Presidenti pro-rus i Çekisë fiton raundin e parë të zgjedhjeve

13.01.2018 22:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti pro-rus i Çekisë fiton raundin e parë të zgjedhjeve

President aktual i Çekisë, Milos Zeman, fitoi raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale dhe tashmë do t’i duhet të përballet në balotazh me kandidatin Jiri Drahos, ish-kryetar i Akademisë së Shkencave të vendit.

Ishin tetë kandidatë që u munduan të fitonin ndaj 73-vjeçarit që kërkon të rizgjidhet president për një mandat tjetër pesë-vjeçar.

Pas numërimit të rreth 95% të votave nga Zyra e Statistikave të Çekisë dhe me rreth 65% pjesëmarrje të votuesve, zoti Zeman kryesonte me 39.3% të votave, i pasuar nga zoti Drahos me 26.3%, dhe nga ish-diplomati Pavel Fischer me 10.1%.

Zoti Zeman, një ish-kryeministër i majtë, u zgjodh për herë të parë president në vitin 2013 në votimin e parë të drejtpërdrejtë popullor në Çeki.

Presidenti Zeman u bë i njohur për retorikën e tij të fortë kundër emigrantëve, duke fituar kështu edhe mbështetjen e së djathtës së skajshme populiste. Ai e ka përçarë vendin nëpërmjet qëndrimit të tij pro-rus dhe me mbështetjen për lidhje më të afërta me Kinën.

Ai ishte një ndër udhëheqësit e paktë evropianë që mbështetën kandidaturën e Donald Trumpit për në Shtëpinë e Bardhë.

Balotazhi do të zhvillohet në datat 26 dhe 27 janar.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një muaj paraburgim ndaj dy të pandehurve për tentim vrasje në Gjilan

Një muaj paraburgim ndaj dy të pandehurve për tentim vrasje në Gjilan

Kosovarëve që kanë punuar në Slloveni do t’iu mundësohet marrja e pensioneve

Kosovarëve që kanë punuar në Slloveni do t’iu mundësohet marrja e pensioneve

Rasti i Kumanovës arrin në Gjykatën e Apelit

Rasti i Kumanovës arrin në Gjykatën e Apelit

Gjakovë, një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për dhunim seksual

Gjakovë, një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për dhunim seksual

Haradinaj: Korrigjimi i kufijve na kthen në të kaluarën, duhet marrëveshje paqësore

Haradinaj: Korrigjimi i kufijve na kthen në të kaluarën, duhet marrëveshje paqësore

Komisioni i MSA-së pajton pozitën e opozitën

Komisioni i MSA-së pajton pozitën e opozitën

Hahn për korrigjimin e kufijve: Duhet t’i lejojmë palët të bisedojnë

Hahn për korrigjimin e kufijve: Duhet t’i lejojmë palët të bisedojnë

Albulena Haxhiu lobon për protestë, fton të gjithë qytetarët të marrin pjesë

Albulena Haxhiu lobon për protestë, fton të gjithë qytetarët të marrin pjesë

Thaçi dhe Ministrja e Mbrojtjes së Italisë flasin për FSK-në

Thaçi dhe Ministrja e Mbrojtjes së Italisë flasin për FSK-në

Gjykata vërteton dënimin për Albin Kurtin, Haxhiun, Topallin dhe Kadaj-Bujupin

Gjykata vërteton dënimin për Albin Kurtin, Haxhiun, Topallin dhe Kadaj-Bujupin

Kurti organizon protestë kundër Thaçit

Kurti organizon protestë kundër Thaçit

Të shtunën në Prishtinë shënohet Dita pa makina

Të shtunën në Prishtinë shënohet Dita pa makina

KMDLNJ-ja reagon për publikimin e listave të veteranëve të rrejshëm

KMDLNJ-ja reagon për publikimin e listave të veteranëve të rrejshëm

Ministri Lluka përgëzon Gent Begollin për punën e bërë

Ministri Lluka përgëzon Gent Begollin për punën e bërë

Rriten të hyrat në Telekom, por akoma ka krizë

Rriten të hyrat në Telekom, por akoma ka krizë

Ministria e Sportit do të investojë në ndërtimin e pishinave për notarët

Ministria e Sportit do të investojë në ndërtimin e pishinave për notarët