Pompeo lumë akuzash ndaj Huawei

25.05.2019 03:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pompeo lumë akuzash ndaj Huawei

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo akuzoi kreun e gjigantit kinez të telekomunikacionit, Huawei Technologies se ka gënjyer rreth marrëdhënies së kompanisë së tij me qeverinë e Pekinit.

Pompeo tha në një intervistë të enjten për kanalin CNBC se Huawei “ka lidhje jo vetëm me Kinën, por edhe me Partinë Komuniste Kineze”. Ai shtoi se: “ekzistenca e këtyre lidhjeve e vendos informacionin amerikan që kalon në këto rrjete në rrezik”.

Huawei, prodhuesi më i madh në botë i pajisjeve të rrjetit të telekomunikacionit, është një lider në teknologjinë 5G. Kompania ka qenë duke u përpjekur të fitojë kontrata për të ndërtuar një rrjet global që do ta bënte internetin shumë më të shpejtë.

Javën e kaluar, Uashingtoni ndaloi kompanitë amerikane të bëjnë biznes me Huawein, duke shkallëzuar një luftë të nxehtë tregtare mes dy ekonomive më të mëdha në botë.

Drejtori ekzekutiv Ren Zhengfei ka deklaruar se kompania e tij nuk do të ndajnë informacione sekrete të përdoruesve. Huawei mohon të jetë e kontrolluar nga Pekini. Kompania gjithashtu thotë se nuk punon me qeverinë kineze, një pohim që sekretari Pompeo e hedh poshtë.

“Të thuash se ata nuk punojnë me qeverinë kineze është një deklaratë e rreme,” tha Pompeo duke iu referuar Huaweit. “Atij, i kërkohet nga ligji kinez ta bëjë një gjë të tillë,” shtoi Pompeo. “Drejtori ekzekutiv i kompanisë Huawei të paktën në këtë pikë nuk po i thotë të vërtetën popullit amerikan dhe as botës.”

Pompeo konfirmoi një raport të kohëve të fundit të New York Times se Kina po përdorte një sistem të mbikëqyrjes së teknologjisë së lartë si pjesë e një përpjekjeje policore që mund të gjurmonte dhe të nënshtronte anëtarët e grupeve etnike, duke përfshirë myslimanët ujgurë.

Shtetet e Bashkuara pretenduan më parë këtë muaj se Pekini kishte izoluar më shumë se një milion myslimanë të pakicave në “kampe përqendrimi”.

Ambasadori kinez Cui Tiankia tha të martën në një intervistë për Fox News se kishte qendra trajnimi për ata që janë dënuar për kundërvajtje. Pompeo u përgjigj se objektet ishin në të vërtetë “institucione autoritare të ri-edukimit”. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Bayerni “uragan”, mposht Fortunën e Dusseldorfit me “manita”

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Tapë dhe pa mbathje, fotot e turpshme të dukeshës Kate Middelton (Foto)

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Në Indi i ka prerë kokën një burri 52-vjeç për t’i dhënë fund koronavirusit

Rodgers: Kur kisha  infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Rodgers: Kur kisha infektimin nga koronavirus, nuk mund të ecja as 10 metra

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Ja kush po e thotë se do ta nokautojë Joshuan!

Efektet e lëngut të patates

Efektet e lëngut të patates

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Operacionet plastike, jo çdo herë shkojnë mirë

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Gjykata në Gjermani: Volkswagen të dëmshpërblejë klientët

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Mungesa e vitaminës D/ Si ndikon për diabetin, ja ushqimet ku gjendet

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Capital T rrëmben vëmendjen në rrjete sociale, zhvishet për të treguar muskujt

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

Aulas: Idiotët vendosën ndërprerjen e kampionatit, ndaj Juves me “këmbë të lidhura”

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

16 gjërat idiote për të cilat gratë shpenzojnë para (Foto)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)

Trejsi Sejdini reagon për videon erotike që po çmend rrjetin (FOTOT)