Presidenti falënderon Tony Blair: Shumë të rinj kosovarë bartin emrin e tij

12.06.2019 17:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti falënderon Tony Blair: Shumë të rinj kosovarë bartin emrin e tij

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, e ka falënderuar ish-kryeministrin britanik, Tony Blair, për kontributin e madh që ka dhënë për Kosovën.

Ai ka publikuar një video ku Blair jep një mesazh për shtetin e Kosovës duke thënë se Kosova nuk do t’i harrojë asnjëherë miqtë e saj, njofton Klan Kosova.

“Tony Blair, ish-kryeministri britanik, ka dhënë kontribut shumë të madh për lirinë tonë. Në shenjë të falënderimit dhe respektit të madh që populli ynë ka për të, sot shumë të rinj kosovarë me krenari e bartin emrin e tij. Kosova, populli ynë, asnjëherë nuk i harron miqtë. Faleminderit për gjithçka që keni bërë për Kosovën! Faleminderit edhe për këtë videomesazh!”, ka shkruar Thaçi në Facebook.

Ndërsa, në mesazhin e tij Blair tha se është krenar për vendimin që morën në vitin 1999 për të ndaluar luftën dhe të shpëtojnë shumë jetë në Kosovë.

“Në vitin 1999 NATO mori një vendim stoik të intervenojë për të parandaluar humbjen e jetëve në Kosovë, për të mbrojtur të drejtat e njeriut dhe për të siguruar stabilitetin në rajonin e Ballkanit dhe në gjithë Europën. Ky nuk ishte një vendim i lehtë”, ka thënë Blair.

“E vlerësoj lartë udhëheqjen e Bill Clinton dhe vendimin për të sjellë forcat paqeruajtëse për kthimin e sigurt të refugjatëve dhe personave të zhvendosur në gjithë regjionin”.

“Ne e dimë sa i vështirë është progresi, por ne gjithashtu besojmë që njerëzit në Kosovë dhe në rajon kanë kreativitet për të adresuar dhe zgjidhur shumë sfida”.

“Unë kam besim se pavarësia dhe sovraniteti mund të bëhet realitet për Kosovën dhe njerëzit e saj. Ne qëndrojmë me ju, ju përshendesim dhe ju falënderojmë ju”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Mustafa: Kujtim Shala mund t’i rrahë me dije e me argumente prej të parit deri në të fundit të VV-së dhe të gjithë së bashku

​Mustafa: Kujtim Shala mund t’i rrahë me dije e me argumente prej të parit deri në të fundit të VV-së dhe të gjithë së bashku

Kuçi: Zhbllokohen llogaritë e Telekomit

Kuçi: Zhbllokohen llogaritë e Telekomit

Komuna Skënderaj bashkë me “Qatar Charity” do të përkrahin me 50 grante bujqësore familjet në nevojë në Skenderaj

Komuna Skënderaj bashkë me “Qatar Charity” do të përkrahin me 50 grante bujqësore familjet në nevojë në Skenderaj

Hoti: Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike përfshin edhe transportuesit e vendit

Hoti: Pakoja e rimëkëmbjes ekonomike përfshin edhe transportuesit e vendit

Kurtishaj: Vetizolimi i qytetarëve që kthehen nga Shqipëria, është goditje përfundimtare e bizneseve dhe turizmit

Kurtishaj: Vetizolimi i qytetarëve që kthehen nga Shqipëria, është goditje përfundimtare e bizneseve dhe turizmit

Kryeministri britanik thotë se ka shenja të “valës së dytë” të pandemisë në Evropë

Kryeministri britanik thotë se ka shenja të “valës së dytë” të pandemisë në Evropë

Hoti priti në takim ambasadorët e shteteve të QUINT-it

Hoti priti në takim ambasadorët e shteteve të QUINT-it

Gjyshinca: Jam sulmuar fizikisht nga Arben Gashi dhe Kujtim Shala

Gjyshinca: Jam sulmuar fizikisht nga Arben Gashi dhe Kujtim Shala

Pacolli: Gjyshinca u sulmua në korridor nga Gashi e Shala

Pacolli: Gjyshinca u sulmua në korridor nga Gashi e Shala

Fauci thotë se përgjigja mbi vaksinën për COVID-19 mund të vijë në ‘tetor ose nëntor’

Fauci thotë se përgjigja mbi vaksinën për COVID-19 mund të vijë në ‘tetor ose nëntor’

Ramiz Lladrovci rezulton pozitiv me COVID-19

Ramiz Lladrovci rezulton pozitiv me COVID-19

Ngarkohen spitalet nga rastet me COVID-19, 608 pacientë janë në trajtim

Ngarkohen spitalet nga rastet me COVID-19, 608 pacientë janë në trajtim

​Gastronomet pajtohen me orarin e ri, por vetëm për 10 ditë

​Gastronomet pajtohen me orarin e ri, por vetëm për 10 ditë

Edhe 239 raste të reja me Covid 19 në Kosovë

Edhe 239 raste të reja me Covid 19 në Kosovë

Ismaili kritikon ashpër Hotin: Me vendime “sot për nesër”, nuk luftohet pandemia

Ismaili kritikon ashpër Hotin: Me vendime “sot për nesër”, nuk luftohet pandemia

Deputetja e AAK-së shërohet nga koronavirusi

Deputetja e AAK-së shërohet nga koronavirusi