Polemikat e Hazirit nuk kanë ndikim – LDK e VV thonë se po përafrohen

04.11.2019 22:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Polemikat e Hazirit nuk kanë ndikim – LDK e VV thonë se po përafrohen

Sot ka përfunduar edhe takimi i katërt me radhë i grupeve punuese të LDK’së dhe Lëvizjes Vetëvendosje.

Deri më tani në këto takime, që si synim kanë përafrimin e programit qeverisës, është arritur marrëveshje për fushat e ekonomisë, arsimit dhe shëndetësisë.

Përveç se këto takime po mbahen mes ekspertëve të fushave përkatëse në këto subjekte, ato po vendosin një standart të ri të lidhjes të koalicioneve në vendin tonë.

Nënkryetari i parë i LDK’së, Lutfi Haziri, me anë të një statusi në Facebook shkundi pak bashkëpunimin që ishte ndërtuar pas takimeve të njëpasnjëshme.

“Posti i kryeministrit kalon nëpër zyret e LDK’së”, kishte shkruar Haziri i cili pastaj edhe polemizoi me disa komentues të rëndomtë duke i thënë se është i gatshëm të shkojë kurdo në zgjedhje të reja.

Mirëpo kjo ngjalli reagime të mëdha nga kampi i Vetëvendosjes. Kandidatë për deputetë dhe zyrtarë nga ky subjekt i cituan deklaratat e Hazirit si të panevojshme dhe të dëmshme.

“Deklarata të stilit “që s’e shutoj une penallin, e marr topin e shkoj në shpi”, nuk i bëjnë nder një partie që pretendon të jetë institucionaliste e shtetformuese”, tha Hekuran Murati nga VV. Më pas ai shtoi se nuk duhet të humbet kohë në arritjen e marrëveshjes pasi që po luhet me vullnetin e popullit.

Është pikërisht këtu pika që duket se po ndikon në marrëdhëniet e mira mes dy subjekteve.

Në zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit, votuesit vendosën që partitë opozitare të qeverisin me vendin. LDK dhe VV kanë marrë thuajse gjysmën e votave në zgjedhje, dhe diferenca mes të dyjave është e vogël. VV është e para, dhe si e tillë duhet të i takojë pozita e kryeministrit, andaj debatet rreth këtij posti janë vetëm hubmje kohe.

Sot në takimin mes dy partive ishte i pranishëm edhe Haziri. Menjëherë pas takimit, Glauk Konjufca nga VV tha se më së largu edhe dy javë do të përfundojnë takimet mes grupeve punuese dhe pritet të dilet me një program të përbashkët qeverisës. Po ashtu ai vlerësoi edhe praninë e Hazirit në këtë takim duke e cilësuar të nevojshëm kontributin e tij në arritjen e marrëveshjes./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rama: ‘Kokat’ e korrupsionit gjyqtarët, jo politikanët! I kanë dhënë licencë krimit!

Rama: ‘Kokat’ e korrupsionit gjyqtarët, jo politikanët! I kanë dhënë licencë krimit!

Pensionistët së shpejti mund t’i tërheqin pensionet përmes kartelave bankare

Pensionistët së shpejti mund t’i tërheqin pensionet përmes kartelave bankare

Dënohet me 7 vite burg për reket ish-kryeprokurorja

Dënohet me 7 vite burg për reket ish-kryeprokurorja

Komuna në të cilën u shfaq rasti i parë me koronavirus, sot nuk ka asnjë rast aktiv

Komuna në të cilën u shfaq rasti i parë me koronavirus, sot nuk ka asnjë rast aktiv

Varhelyi: KE rekomandon këtë javë draftet, nevojitet plotësimi i reformave

Varhelyi: KE rekomandon këtë javë draftet, nevojitet plotësimi i reformave

Kërkohet shkarkimi i Bordit dhe menaxhmentit të Postës, akuzohen për përhapje të koronavirusit

Kërkohet shkarkimi i Bordit dhe menaxhmentit të Postës, akuzohen për përhapje të koronavirusit

Lajçak: E respektoj faktin që Hoti do t’i udhëheq negociatat me Serbinë, s’ka marrëveshje pa BE-në

Lajçak: E respektoj faktin që Hoti do t’i udhëheq negociatat me Serbinë, s’ka marrëveshje pa BE-në

Spiunët serbë arrijnë para zgjedhjeve në veri

Spiunët serbë arrijnë para zgjedhjeve në veri

Hoti të martën prezanton në Kuvend platformën e dialogut

Hoti të martën prezanton në Kuvend platformën e dialogut

Prokurori i Shtetit dje ngriti aktakuzë kundër 99 personave

Prokurori i Shtetit dje ngriti aktakuzë kundër 99 personave

Ministria e Tregtisë merrë masa të reja për kafet dhe restorantet

Ministria e Tregtisë merrë masa të reja për kafet dhe restorantet

Testi i arritshmërisë dhe i maturës mund të shtyhen për shkak të koronavirusit

Testi i arritshmërisë dhe i maturës mund të shtyhen për shkak të koronavirusit

Vitia e Zemaj kërkohen të jenë dëshmitarë në Komisionin Hetimor për COVID-19

Vitia e Zemaj kërkohen të jenë dëshmitarë në Komisionin Hetimor për COVID-19

VV dhe PDK bojkotojnë “Forumin e Liderëve

VV dhe PDK bojkotojnë “Forumin e Liderëve

Kapet me marihuanë një prishtinas

Kapet me marihuanë një prishtinas

Supremja konfirmon vendimin e Apelit për rritjen e dënimit ndaj të akuzuarit për vrasje në tentativë në Pejë

Supremja konfirmon vendimin e Apelit për rritjen e dënimit ndaj të akuzuarit për vrasje në tentativë në Pejë