Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

15.04.2019 12:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Policia po përdor më shumë se kurrë më parë historikun e vendndodhjes në Google Maps

Sot më shumë se kurrë policia i sheh smartfonët si një thesar informacioni. Sipas Nju Jork Times, agjencitë ligjzbatuese si asnjëherë më parë kanë kërkuar informacion nga Historiku i Vendndodhjes së Google.

Numri i kërkesave ka arritur deri në 180 në një javë të vetme. Në disa raste kërkesat janë të gjëra dhe përfshijnë qindra telefonë.

Në shumicën e rasteve këto kërkesa kanë në shënjestër informacion nëse një pajisje ka kaluar nëpër një hapësirë të caktuar në një orar të caktuar.

Google ruan anonimitetin e këtyre të dhënave por nëse policia e kërkon mund të ofrojë emra dhe informacione të tjera sensitive.

Historiku i Vendndodhjes nuk është një sekret. Është i disponueshëm prej 2009 dhe duhet ti jepni leje Google përpara se ky i fundit të fillojë grumbullimin e të dhënave.

Megjithatë njerëzit nuk e dinë se Google ruan informacionin për një periudhë të pacaktuar apo se detajohet për të ofruar edhe një hartë të lëvizjes së përdoruesve.

Ekspozimi i këtij informacion ndaj agjencive ligjzbatuese ka implikimit e veta teknike dhe ligjore. Jo çdo departament policie do të izolojë siç duhet këto informacione dhe ekziston rreziku i ekspozimit të njerëzve të pafajshëm.

Së fundit është besueshmëria tek ky informacion. Fakti që llogaria e Google e dikujt është në një vend të caktuar nuk do të thotë se personi mund të ketë qenë prezent. Gjithashtu nuk vlen për përdoruesit e iPhone sepse ky funksion i Google Maps nuk lejohet nga Apple.

Si rezultat Historiku i Vendndodhjes jo vetëm që ndihmon policinë të lokalizojë të persona me precedent por mund të fajësojë edhe njerëz të pafajshëm. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)