Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

07.03.2019 02:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Policia Japoneze arrestoi, mori në pyetje dhe akuzoi një studente 13 vjeçare nga qyteti Kariya sepse kishte shpërndarë një exploit online.

Kodi në të vërtetë nisi si një shaka por që hapte një dritare popup që nuk mund të mbyllej më kur përdoruesit klikonin një link të dërguar raportoi media Japoneze NHK.

Dritarja mund të mbyllej në disa shfletues si Edge dhe Firefox në desktop por tek të tjerët si Chrome në desktop apo shfletuesit mobilë ishte e pamundur.

Kodi ishte hostuar në disa vende online dhe policia tha se adoleshentja ka ndihmuar në përhapjen e lidhjeve. (Kujdes mos e hapni nga një smartfon apo nga shfletuesi Chrome në desktop, kodin mund ta aksesoni në këtë lidhje)

13 vjeçarja nuk e ka krijuar kodin i cili është shpërndarë në disa forume online. Sipas raportimeve NHK gjithashtu ka kërkuar shtëpinë e një 47 vjeçari dhe tre të tjerë janë nën hetim për shpërndarjen e linkut.

Japonia është vendi ku historikisht krimi kibernetik është dënuar ashpër edhe në format e tij më të lehta.

Për shembull Japonia ishte vendi i parë që dërgoi një person në burg sepse kishte vendosur një skript hileqar në një lojë. Japonia e dënoi me 1 vit burg pavarësisht se kishte përfituar vetëm 45 dollarë nga puna.

Në Shtator 2017 policia arrestoi një 13 vjeçar për krijimin, reklamimin dhe shitjen e një virusi që bllokonte ekranet e smartfonëve. Në Shkurt 2018 u arrestua një 17 vjeçar sepse kishte krijuar maluerë që vidhte fjalëkalimet e portofolëve të kriptomonedhave. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Policia Japoneze arreston një 13 vjeçare për shpërndarjen e një njoftimi “popup” që nuk mbyllej

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Zbulohet ilaçi më efektiv kundër depresionit dhe vetëvrasjeve

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

Dështon plani për një taksë dixhitale brenda Bashkimit Evropian

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

6 metoda për të rritur fuqinë dhe cilësinë e sinjalit Wi-Fi

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Vaksina kundër fruthit nuk shkakton autizmin te fëmijët

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fushata e takimeve informative të edicionit të 7-të të ICT Awards nis me Tiranën dhe Prishtinën

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi