Presidenti i “Contour Global”: Haradinaj njeri i aksionit, e nxiti marrëveshjen për “Kosovën e re”

20.12.2017 19:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti i “Contour Global”: Haradinaj njeri i aksionit, e nxiti marrëveshjen për “Kosovën e re”

Është nënshkruar sot një nga projektet më të mëdha që nga paslufta në Kosovë në vlerë prej 1.3 miliardësh. Ajo për Termocentralin “Kosova e Re”.

Kjo marrëveshje mori vëmendje të mëdha si në mediet vendore dhe ato ndërkombëtare.

Në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe kompanisë “Contour Global” për ndërtimin e termocentralit “Kosova e Re”, ku të pranishëm ishin Presidenti Hashim Thaçi, Kryeministri Ramush Haradinaj, dhe shumë zyrtarë të lartë, mori fjalën edhe Presidenti i kësaj kompanisë Joseph Brandt me të cilën u arrit marrëveshja.

Kur e nisi fjalimin e tij, ai zgjodhi të thotë fjalë të mëdha për kryeministrin Ramush Haradinaj.

E quajti njeri i veprimeve dhe duke qenë i tillë, ai tha se edhe u arrit një marrëveshje mes dyja palëve.

“Për të arritur deri këtu, unë dua të falënderoj shumë njerëz. Së pari kryeministrin Haradinaj që e nxiti këtë në mënyrën e duhur deri në pikën e marrjes së vendimeve. Ai është një njeri i veprimeve dhe si një njeri i veprimeve, ai mori veprime nga të dyja palët që u përfshinë në këtë projekt dhe duhet të vazhdojmë tutje së bashku”, tha drejtori i kompanisë “Contour Global”

Ai foli edhe për ministrin e zhvillimit ekonomik Valdrin Llukën, tha se ai kishte punën më të vështirë, atë e të thënit “Po”.

Për rëndësinë e Marrëveshjes folën edhe Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Kosovë, Greg Delawe.

Qeveria e Kosovës ka nënshkruar një kontratë prej 1 miliard eurosh (1.18 miliard) me “ContourGlobal PLC”, me bazë në Nju Jork, për të ndërtuar një central elektrik me qymyr 500 megavat./Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


VV kundërshton udhëheqjen e dialogut nga Thaçi, paralajmëron protesta

VV kundërshton udhëheqjen e dialogut nga Thaçi, paralajmëron protesta

Sindikatat paralajmërojnë greva, të pakënaqura me projektligjin për pagat

Sindikatat paralajmërojnë greva, të pakënaqura me projektligjin për pagat

Ramadani: Presioni i Beogradit ndaj pjesëtarëve serbë të FSK-së, i papranueshëm

Ramadani: Presioni i Beogradit ndaj pjesëtarëve serbë të FSK-së, i papranueshëm

Hahn i thotë Serbisë se Kosova s’është pengesa e saj e vetme drejt BE’së

Hahn i thotë Serbisë se Kosova s’është pengesa e saj e vetme drejt BE’së

Komuna e Shpend Ahmetit kërkon ndihmën e Policisë për karrigen e NPB-së

Komuna e Shpend Ahmetit kërkon ndihmën e Policisë për karrigen e NPB-së

Isufi për dialogun me Serbinë: Opozita t’i shpreh shqetësimet në tryezë të bisedimeve

Isufi për dialogun me Serbinë: Opozita t’i shpreh shqetësimet në tryezë të bisedimeve

Krasniqi – opozitës: Nëse i frikësoheni Presidentit, shkoni vetë në Bruksel

Krasniqi – opozitës: Nëse i frikësoheni Presidentit, shkoni vetë në Bruksel

Haradinaj premton kujdes institucional për delegatët e 2 Korrikut

Haradinaj premton kujdes institucional për delegatët e 2 Korrikut

Kosova pranon raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit

Kosova pranon raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit

Tetë pjesëtarë serbë të FSK-së ofrojnë dorëheqje, shkak presioni nga Beogradi zyrtar

Tetë pjesëtarë serbë të FSK-së ofrojnë dorëheqje, shkak presioni nga Beogradi zyrtar

Rrustem Berisha i bindet Haradinajt, pagat me rritje i refuzuan vetëm tre ministrat e PDK-së

Rrustem Berisha i bindet Haradinajt, pagat me rritje i refuzuan vetëm tre ministrat e PDK-së

Reshitaj përmbyllë vizitën në Vietnam

Reshitaj përmbyllë vizitën në Vietnam

Gashi: Do të përmbushim të gjitha detyrimet tona për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm

Gashi: Do të përmbushim të gjitha detyrimet tona për parandalimin e ekstremizmit të dhunshëm

Plagoset një person në Prizren

Plagoset një person në Prizren

Ahmeti akuzohet për transmetimin pa leje të ndeshjeve të Botërorit në sheshet e Prishtinës

Ahmeti akuzohet për transmetimin pa leje të ndeshjeve të Botërorit në sheshet e Prishtinës

Arsyetohet Daçiq: Perëndimi s’po i lë shtetet t’ia tërheqin njohjet Kosovës

Arsyetohet Daçiq: Perëndimi s’po i lë shtetet t’ia tërheqin njohjet Kosovës