Presidenti 200 faqe në Gjykatë kundër lëndës së Vetëvendosjes

12.05.2020 23:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Presidenti 200 faqe në Gjykatë kundër lëndës së Vetëvendosjes

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i është kundërpërgjigjur Lëvizjes Vetëvendosje në Gjykatën Kushtetuese.

Thaçi ka dërguar në Gjykatën Kushtetuese 200 faqe kundër lëndës së partisë së kryeministrit Albin Kurti ndaj tij, pas dekretit që kishte shpallur për ta mandatuar Avdullah Hotin e Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryeministër të ri të vendit.

Gazeta Express ka siguruar komentet e Thaçit dërguar Gjykatës Kushtetuese, lidhur me kërkesën për vendosje meritore në rastin KO72/20.

Pas argumenteve të tij, Thaçi ka kërkuar që kërkesa e VV’së për shfuqizimin e dekretit të Thaçit “të shpallet e papranueshme, sepse nuk është ne pajtim ratione materiae me Kushtetutën”.

Thaçi ka argumentuar se ka vepruar në kuadër të kompetencave të tij, dhe se ka vepruar maksimalisht sipas standardeve të përcaktuara në Aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, në rastin KO 103/14, të korrikut 2014, duke shfrytëzuar diskrecionin e tij.

Presidenti po ashtu ka argumentuar se ka vepruar në të miren publike dhe të interesit të qytetarëve, në mbrojtje të vlerave kushtetuese të vendit.

Më poshtë, ju sjellim dokumentin e plotë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Presidenti 200 faqe në Gjykatë kundër lëndës së Vetëvendosjes

Presidenti 200 faqe në Gjykatë kundër lëndës së Vetëvendosjes

Ja kë e shkarkoi sot Kurti

Ja kë e shkarkoi sot Kurti

Në Mal të Zi, arrestohen disa klerikë sërbë

Në Mal të Zi, arrestohen disa klerikë sërbë

Beckham shihet me flokë të rralluara, dy vite pas transplantimit

Beckham shihet me flokë të rralluara, dy vite pas transplantimit

Ardian Hoxha: Mënyra më e mirë për ta ulur papunësinë

Ardian Hoxha: Mënyra më e mirë për ta ulur papunësinë

Dibra i hapi xhamitë

Dibra i hapi xhamitë

Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

Në Vushtrri, dy punëtorë shëndetësorë të infektuar me COVID-19

BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

BioNTech: Rezultatet e para të vaksinës antikoronavirus dalin në korrik

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Muriqi në mesin e pesë lojtarëve më të shtrenjtë të Superligës së Turqisë

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

Kundër LDK’së edhe në Gjykatë, Vjosa Osmani kërkon të shpallet antikushtetues dekreti i Presidentit

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

627 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, raportohet nga Mbretëria e Bashkuar

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Kryetari i Prishtinës: Mund të vonojë relaksimin e masave

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

Studimet e fundit tregojnë se nuk sulmon vetëm mushkëritë koronavirusi, zbulojnë dëmtimet e organeve të tjera

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

IKSHPK: Pozitiv me Covid-19 janë 24 raste të reja, ndërsa 14 të shëruar

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Mustafa: Nuk e shfrytëzuam, Mogherini më premtoi heqjen e vizave nëse kalon demarkacioni

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit

Ish/deputeti i PDK’së: Gabuan me rrëzimin e Albin Kurtit