Presidenti nigerian, vizitë të hënën në Uashington

29.04.2018 21:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti nigerian, vizitë të hënën në Uashington

Presidenti Nigerian Muhammadu Buhari do të takohet të hënën në Uashington me Presidentin Trump.

Dy udhëheqësit pritet të diskutojnë kërcënimin e terrorizmit dhe rritjen ekonomike të vendit më të populluar të Afrikës me afro 200 milionë banorë.

Nigeria pëballet me kryengritjen nëntë vjeçare të grupit ekstremist, Boko Haram i cili synon të krijojë një shtet islamik. Dhjetëra mijëra vetë janë vrarë, qindra vajza janë rrëmbyer në shkolla, ndërkohë që Boko Harami ka vazhduar të shtrihet në vendet fqinje duke u shndërruar në kërcënim për rajonin e Afrikës Perëndimore gjatë viteve të fundit.

Vitin e kaluar, administrata e Presidentit Trump miratoi shitjen e ndihmave ushtarake, si avionë sulmues të teknologjisë së lartë dhe pajisje të tjera me vlerë 600 milionë dollarë, për të ndihmuar ushtrinë nigeriane në operacionet e tyre kundër Boko Haramit dhe terroristëve të ISIS, si dhe për të luftuar trafikun e drogës, armëve dhe trafikun me njerëz.

Pritet që presidenti Buhari të kërkojë nga Amerika mbështetje më të madhe ushtarake për të përmbushur premtimet e tij për zhdukjen e Boko Haramit. Zoti Buhari ka në plan të konkurrojë për një mandat tjetër në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Aktakuza për rastin “Veteranët” do të dërgohet së shpejti në gjykatë

Aktakuza për rastin “Veteranët” do të dërgohet së shpejti në gjykatë

Serbia vazhdon propagandën e saj kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

Serbia vazhdon propagandën e saj kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol

Rrëfimi i biznesmenit të cilit i kërkoi ryshfet zëvendësministri Cena

Rrëfimi i biznesmenit të cilit i kërkoi ryshfet zëvendësministri Cena

Palmer në Shkup: Votimi i ndryshimeve kushtetuese, kthesë historike

Palmer në Shkup: Votimi i ndryshimeve kushtetuese, kthesë historike

Ambasada amerikane reagon për sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Ambasada amerikane reagon për sulmin ndaj pelegrinëve serbë në Istog

Ministri Matoshi: Deponia në Harilaq nuk paraqet rrezik për banorët

Ministri Matoshi: Deponia në Harilaq nuk paraqet rrezik për banorët

Veseli i sigurt që Gjermania ka thënë “po” për vizat

Veseli i sigurt që Gjermania ka thënë “po” për vizat

Janjiq: Formimi i Ushtrisë së Kosovës nuk mund të ndalet as nga Rusia dhe Kina

Janjiq: Formimi i Ushtrisë së Kosovës nuk mund të ndalet as nga Rusia dhe Kina

Zyra e Mogherinit: Ushtria e Kosovës vetëm në pajtim me serbët

Zyra e Mogherinit: Ushtria e Kosovës vetëm në pajtim me serbët

Tahiri për kërcënimin ndaj Bahtirit: I gjallë apo i vdekur ai do ta hap urën mbi Ibër

Tahiri për kërcënimin ndaj Bahtirit: I gjallë apo i vdekur ai do ta hap urën mbi Ibër

BE-ja nuk e ka datë për vazhdimin e dialogut, procesi mbetet i ‘ngrirë’

BE-ja nuk e ka datë për vazhdimin e dialogut, procesi mbetet i ‘ngrirë’

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Bankat në Kosovë të rrezikuara nga rastet në rritje të tentim-grabitjeve

Bankat në Kosovë të rrezikuara nga rastet në rritje të tentim-grabitjeve

Haradinaj tregon se sa do të jetë rritja e pagave për Policinë e Kosovës

Haradinaj tregon se sa do të jetë rritja e pagave për Policinë e Kosovës

Projekti për Parkun Memorial në Velani nis vitin e ardhshëm

Projekti për Parkun Memorial në Velani nis vitin e ardhshëm

Lekaj pret në takim kryetarin e Hanit të Elezit

Lekaj pret në takim kryetarin e Hanit të Elezit