Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

15.04.2019 12:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Sot më shumë se kurrë policia i sheh smartfonët si një thesar informacioni. Sipas Nju Jork Times, agjencitë ligjzbatuese si asnjëherë më parë kanë kërkuar informacion nga Historiku i Vendndodhjes së Google.

Numri i kërkesave ka arritur deri në 180 në një javë të vetme. Në disa raste kërkesat janë të gjëra dhe përfshijnë qindra telefonë.

Në shumicën e rasteve këto kërkesa kanë në shënjestër informacion nëse një pajisje ka kaluar nëpër një hapësirë të caktuar në një orar të caktuar.

Google ruan anonimitetin e këtyre të dhënave por nëse policia e kërkon mund të ofrojë emra dhe informacione të tjera sensitive.

Historiku i Vendndodhjes nuk është një sekret. Është i disponueshëm prej 2009 dhe duhet ti jepni leje Google përpara se ky i fundit të fillojë grumbullimin e të dhënave.

Megjithatë njerëzit nuk e dinë se Google ruan informacionin për një periudhë të pacaktuar apo se detajohet për të ofruar edhe një hartë të lëvizjes së përdoruesve.

Ekspozimi i këtij informacion ndaj agjencive ligjzbatuese ka implikimit e veta teknike dhe ligjore. Jo çdo departament policie do të izolojë siç duhet këto informacione dhe ekziston rreziku i ekspozimit të njerëzve të pafajshëm.

Së fundit është besueshmëria tek ky informacion. Fakti që llogaria e Google e dikujt është në një vend të caktuar nuk do të thotë se personi mund të ketë qenë prezent. Gjithashtu nuk vlen për përdoruesit e iPhone sepse ky funksion i Google Maps nuk lejohet nga Apple.

Si rezultat Historiku i Vendndodhjes jo vetëm që ndihmon policinë të lokalizojë të persona me precedent por mund të fajësojë edhe njerëz të pafajshëm. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një kompani Kineze shpall të drejtat e autorit mbi foton historike të vrimës së zezë

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Një problem i Internet Explorer është aq kritik saqë mund sulmoheni pa e përdorur fare

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Windows 10 instalohet në një OnePlus 6T

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Reforma e të drejtave të autorit me në shënjestër Facebook dhe Google pret miratimin javën e ardhshme

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Facebook, Instagram dhe Whatsapp pësojnë ndërprerje për përdoruesit në gjithë botën

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Rrotullimi i suksesshëm mbi një hapësirë të gjerë, deri në anën tjetër të pishinës (Video)

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Fluturon për herë të parë aeroplani më i madh në botë

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Microsoft zbulon se disa llogari në Outlook janë aksesuar prej muajsh nga hakerët

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Teknika e thjeshtë që përdori nusja, për të mos e zhytur fustanin e bardhë në tualet (Foto)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)

Krokodilin gjigant që ra në pishinë, e largoi një profesionist që merret me reptilë (Video)

Facebook shpenzoi 22.6 milionë dollarë për sigurinë e Zuckerberg në 2018

Facebook shpenzoi 22.6 milionë dollarë për sigurinë e Zuckerberg në 2018

Edhe Microsoft OneNote pajiset me “Dark Mode”

Edhe Microsoft OneNote pajiset me “Dark Mode”

Telefoni me ekran me palosje i Sharp hapet në formën e një guaske

Telefoni me ekran me palosje i Sharp hapet në formën e një guaske

Skype me funksion për ndarjen e ekranit në Android dhe iOS

Skype me funksion për ndarjen e ekranit në Android dhe iOS

Vendi Aziatik ndalon lojën PUBG

Vendi Aziatik ndalon lojën PUBG