Polipi i mitrës apo polipi endometrial

16.02.2020 00:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Polipi i mitrës apo polipi endometrial

Polipi i mitrës është një lloj tumori që mund të lokalizohet në qafën apo në kavitetin e mitrës, respektivisht në vet brendinë e saj.

Përderisa polipi i qafës së mitrës nuk paraqet aq problem për pacienten te i cili lajmërohet, ai endometrial mund të paraqet më shumë pengesa për shëndetin e gruas, si gjakderdhje të shtuar menstruale apo probleme të infertilitetit.

Polipet e mitrës mund të kenë madhësi nga disa milimetra deri në disa centimetra, e poashtu edhe numri i tyre mund të jetë i ndryshëm, duke filluar nga një e më shumë polipe.

Shkaktari i vërtetë i tyre akoma nuk dihet, por besohet se shkaktohen nga aktiviteti i tepërt i hormoneve femërore, si për shembull i estrogjenit.

Por, faktorë ndihmës në paraqitjen e tyre janë edhe shtypja e lartë e gjakut, mbipesha si dhe periudha para dhe pas menopauzës.

Simptomet më të shpeshta të polipit të mitrës janë: gjakderdhjet e parregullta midis dy cikleve, pastaj gjakderdhjet abnormale gjatë menstruacioneve, gjakderdhjet nga vagina në menopuzë dhe problemet me fertilitet, respektivisht pamundësia për të ngelur shtatzanë.

Polipet pengojnë në shtatzani ashtu që e pamundësojnë embrionin që të implantohet apo të ngjitet në kavitetin e mitrës.

Si dhe, prezenca e tyre në kavitetin e mitrës mund të shkakton aborte spontane. Por, nganjëherë polipet e mitrës nuk përcillen me kurrfarë simptomesh, kështu që ato shpesh diagnostifikohen krejt rastësisht gjatë kontrolleve të rregullta ultrasonografike të grave.
Shumë rrallë polipet mund të kalojnë në tumore malinje apo në kancer.

Por, një gjë e tillë mund të ndodhë kur këto lloj tumoresh shkaktojnë gjakderdhje midis dy cikleve menstruale, kur përcillen me gjakderdhje masive menstruale apo kur paraqiten në menopauzë.

Përndryshe, nëse nuk janë shkaktarë të këtyre ndryshimeve në shëndetin e gruas, atëherë nuk kanë nevojë të largohen me operacion, përveҫ nëse janë shkaktarë të infertilitetit apo të shterpësisë.

Në këto raste preferohet largimi i tyre me histeroskopi, respektivisht me një lloj operimi të lehtë që kryhet përmes futjes së një kamere të posaҫme në mitër dhe largohet polipi në tërësi.

Në të kundërtën, nëse polipi nuk bën pengesa në shëndetin e gruas, atëherë preferohet vetëm përcjellja e tij me kontrolla më të shpeshta në ultrazë, ashtu që të përcillet rritja eventuale apo transformimi i tij në gjendje prekanceroze apo eventualisht në tumor malinj, respektivisht në kancer.

Dr Gjina Zeqiri MSc, PhD
Gjinekologe – Obstetre
Specialiste për infertilitet dhe IVF

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!

Kurti edhe Kushtetuten e auto-poetizon!

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

A mund të krijohet Qeveri pa partinë fituese të zgjedhjeve?

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Modeli shqiptar i martuar me miliarderen kineze: Do të sjellim 200 000 maska për doktorët

Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Arsyet pse është tradhti kombëtare shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Nga Italia, Lorik Cana ka një mesazh për studentët e Kosovës

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Gjyqtari i Superligës mbron Kurtin në grupin #meKryeministrin – A do të suspendohet?

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Koronavirusi nuk pyet për moshën, i merr jetën tifozit 38-vjeçar

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Jeff Bezos shiti $3.4 mld aksione të Amazon para shembjes së bursave nga Covid-19

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Bill dhe Hillary Clinton porosisin pica tek shqiptari për spitalet në Nju Jork: Faleminderit që po na mbani të sigurt

Çka i duhët njeriut pothuajse të përkryer Albin, për të qënë edhe politikan i madh?

Çka i duhët njeriut pothuajse të përkryer Albin, për të qënë edhe politikan i madh?

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Nisma e PSG-së, po shet fanella për të ndihmuar në luftën ndaj Koronavirusit

Si arriti t’i mashtronte Albin Kurti të rinjtë e qytetëruar të Prishtinës?

Si arriti t’i mashtronte Albin Kurti të rinjtë e qytetëruar të Prishtinës?

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Esencë ligësie; Seksi me të mitur po bëhet biznes i madh në SHBA

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Chelsea ka gati ofertën për Kumbullën, Interi

Ata që votuan me maska, nuk rrëzuan Albinin, pështynë mbi zgjedhësit 51 minuta më parë

Ata që votuan me maska, nuk rrëzuan Albinin, pështynë mbi zgjedhësit 51 minuta më parë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë

Matic kujton bombardimet e NATO-s kundër Serbisë