Postimet në Instagram

09.12.2016 22:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Postimet në Instagram

Rregullat strikte të sjelljes dhe veshjes në Iran nuk shtrihen vetëm në ambientet publike, por edhe në rrjetet sociale.

Në fakt, që prej disa vitesh Twitter, Youtube dhe Facebook janë të bllokuara në Republikën Islamike, por çuditërisht Instagrami lejohet.

E pikërisht në këtë hapësirë virtuale shumë iranianë, kryesisht të rinj kanë gjetur vendin për të ndarë me miq të njohur e të panjohur foto dhe video që për normat ligjore të vendit janë të dënueshme edhe me burg.

Në muajin mars qeveria iraniane vuri në punë programin e quajtur “Spider II”. Përmes tij monitorohen të gjitha llogaritë e iranianëve në Instagram dhe kur kanë kaluar 10 muaj që nga koha e vendosjes në punë, 170 persona janë arrestuar për shkelje të rregullave të sjelljes dhe shfaqjes në publik.

12 prej të arrestuarve janë dënuar me burg nga pesë deri në 6 vite burg, ndërkohë që mes të prangosurve rezulton edhe artistja e famshme e make up-it në Instagram, Elnaz Golrokh.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Samsung redukton prodhimin e ekraneve OLED nga shitjet e dobëta të iPhone X

Samsung redukton prodhimin e ekraneve OLED nga shitjet e dobëta të iPhone X

Startup Grind pret një prej biznesmenëve më të suksesshëm Shqiptarë, Hetem Ramadani

Startup Grind pret një prej biznesmenëve më të suksesshëm Shqiptarë, Hetem Ramadani

Hakerët piratojnë rrjetin kompjuterik cloud të Tesla për gërmimin e monedhave kriptografike

Hakerët piratojnë rrjetin kompjuterik cloud të Tesla për gërmimin e monedhave kriptografike

Instituti Kanadez i Teknologjisë organizon garën kibernetike @CIT Hakathon 2018

Instituti Kanadez i Teknologjisë organizon garën kibernetike @CIT Hakathon 2018

Prezantohet portali gjeografik i Tiranës me të dhëna të hapura

Prezantohet portali gjeografik i Tiranës me të dhëna të hapura

Samsung prezantoi SSD-të me kapacitetin më të lartë në botë me 30 terabajt memorie

Samsung prezantoi SSD-të me kapacitetin më të lartë në botë me 30 terabajt memorie

Sony paralajmëron një telefon të ri javën e ardhshme

Sony paralajmëron një telefon të ri javën e ardhshme

16 bursa Japoneze do të formojnë një autoritet rregullator për monedhat kriptografike

16 bursa Japoneze do të formojnë një autoritet rregullator për monedhat kriptografike

Prezantohet koncepti i makinës autonome të Volkswagen, I.D. Vizzion

Prezantohet koncepti i makinës autonome të Volkswagen, I.D. Vizzion

Apple publikon iOS 11.2.6, adreson problemin në gjuhën Indiane

Apple publikon iOS 11.2.6, adreson problemin në gjuhën Indiane

CEO i Uber, makinat fluturese realitet pas 10 vitesh

CEO i Uber, makinat fluturese realitet pas 10 vitesh

Google zbulon një problem sigurie në shfletuesin Edge përpara se Microsoft ta adresonte

Google zbulon një problem sigurie në shfletuesin Edge përpara se Microsoft ta adresonte

29 dokumentet që nuk do të kërkohen më nga sportelet shtetërore

29 dokumentet që nuk do të kërkohen më nga sportelet shtetërore

Tregu i vështirë i shitjeve online

Tregu i vështirë i shitjeve online

BE kritika në drejtim të Facebook dhe Twitter

BE kritika në drejtim të Facebook dhe Twitter

E-Lejet, zbatimi nuk ka qenë i lehtë, sfidë shqyrtimi brenda 60 ditëve

E-Lejet, zbatimi nuk ka qenë i lehtë, sfidë shqyrtimi brenda 60 ditëve