Policia e Kosovës pranon si donacion nga UNDP pesë qen për zbulimin e armëve

30.06.2020 17:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Policia e Kosovës pranon si donacion nga UNDP pesë qen për zbulimin e armëve

Policia e Kosovës pranoi si donacion nga UNDP pesë qen për zbulimin e armëve Policia e Kosovës, Njësia K9, ka pranuar nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë (UNDP) pesë qen për zbulimin e armëve.

Ministri i Punëve të Brendshme, z.Agim Veliu, me këtë rast tha se ky donacion do të rrisë efikasitetin në kontrollin kufitar dhe se Kosova synon të bëhet shembull i luftimit të dukurive negative.


“Rikonfirmoj zotimin e institucioneve të Kosovës për të zbatuar në përpikëri planin që ka për qëllim për posedimin e keqpërdorimin e armëve të vogla. Mbështetja e partnerëve tanë strategjik është shumë e domosdoshme dhe jetike”, tha ministri Veliu.
Ndërsa përfaqësuesja e UNDP-së në Kosovë, z.Maria Suokko, tha se UNDP-ja  ka ndihmuar vazhdimisht Policinë e Kosovës në parandalimin e trafikimin të armëve të lehta.
Më tej, Ambasadori i Gjermanisë z. Christian Heldt tha se mision kryesor i tyre është luftimi i akteve kriminale.

Qentë e K9 të Policisë së Kosovës janë të trajnuar në zbulimin e barotit ose armëve të kontaminuara.
Donacioni i UNDP-së do të ndihmojë Njësinë K9 të Policisë së Kosovës, duke bërë identifikimin efektiv të armëve të paligjshme të trafikuara, veçanërisht ato nga polimeri, thuhet ne njoftimin e MPB.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rrihen tre persona në Malishevë pas një mosmarrëveshje

Rrihen tre persona në Malishevë pas një mosmarrëveshje

Rahovec – Godet me automjet një shtyllë elektrike

Rahovec – Godet me automjet një shtyllë elektrike

Ferizaj – Vjedhin automjetin Peugeot me targa vendore

Ferizaj – Vjedhin automjetin Peugeot me targa vendore

Rrahje dhe goditje me thikë lidhur me një borxh në Kamenicë

Rrahje dhe goditje me thikë lidhur me një borxh në Kamenicë

Arrestohet një person në Prishtinë pasi ka shtënë me armë zjarri

Arrestohet një person në Prishtinë pasi ka shtënë me armë zjarri

​Ismaili: Është urgjente që pandemia të trajtohet seriozisht nga Qeveria Hoti

​Ismaili: Është urgjente që pandemia të trajtohet seriozisht nga Qeveria Hoti

Pacientët me Covid-19 të pakënaqur me stafin shëndetësor në QKUK

Pacientët me Covid-19 të pakënaqur me stafin shëndetësor në QKUK

Nis takimi Hoti me drejtuesit e institucioneve shëndetësore

Nis takimi Hoti me drejtuesit e institucioneve shëndetësore

Gani Geci kërkon dorëheqjen e Armend Zemajt

Gani Geci kërkon dorëheqjen e Armend Zemajt

Kreu i IKSHPK-së mbërrin në Qeveri, do të takohet me Hotin

Kreu i IKSHPK-së mbërrin në Qeveri, do të takohet me Hotin

Kusari-Lila: Virusi po vret dhe po shpërndahet në numër të paparë më herët në Kosovë

Kusari-Lila: Virusi po vret dhe po shpërndahet në numër të paparë më herët në Kosovë

Zemaj largohet nga Infektiva, nuk deklarohet për ngjarjet e fundit

Zemaj largohet nga Infektiva, nuk deklarohet për ngjarjet e fundit

Latifi thirrje të mos sulmohen mjekët për vdekjet e fundit: Faji është te politikanët

Latifi thirrje të mos sulmohen mjekët për vdekjet e fundit: Faji është te politikanët

Skandal: Respiratorët e Infektivës dyshohet se mund të jenë prishur qëllimisht pas mesnate

Skandal: Respiratorët e Infektivës dyshohet se mund të jenë prishur qëllimisht pas mesnate

Katër persona të vdekur në Klinikën Infektive, dyshohet për mungesë oksigjeni

Katër persona të vdekur në Klinikën Infektive, dyshohet për mungesë oksigjeni

Mehmeti: Bien remitencat për 14 përqind, sektori i sigurimeve më i godituri në pandemi

Mehmeti: Bien remitencat për 14 përqind, sektori i sigurimeve më i godituri në pandemi