Presidenti amerikan zotohet se do ta ‘fitojë luftën’ kundër coronavirusit

17.03.2020 18:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti amerikan zotohet se do ta ‘fitojë luftën’ kundër coronavirusit

Presideni amerikan, Donald Trump, është zotuar të ‘fitojë’ luftën kundër coronavirusit, gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë.

“Një ditë do të qëndrojmë në këmbë, dhe do të themi ‘ne fituam’, ndërsa do të fitojmë më shpejt nga sa mendojnë njerëzit, shpresojmë”, ka thënë presidenti Trump.

Sipas mediave të huaja, përcjellë Telegrafi, Trump ka deklaruar se bllokimi 15-ditor, që përfshinë mbylljen e bareve, restoranteve si dhe tubimin e më shumë se 10 personave, mund të ndihmojë në kufizimin e përhapjes së virusit.

“Duke bërë sakrifica të përbashkëta dhe ndryshime të përkohshme ne mund të mbrojmë shëndetin e popullit tonë dhe ekonominë”, ka thënë Trump.

Presidenti Trump, gjithashtu përmendi shfrytëzimin e 850 miliardë dollarëve për të ndihmuar bizneset e vogla si dhe punëtorët.

“Vendi është shumë i fortë, asnjëherë nuk kemi qenë kaq të fortë. Me këtë armik të padukshëm, ne nuk duam që linjat ajrore të dilnin nga biznesi, ne nuk duam që njerëzit të humbasin punën e tyre, pa pasur para për të jetuar “, ka shtuar ndër tjerash Trump.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Bislimi pas ankesave të qytetarëve: Këto masa janë pjesë e pakos emergjente fiskale

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

Komuna e Kumanovës: Na izoloni në karantinë tërë qutetin

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

24 orëve të fundit, në Britani të Madhe humbën jetë 569 persona nga koronavirusi

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

​Vetëm për 24 orë në Serbi, 111 raste të reja me coronavirus

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Kollçaku: Letra e presidentit për mandatarin në kundërshtim me Kushtetutën, është grabitje e pushtetit

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Ministria e Financave: Kanë të drejtë mediet në “Pakon Emergjente Fiskale” nëse operojnë si biznese

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri

Qeveria Rama: Pezullohen pagesat e qirave për biznesin dhe individët që kanë ndaluar punën nga Coronavirusi në Shqipëri

Thaçi: LVV, propozoje mandatarin e ri për formimin e Qeverisë

Thaçi: LVV, propozoje mandatarin e ri për formimin e Qeverisë

Të prekurit me koronavirus nga Miradia e Ulët janë në gjendje të mirë shëndetësore

Të prekurit me koronavirus nga Miradia e Ulët janë në gjendje të mirë shëndetësore

Rrëzimi i qeverisë, Thaçi flet për hapat që do t’i ndërmarrë

Rrëzimi i qeverisë, Thaçi flet për hapat që do t’i ndërmarrë

Kurti sulmon amerikanët nëpërmjet këshilltares së tij: Pse po e mbani anën e Serbisë

Kurti sulmon amerikanët nëpërmjet këshilltares së tij: Pse po e mbani anën e Serbisë

Thaçi: Kosova po rrezikohet shkaku i pandemisë dhe rrëzimit të Qeverisë

Thaçi: Kosova po rrezikohet shkaku i pandemisë dhe rrëzimit të Qeverisë

Konjufca liron nga detyra Teuta Sahatqiun, e rikthen në MPJ

Konjufca liron nga detyra Teuta Sahatqiun, e rikthen në MPJ

AGK kërkon sqarim nga Ministria e Financave se si do të ndihmohen mediat

AGK kërkon sqarim nga Ministria e Financave se si do të ndihmohen mediat

Kurti në FSK, pritet nga ministri Quni dhe komandanti Rama

Kurti në FSK, pritet nga ministri Quni dhe komandanti Rama

Daçiq: Prishtina me masat e reciprocitetit përsëri ndaloi tregtinë

Daçiq: Prishtina me masat e reciprocitetit përsëri ndaloi tregtinë