Presidenti i Kolumbisë fiton Nobelin e Paqes

07.10.2016 11:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti i Kolumbisë fiton Nobelin e Paqes

Çmimi Nobel për Paqe për vitin 2016 shkoi për Presidentin e Kolumbisë Juan Manuel Santos, i cili është vlerësuar për arritjen e marrëveshjes së paqes me rebelët e FARC, të nënshkruar muajin e kaluar, pas katër vitesh negociatash.

Më shumë se 260 mijë persona kanë mbetur të vdekur në konfliktin 52-vjeçar në Kolumbi, ndërsa mbi 6 milionë të tjerë janë zhvendosur brenda vendit gjatë këtij konflikti.

Në garë për të fituar çmimin kishte një numër të madh kandidaturash, kancelarja Angela Merkel, Papa Françesku dhe grupi “Helmetat e Bardha”, të cilët bënë shumë për shpëtimin e civilëve në Siri gjatë kohës së luftës, por në fund ky çmim iu dha Presidentit të Kolumbisë

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çedomir Jovanoviq përplaset me historianin serb për Millosheviqin (Video)

Çedomir Jovanoviq përplaset me historianin serb për Millosheviqin (Video)

Asgjësohen rreth 1 ton produkte të qumështit të prishura në Ferizaj

Asgjësohen rreth 1 ton produkte të qumështit të prishura në Ferizaj

Gruaja e drejtorit të QKMF’së në Skenderaj dyshohet se referoi një pacient në laboratorin e saj privat

Gruaja e drejtorit të QKMF’së në Skenderaj dyshohet se referoi një pacient në laboratorin e saj privat

“Gjurmë Shqiptare”: Si po lidhin kurorë vajzat nga Shqipëria me serb!

“Gjurmë Shqiptare”: Si po lidhin kurorë vajzat nga Shqipëria me serb!

Reagon Selmanaj: Janjiq dhe Manastiri s’kanë të drejt ta bllokojnë rrugën Deçan-Plavë

Reagon Selmanaj: Janjiq dhe Manastiri s’kanë të drejt ta bllokojnë rrugën Deçan-Plavë

Lekaj reagon lidhur me rrugën Deçan-Plavë, është duke u punuar brenda zonës së mbrojtur

Lekaj reagon lidhur me rrugën Deçan-Plavë, është duke u punuar brenda zonës së mbrojtur

Erdogan u bën thirrje turqve: Ktheni eurot e dollarët në lira

Erdogan u bën thirrje turqve: Ktheni eurot e dollarët në lira

Gjykatësi i Kushtetueses keqpërdori mijëra euro, kontrabandoi naftë e mallra tjera në Serbi

Gjykatësi i Kushtetueses keqpërdori mijëra euro, kontrabandoi naftë e mallra tjera në Serbi

Pozita tallet me LDK’në e VV’në: Lëni tryezat e kota, nëse i keni votat rrëzojeni Qeverinë

Pozita tallet me LDK’në e VV’në: Lëni tryezat e kota, nëse i keni votat rrëzojeni Qeverinë

Reshitaj në Venedik, nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Akademinë Kulturore Evropiane

Reshitaj në Venedik, nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Akademinë Kulturore Evropiane

Një kandidate e PDK-së për deputete rehatohet në punë si staf civil

Një kandidate e PDK-së për deputete rehatohet në punë si staf civil

Xhafer Tahiri reagon për rrënimin e Qendrës së Kulturës në Vushtrri

Xhafer Tahiri reagon për rrënimin e Qendrës së Kulturës në Vushtrri

Pastrohet Ereniku, gjendja e tij u shpërnda edhe në ‘National Geographic’

Pastrohet Ereniku, gjendja e tij u shpërnda edhe në ‘National Geographic’

Ministri Lekaj nuk jep datë për hapjen e rrugës Kaçanik-Han i Elezit

Ministri Lekaj nuk jep datë për hapjen e rrugës Kaçanik-Han i Elezit

Hoti alarmon për bisedime të fshehta me Serbinë, s’tregon asnjë fakt

Hoti alarmon për bisedime të fshehta me Serbinë, s’tregon asnjë fakt

Kryeministri Haradinaj: Duhet angazhuar të gjithë për të gjetur zgjidhje për të gjitha çështjet e hapura në rajon!

Kryeministri Haradinaj: Duhet angazhuar të gjithë për të gjetur zgjidhje për të gjitha çështjet e hapura në rajon!