje në rastin “Reketi”

Kurti priti në takim ambasadorin e Malit të Zi, z. Ferhat Dinosha

Kurti priti në takim ambasadorin e Malit të Zi, z. Ferhat Dinosha

Abazi takon Ambasadorin e Zvicrës, z. Jean-Hubert Lebet

Abazi takon Ambasadorin e Zvicrës, z. Jean-Hubert Lebet

Kriza për ujë të pijshëm, vetëm prishtinasit kanë 47 milionë euro borxhe

Kriza për ujë të pijshëm, vetëm prishtinasit kanë 47 milionë euro borxhe

Veliu takoi ambasadorin e Italisë, Nicola Orlando

Veliu takoi ambasadorin e Italisë, Nicola Orlando

Vuçiq: Nëse nuk bisedojmë me Kosovën, vetëm lufta është alternativë që s’mund ta përballojmë

Vuçiq: Nëse nuk bisedojmë me Kosovën, vetëm lufta është alternativë që s’mund ta përballojmë

Sot është ditëlindja e heroit Hamëz Jashari, e bija Besarta: Faleminderit babush, më mësove çfarë është dashuria, familja e atëdheu

Sot është ditëlindja e heroit Hamëz Jashari, e bija Besarta: Faleminderit babush, më mësove çfarë është dashuria, familja e atëdheu

Pallaska i rrept, kritika dhe ofendime të rënda ndaj Rexhep Qosjes dhe Edi Ramës

Pallaska i rrept, kritika dhe ofendime të rënda ndaj Rexhep Qosjes dhe Edi Ramës