Pos Prokurorisë, edhe Qeveria heton kontratën e Telekomit me Z-Mobile

04.12.2018 10:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pos Prokurorisë, edhe Qeveria heton kontratën e Telekomit me Z-Mobile

Kontrata e shumëpërfolur mes Telekomit të Kosovës dhe Z-Mobile mund të shkëputet krejtësisht nga aksionari, në këtë rast Qeveria e Kosovës. Kjo e fundit ka propozuar themelimin e një komisioni me ekspertë të fushës, i cili do ta bëjë vlerësimin e “të gjitha marrëveshjeve komerciale mes Telekomit dhe Z-Mobile”.

Kontrata e shumëpërfolur mes Telekomit të Kosovës dhe Z-Mobile mund të shkëputet krejtësisht nga aksionari, në këtë rast Qeveria e Kosovës. Kjo e fundit ka propozuar themelimin e një komisioni me ekspertë të fushës, i cili do ta bëjë vlerësimin e “të gjitha marrëveshjeve komerciale mes Telekomit dhe Z-Mobile”.

Kërkesa për ta “hetuar” këtë kontratë, e cila rrezikon t’ia “gëlltisë” Telekomit edhe 30 milionë euro, ka ardhur nga Komisioni Ndërministror për Ndërmarrjet Publike, i cili funksionon në kuadër të Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, shkruan Buletini Ekonomik.
“Shqyrtimi i Rekomandimit të Komisionit Ndërministror për Ndërmarrjet Publike për Themelimin e Grupit Punues të Ekspertëve për analizimin e marrëveshjeve komerciale në mes të Telekomit të Kosovës dhe “Dardafon.net”, thuhet në dokumentin e përgatitur nga Qeveria me pikat që do të diskutohen në mbledhjen e radhës të Qeverisë, e cila pritet të mbahet sot.

Buletini Ekonomik merr vesh përmes burimeve të sigurta se kjo kontratë ka qenë njëra nga arsyet e dorëheqjes së befasishme të Gent Begollit nga pozita e kryeshefit. Sipas këtyre burimeve, kryeministri Haradinaj ka kërkuar në vazhdimësi nga kryeshefi i dorëhequr që ta shkëpusë krejtësisht kontratën mes Telekomit dhe Z-Mobile.

Tashmë në këtë drejtim janë ndërmarrë edhe veprime konkrete. Themelimi i këtij komisioni për t’i vlerësuar të gjitha marrëveshjet mes Telekomit dhe Z-Mobile, pritet t’i hapë rrugë Bordit të ndërmarrjes, që varësisht prej rezultateve, të vijë me një vendim.
Ndryshe në fund të vitit 2016 Telekomi i Kosovës e humbi rastin me Z-Mobile në Tribunalin Ndërkombëtar të Arbitrazhit. Sipas këtij vendimi, Telekomi i Kosovës-Vala, duhet t’i paguajë rreth 30 milionë euro te Devolli Group apo Z-Mobile. Ky vendim pritet ta falimentojë ndërmarrjen, dikur më pofitabilja në vend, shkruan Buletini Ekonomik.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

SHBA-ja ua refuzoi vizat më shumë se 20 zyrtarëve të lartë të Kosovës pas taksës, thotë Tahiri

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Amerika nuk po e sheh më Serbinë si “fëmijë të keq”, thotë Daçiq

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

Për Fukuyaman, forcimi i të së djathtës në BE është lajm i keq për Ballkanin

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit