Policia e Kosovës siguron Gjuriqin gjatë vizitës në Trepçë

31.10.2016 11:38
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Policia e Kosovës siguron Gjuriqin gjatë vizitës në Trepçë

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka paralajmëruar se sot do të qëndroj në Kosovë, ku do të vizitojë flotacionin e kombinatit Trepça në Leposaviq, për të biseduar me udhëheqjen, përfaqësuesit e Sindikatës dhe punëtorët e kombinatit.

Kjo vizitë e cila është e para e Gjuriqit në Trepçë që kur Kuvendi i Kosovës miratoi ligjin për të, me të cilin ky gjigant është shpallur pasuri nacionale e Kosovës, do të mbikëqyret nga Policia e Kosovës, transmeton Indeksonline.

Zëdhënësi Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës veriore, ka thënë në një prononcim për Indeksonline se tashmë janë ndërmarr të gjitha masat që vizita e Gjuriqit të kaloj pa probleme.

“Ne kemi urdhëresë vetëm për përcjellje të tij, të gjitha masat e sigurisë janë marr që vizita të jetë pa problem. Është vizitë e autorizuar dhe nuk do të ketë problem fare”, ka thënë Hoti.

Kujtojmë se Ligji për Trepçën i miratuar ditë më parë është kundërshtuar nga Beogradi zyrtar, mirëpo krerët e shtetit të Kosovës kanë thënë prerazi se për “Trepçën” nuk do të bisedohet me Serbinë, sepse është pasuri e popullit të Kosovës.

Gjuriq vizitën në Trepçë e fillon në orën 15 e 30, e më pas do të ketë edhe një konferencë për media.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Thaçi e Vuçiq shpërfaqin dallime rreth marrëveshjes eventuale

Thaçi e Vuçiq shpërfaqin dallime rreth marrëveshjes eventuale

Do të luftoj derisa të eci!”, dëshira e djalit të vogël dhe gazetares

Do të luftoj derisa të eci!”, dëshira e djalit të vogël dhe gazetares

Pacolli thotë se në Munih është lobuar për vizat

Pacolli thotë se në Munih është lobuar për vizat

Fillon Gara në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik

Fillon Gara në Kreativitet Kulturor dhe Mendim Kritik

Haradinaj takon kongresistin Turner, i kërkon angazhimin e SHBA-ve në dialog

Haradinaj takon kongresistin Turner, i kërkon angazhimin e SHBA-ve në dialog

Marrëveshja Kosovë-Serbi të arrihet sa më shpejt të jetë e mundur, thotë Hahn

Marrëveshja Kosovë-Serbi të arrihet sa më shpejt të jetë e mundur, thotë Hahn

Thaçi diskuton me Vuçiqin para panelit në Konferencën e Sigurisë

Thaçi diskuton me Vuçiqin para panelit në Konferencën e Sigurisë

Engel e siguron Haradinajn se SHBA-të do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen

Engel e siguron Haradinajn se SHBA-të do ta mbështesin Kosovën edhe në të ardhmen

Zemaj për vrasjet politike: Vrasësit s’mund të fshihen në banhofa, as në birë të minit

Zemaj për vrasjet politike: Vrasësit s’mund të fshihen në banhofa, as në birë të minit

Paga minimale në Gjermani, më e ulta në Evropë: 9.19 euro në orë

Paga minimale në Gjermani, më e ulta në Evropë: 9.19 euro në orë

Thaçi : Falë mbështetjes së ndërkombëtarëve e kemi lirinë dhe pavarësinë

Thaçi : Falë mbështetjes së ndërkombëtarëve e kemi lirinë dhe pavarësinë

A mund të ketë ndryshim të kufirit në mes Maqedonisë e Kosovës, flet Zoran Zaev

A mund të ketë ndryshim të kufirit në mes Maqedonisë e Kosovës, flet Zoran Zaev

Pastrohet pika kufitare e Hanit të Elezit, kërkohet të mos krijohet imazh i keq për Kosovën

Pastrohet pika kufitare e Hanit të Elezit, kërkohet të mos krijohet imazh i keq për Kosovën

Haziri nderon me çmimin “Nderi i Qytetit” tetë personalitete që kanë dhënë shumë për sportin

Haziri nderon me çmimin “Nderi i Qytetit” tetë personalitete që kanë dhënë shumë për sportin

Anëtarësimi në NATO pritet ta rimëkëmbë ekonominë e Maqedonisë së Veriut

Anëtarësimi në NATO pritet ta rimëkëmbë ekonominë e Maqedonisë së Veriut

Berisha reagon për protestën dhe jep një mesazh të fortë për kryeministrin Rama

Berisha reagon për protestën dhe jep një mesazh të fortë për kryeministrin Rama