“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

02.04.2020 22:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Po heqim dorë nga dashuritë tona…” Intervista prekëse e infermieres shqiptare në Itali: Forcën e mora nga…

“Unë them që nuk ishte një zgjedhje e thjeshtë por jo edhe aq e vështirë. Për mua Italia është vendi më i bukur në botë edhe pse jam krenar që jam shqiptar dhe ne shqiptarët jemi kaq krenarë dhe me kurajo. E kam dashur Italinë kur më dha mundësinë të kisha një të ardhme të përshtatshme profesionale dhe e dua edhe më shumë tani që ajo është në vështirësi të mëdha për shkak të koronavirusit ” kjo është deklarata e infermieres shqiptare Dorina Ruko.

Motivimi që ka 28-vjeçarja shqiptare filloi nga zemra e saj kur vendosi të marrë pjesë në thirrjen e Mbrojtjes Civile për pesëqind infermierë nga e gjithë Italia për urgjencën e CoVid-19, dhe kjo është fisnike.

“Unë nxora forcën për këtë zgjedhje nga dashuria për burrin tim Giuseppe, i cili gjithmonë ka qenë forca ime më e madhe, dhe nga familja ime”, tha Doriana.

Lindur në Fieri, një qytet i mrekullueshëm në “Tokën e Shqiponjave” dhe është diplomuar në Universitetin e Tiranës, ajo ka një histori të bukur dhe që mëson shumë.

Babai i saj Namik, si shumë të tjerë në vitet ’90, emigron në Itali për t’i dhënë të ardhme katër vajzave të tij (Armela dhe binjakët e tij Fiorela dhe Francesca). Ata u rritën me nënën Mimoza.

Dorina, shton, “Fillimisht kam punuar në Trani, qyteti që më priti më parë, me njerëz të moshuar që më pasuruan shpirtin por jo vetëm, por gjithashtu kontribuan në nxitjen e pasionit tim për kuzhinën italiane. Gjeta punë në Auxilium falë Ritës e cila ishte menaxherja ime me të cilën bëra intervistën time të parë dhe që gjithmonë do i falënderoj që më dhanë mundësinë për të punuar me ta. Unë hyra në shtëpitë e njerëzve, ashtu si çdo infermiere që punon në shtëpi dhe gjithmonë kam bërë çmos që të jap maksimumin në trajtimin jo vetëm të sëmundjes, por edhe personit”

“Kjo situatë globale e urgjencës po na mëson të njohim kufijtë tanë dhe të përballemi me frikën tonë. Po na teston duke na lënë të heqim dorë nga dashuritë më të dashura dhe pronat materiale që kemi. Sipërmarrësit heqin dorë nga fitimet e tyre, gjyshërit heqin dorë nga dashuria e nipërve të tyre, mjekët rrezikojnë jetën për të shpëtuar atë të të tjerëve. Pranimi për ta vendosur veten në vijën e parë nuk ishte e vështirë pikërisht sepse e dua profesionin tim dhe gjithmonë përpiqem të ndihmoj më nevojtarët – vazhdoi Doriana .

“ Do të jem e lumtur të jap kontributin dhe mbështetjen time për kolegët e mi që aktualisht janë të mbingarkuar me punë dhe sigurisht që nuk mund të pushojnë dhe për këtë arsye të kthjellët. Në këtë situatë ne të gjithë dhe duhet të bëjmë diçka dhe unë kam zgjedhur të bëj atë që bëj më së miri dhe kam më së shumti në zemër, të jap kontributin tim për të dalë sa më shpejt që të jetë e mundur nga kjo situatë”

Përfundimi: “Dua të theksoj se duhet të mbrohemi nga ky armik i padukshëm, duke përdorur në mënyrë korrekte të gjitha masat paraprake dhe pajisjet mbrojtëse personale, siç u tha gjerësisht nga Ministria e Shëndetësisë në javët e fundit, dhe të vazhdojmë të ruajmë distancën shoqërore. E di që nuk është një gjë e lehtë por është e vetmja armë efektive që kemi ”.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër